Uczciliśmy pamięć wybuchu II wojny światowej

W 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej, przed Pomnikiem Poległych i Zamordowanych Harcerzy w Starogardzie Gdańskim o godz. 4:45 władze samorządowe, harcerze oraz mieszkańcy miasta oddali hołd pomordowanym.

O godz. 4:45 syreny oznajmiły początek uroczystości. W  78.rocznicę wybuchu II wojny światowej przy Pomniku Poległych i Zamordowanych Harcerzy w Starogardzie Gdańskim zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, kombatanci i harcerze. Nie zabrakło też księdza  i mieszkańców.

– Spotkaliśmy się dzisiaj o tak wczesnej porze, żeby uczcić pamięć i oddać hołd poległym w czasie II wojny światowej. Wybuchła ona dokładnie 78 lat temu. Rozpoczęła się od napaści III Rzeszy na Rzeczpospolitą. 1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy bez formalnego wypowiedzenia wojny, zgodnie z założeniami militarnego planu Fall Weiss zaatakowały Polskę z trzech stron: od zachodu, z północy i południa – mówił prezydent Stankowiak.

Prezydent przypomniał dramatyczne wydarzenia z pierwszych dni września 1939 roku i waleczną postawę polskich żołnierzy oraz harcerzy.

– Nie bez powodu spotkaliśmy się właśnie tutaj, przed Pomnikiem Poległych i Zamordowanych Harcerzy w Starogardzie Gdańskim. W dniu wybuchu II wojny światowej starogardzka drużyna harcerska liczyła 150 osób. Jej instruktorzy, rozbudzając wśród swoich podopiecznych uczucia patriotyczne oraz pogłębiając w nich otwartość na potrzeby innych, sprawili, że w latach okupacji hitlerowskiej organizacja ta złożyła daninę z ofiar i krwi. – kontynuował.

Zebrani oddali hołd nie tylko poległym starogardzianom, ale wszystkim ofiarom tej największej wojny światowej, która w ciągu 6 lat zebrała najobfitsze żniwo życia ludzkiego w historii. Zginęło ponad 60 milionów osób na świecie. Ten największy konflikt zbrojny zabił około 6 milionów Polaków

– Czujemy się zobowiązani utrzymywać pamięć o tych tragicznych wydarzeniach i przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Ma to nam  przypominać jak ważne jest dbanie o to, by one nigdy już się nie powtórzyły – zakończył prezydent.

Po uroczystości władze Miasta, Gminy i Powiatu złożyły wiązanki kwiatów w Lesie Szpęgawskim.