Wydarzenia i imprezy cykliczne w Starogardzie Gdańskim

Bieżące wydarzenia w mieście Starogard Gdański:

 

Cykliczne wydarzenia w mieście Starogard Gdański: 


  •  Dni Starogardu Gdańskiego

To Wielkie Święto naszego miasta odbywające się cyklicznie na przełomie czerwca – sierpnia. Podczas Dni Starogardu na mieszkańców czeka mnóstwo atrakcji. Największymi są na pewno koncerty gwiazd. W ostatnich latach na starogardzkich scenach wystąpili: Agnieszka Chylińska, Sarsa, Francesco Napoli, Shaun Baker i Jessica Jean, Komodo i Thomas Sykes, Drenchill i Indiiana, Ewa Farna, Bracia, LemON, Natalia Szroeder, Lady Pank, Marcin Spenner, LOONA, Captain Jack, Maciej Smoliński, Kult, Margaret, Kabaret Młodych Panów, Urszula, Kombi, Marcin Daniec i wiele innych.

Dni Starogardu to okazja, aby zaszaleć w lunaparku, podczas lotu balonem na uwięzi popatrzeć na Starogard z góry, wymienić lub za darmo otrzymać książki, zwiedzić wystawy w Muzeum Ziemi Kociewskiej, czy dobrze zjeść. Specjalnie dla najmłodszych organizowane są warsztaty plastyczne, wioska Smerfów oraz spektakle.

Relacja Dni Starogardu Gdańskiego 2023r:

Relacja Dni Starogardu Gdańskiego 2022r:

Relacja Dni Starogardu Gdańskiego 2021r:

 


  • Wielki Jarmark Kociewski

Wielki Jarmark Kociewski od lat przyciąga tłumy mieszkańców i przebywających w Starogardzie gości. To wielkie święto Miasta jest okazją do spotkań oraz wspólnej zabawy. Od rana do późnych godzin wieczornych na mieszkańców czeka mnóstwo atrakcji. Począwszy od stoisk z regionalnymi wyrobami i żywnością, Kociewskie gotowanie – bicie rekordu, ciekawe atrakcje dla najmłodszych, imprezy sportowe aż do dużej dawki dobrej muzyki i humoru.

Relacja VI Wielki Jarmark Kociewski 2018r:

 


  •   Zlot Weteranów Szos. Historia na kołach

Zlot na stałe wpisał się w krajobraz letnich imprez na Pomorzu. Starogardzianie, pasjonaci starej motoryzacji, goście i turyści od godzin porannych podziwiają, a niekiedy nawet testują zabytkowe pojazdy. Podczas imprezy dzieci korzystają z przygotowanych atrakcji. Na odwiedzających Zlot czekają konkursy związane z motoryzacją. Podczas imprezy wybierani zostają miss i mister Zlotu oraz najładniejszy pojazd.

Relacja XIII Zlot Weteranów Szos – Historia na kołach:

Relacja XII Zlot Weteranów Szos – Historia na kołach:

Relacja XI Zlot Weteranów Szos – Historia na kołach:

Relacja X Zlot Weteranów Szos – Historia na kołach:

Na scenie De Mono
Na scenie De Mono

  • Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego. Memoriał Edwarda Kowalke

„Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego. Memoriał Edwarda Kowalke” odbywa się w Starogardzie od 2016 roku. Turniej organizowany jest ku pamięci urodzonego w Starogardzie Gdańskim trenera i sędziego Polskiego Towarzystwa Tanecznego w Okręgu Pomorskim, Edwarda Kowalke. Zapisał się w pamięci przede wszystkim jako inicjator i twórca w 1977 roku jednego z najstarszych w Polsce – Klubu Tańca Towarzyskiego „Impuls” od początku działającego w Starogardzkim Centrum Kultury.

Impreza odbywa się w ramach działań podejmowanych przez Federację Tańca Sportowego, w skład której wchodzą przedstawiciele profesjonalnego i amatorskiego ruchu tanecznego w Polsce oraz Pomorskiego Związku Tańca Sportowego. Podczas uroczystej gali widzowie mają okazję podziwiać umiejętności najlepszych tancerzy z Polski w wieku od 14 lat wzwyż w klasach D,C,B. Oprócz par konkursowych w Turnieju występują również mistrzowie tańca. Galę kilkukrotnie poprowadziła Iwona Pavlović, jurorka wszystkich edycji programu „Taniec z Gwiazdami”, znakomita polska tancerka i międzynarodowy sędzia taneczny. Była wielokrotną Mistrzynią Polski w dziesięciu tańcach, wicemistrzynią w tańcach standardowych i mistrzynią w tańcach latynoamerykańskich. Jako sędzia międzynarodowy posiada uprawnienia sędziowskie dwóch międzynarodowych organizacji tanecznych: IDSF (organizacja amatorska) i WD&DSC (organizacja zawodowa). Od wielu lat jest sędzią najwyższej, pierwszej kategorii.

Relacja V OTTT Memoriał Edwarda Kowalke 2022r:

Relacja III OTTT Memoriał Edwarda Kowalke 2018r:

2018r. Iwona Pavlović – prowadząca II, III, IV edycję Memoriału Edwarda Kowalke
Turniej tańca E.Kowalke 2022r (1)
2022r. Rafał Maserak – prowadzący V Memoriał Edwarda Kowalke
Anna Głogowska- prowadzaca VI Memoriał edwarda kowalke w Starogadzie Gdańskim
2023r. Anna Głogowska- prowadząca VI Memoriał Edwarda Kowalke
Turniej tańca E.Kowalke 2022r (2)
2022r
Igor Wilczyński i Anna Kapla w pokazowej rumbie
2023r. Igor Wilczyński i Anna Kapla w pokazowej rumbie

  • Noc Bardów

Pomysłodawcą koncertu „Nocy Bardów” był Ryszard Rebelka (1943-1995) – bard, poeta, kabareciarz, malarz. Ideą było stworzenie miejsca, gdzie uzdolniona młodzież miałaby szansę zaistnieć przed szeroką publicznością. Na starogardzkiej scenie bardów wystąpiło wielu wykonawców piosenki autorskiej i poezji śpiewanej, nie tylko ze Starogardu i okolic, ale także z Niemiec, Rosji i Białorusi.

„Noc Bardów” od zawsze cieszy się popularnością także wśród widzów o czym świadczą wcześnie wyprzedane bilety. Przede wszystkim jest imprezą, która na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny Starogardu Gdańskiego. Impreza ma charakter przeglądu na interpretację utworów z gatunku poezji śpiewanej. Efektem współpracy i wymiany doświadczeń artystycznych było wydanie kilku płyt zawierających utwory poezji śpiewanej w wykonaniu artystów biorących udział w przeglądach „Nocy Bardów”.

Dla zwiększenia wartości edukacyjnej i artystycznej imprezy, zapraszani są co roku uznani artyści prezentujący twórczość muzyczną na najwyższym poziomie. Do tej pory wystąpili: Maciej Zembaty, Wojciech Młynarski, Edyta Geppert, Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Marian Opania, Katarzyna Groniec, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Krzysztof Daukszewicz, Tadeusz Woźniak, Magda Umer, Ewa Błaszczyk, Piotr Machalica, Stanisława Celińska, Renata Przemyk, Janusz Radek.

Relacja XXIX Noc Bardów:

Relacja XXVIII Noc Bardów:


  • Starogardzki Dzień Seniora

To muzyczne wydarzenie organizowane z myślą o najstarszych mieszkańcach miasta. Wpisało się ono na stałe w kalendarz październikowych imprez w Starogardzie Gdańskim. Starogardzki Dzień Seniora organizowany jest przez Urząd Miasta Starogard Gdański, Starogardzkie Centrum Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji.  

Relacja Starogardzki Dzień Seniora 2022r:

Relacja Starogardzki Dzień Seniora 2021r:

 Relacja Starogardzki Dzień Seniora 2019r:

Izabela Trojanowska
2023rSławomir i Kajra

2023r


  • Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Deyna Cup Junior

Deyna Junior Cup to cieszący się uznaniem w środowisku piłkarskim zarówno w Polsce, jak i Europie Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej. Organizowany jest nieprzerwanie od 2013 roku. Pod koniec wakacji Starogard zamienia się w międzynarodową arenę piłki nożnej, na której młodzi piłkarze uczą się gry fair play oraz zdrowej i ambitnej rywalizacji. Turniej z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Na Deyna Junior Cup adepci przyjeżdżają z różnych stron świata m.in: Włoch, Anglii, Turcji, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy i Polski. Organizatorem wydarzenia jest Klub Sportowy Beniaminek 03. Zawody objęte są patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Relacja Deyna Cup Junior 2019r:

Relacja Deyna Cup Junior 2018r:


  • Bieg Kociewski

Bieg Kociewski organizowany jest przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, a głównym sponsorem jest Polpharma. Odbywa się co roku w październiku. Impreza na stałe wpisała się w sportowy kalendarz Starogardu Gdańskiego. Udział w biegu biorą nie tylko mieszkańcy miasta, ale też spora grupa gości, często z odległych stron Polski. Podczas Biegu Kociewskiego często pobijane zostają rekordy, czy pokonywane własne słabości. Na zakończenie imprezy rozlosowywane są wśród startujących nagrody rzeczowe: sportowe obuwie i koszulki oraz sprzęt elektroniczny.

Relacja Bieg Kociewski 2023r:

Relacja Bieg Kociewski 2022r:

Relacja Bieg Kociewski 2021r:

Relacja Bieg Kociewski 2019r:

 

medale - bieg kociewski


  • Bieg Szpęgawski

Tradycyjnie jak co roku w kwietniu, w Starogardzie Gdańskim odbywa się jeden z najstarszych biegów ulicznych na Pomorzu, z historią w tle, dedykowany wszystkim biegaczom amatorom na każdym poziomie, wyczynowcom, dzieciom i młodzieży – Bieg Szpęgawski. Trasa liczy 5,5 kilometra. Zawodnicy startują w samo południe z drogi nr 22 na trasie Tczew – Starogard na wysokości wjazdu do miejsca pamięci osób zamordowanych przez nazistów podczas II wojny światowej. Wcześniej składają wiązanki kwiatów upamiętniając w ten sposób tragiczny los ponad 7 tys. Polaków, którzy zginęli w Lesie Szpęgawskim. Bieg kończy się na Stadionie im. Kazimierza Deyny.

35. Bieg Szpęgawski przeszedł do historii jako najliczniejszy bieg organizowany dotąd w stolicy Kociewia. Były to też pierwsze oficjalne Mistrzostwa Starogardu Gdańskiego w biegu ulicznym. 8 kwietnia na starcie stanęła rekordowa liczba 589 biegaczy. Dotąd tylko trzy razy lista przekroczyła pół tysiąca uczestników w 2007, 2009 i 2015 roku.

Relacja Bieg Szpęgawski 2023r:

Relacja Bieg Szpęgawski 2022r:

 


  • Turniej Tenisa Stołowego. Memoriał Andrzeja Grubby

W Starogardzie Gdańskim w Miejskiej Hali Sportowej im. Andrzeja Grubby rokrocznie odbywa się Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby – Memoriał. To organizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji turniej, który zaprasza dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w zawodach. W turnieju każdy może spróbować swoich sił, zarówno doświadczeni zawodnicy, jak i amatorzy, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym sportem.

Co roku do Starogardu Gdańskiego przyjeżdża ponad 200 zawodników i zawodniczek z całej Polski, a także z zagranicy. Impreza już od lat ma na celu uczczenie pamięci olimpijczyka, wybitnego sportowca, wielokrotnego reprezentanta i mistrza Polski, tenisisty Andrzeja Grubby oraz popularyzację tenisa stołowego wśród dzieci i młodzieży.

Relacja XXVI Memoriał Andrzeja Grubby – Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby 2022r:


 


  • Zawody LOTTO Triathlon Energy

Od 2016 roku w Starogardzie Gdańskim odbywają się zawody „LOTTO Triathlon Energy”. Podczas zawodów sportowcom towarzyszy niesamowita energia, radość i szerokie uśmiechy. Zawody w Starogardzie podzielone są na dwie strefy zmian położone w różnych miejscach. Strefa T1 znajduje się nad jeziorem Borówno w Skarszewach, a strefa T2 przy stadionie im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. Zawodnicy prosto z wody przesiadają się na rowery i ruszają przed siebie, by na koniec zrobić kilka lub kilkadziesiąt kilometrów biegiem. Od wielu lat w Starogardzie Triathlon cieszy się coraz większym powodzeniem wśród miłośników tej trudnej i jakże wymagającej dyscypliny sportu. Dla jednych to jest pasja, dla innych styl życia.

 


  • Jarmark Bożonarodzeniowy

Grudniowy Jarmark Bożonarodzeniowy to wyjątkowy czas spotkania przedświątecznego na starogardzkim Rynku lub w Parku Nowe Oblicze, który rokrocznie umilają występy artystyczne, świąteczna loteria, kolorowe stragany pełne drobiazgów i gwiazdkowych ozdób, Karuzela Wenecka, dobre jedzenie, konkursy, zabawy i dużo świątecznej muzyki. Gościem specjalnym jest oczywiście św. Mikołaj. Jego pomocnicy pomagają zrobić świąteczną kartkę, czy napisać list do Gwiazdora. Podczas Jarmarku jest kolorowo i wesoło. Każdy, kto odwiedza nasz Świąteczny Jarmark znajduje tu coś ciekawego dla siebie. Dobra zabawa gwarantowana!

Relacja Jarmark Bożonarodzeniowy 2023r:

Relacja Jarmark Bożonarodzeniowy 2022r:

Relacja Jarmark Bożonarodzeniowy 2021r:

Jarmark świąteczny St.Gd. 2022r
2022r

 

Koniecznie sprawdź także pozostałe sekcje naszej strony: