Dworzec kolejowy PKP

Dworzec PKP Starogard Gd (2)

Dworzec kolejowy PKP w Starogardzie

Zabudowania dworca kolejowego w stolicy Kociewia pochodzą z ok.1870 r. Wybudowanie dworca, a tym samym włączenie Starogardu w obręb pruskiej sieci kolejowej zapoczątkowało nową epokę w dziejach miasta. Dzięki temu Starogard znalazł się na bardzo ważnej w ówczesnym układzie komunikacyjnym trasie kolejowej, co nie mogło pozostać bez istotnego wpływu na dalszy rozwój miasta i nadal odgrywa niezwykle ważną rolę komunikacyjną.

Modernizacja dworca

Zespół zabytkowych budynków dworca kolejowego w Starogardzie Gdańskim przeszedł kompleksową przebudowę w 2018r. Wyremontowano budynek główny wraz z jego otoczeniem.

Miasto zrealizowało tę inwestycję w ramach projektu „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim”, dofinansowanego przez Unię Europejską.

Dworzec PKP Starogard Gd (4)

Dworzec został pieczołowicie odrestaurowany, odzyskał dawny blask i znów cieszy oko mieszkańców i podróżnych. Niespodzianki czekają również w środku budynku – po usunięciu dobudowywanych przez lata zbędnych ścianek działowych wnętrza stały się jasne i przestronne.

Dworzec PKP Starogard Gd (5)

Dworzec PKP Starogard Gd (8)

Dworzec PKP Starogard Gd (9)

Dworzec PKP Starogard Gd (10)

Dworzec PKP Starogard Gd (3)

W głównym budynku urządzono poczekalnie, kasy, toalety, a także małą gastronomię. W holu, tam gdzie było to możliwe, zachowano historyczną posadzkę z drobnych płytek, pozostałe miejsca wypełniono bezspoinową posadzką żywiczną Deckshield w szarym kolorze. Na terenie obiektu zaaranżowano także salę wystawową, w której wykonano posadzkę żywiczną Flowcoat SF41 w jasnoszarym odcieniu. Odświeżono również elewację dworca, zachowując naturalne oryginalne cegły i zdobienia.

Dworzec PKP Starogard Gd (6)

Dworzec PKP Starogard Gd (1)

Dworzec PKP Starogard Gd (7)

Rejon dworca to jeden z najstarszych obszarów miasta. Dzięki inwestycji w węzeł komunikacyjny miasto połączyło wszystkie możliwe środki transportu (pociągi, autobusy, taksówki) oraz strefy parkowania dla samochodów i rowerów w jednym miejscu, co ułatwia mieszkańcom dojazd do szkoły czy do pracy.

Dworzec PKP Starogard Gd (4)

Bez wątpienia XIX-wieczny budynek dworca to jedna z architektonicznych perełek Starogardu.

Tuż przy Dworcu PKP od 2022 r. napotkać można figurkę Gwiazdka Podróżnika, która zachęca przechodniów do odwiedzania Starogardu Gdańskiego. 

 

Relacja z otwarcia Dworca PKP i zrewitalizowanej Alei Wojska Polskiego: