Starogardzkie kamienice z historią

Starogardzkie kamienice

Starogardzkie kamienice (5)
źródło: kociewiak flying

Starogardzkie kamienice budowano w stylu staroholenderskim. Domy mieszczańskie spełniały wielorakie funkcje. Służyły odpoczynkowi, ale i działalności zawodowej. Na parterze często tworzono warsztaty rzemieślnicze i kantory kupieckie. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców zaczęto dobudowywać wyższe kondygnacje. W domach wielorodzinnych do zamieszkania przystosowano także piwnice i poddasza. W XVII wieku modne były przybudówki, w których spędzano wolny czas.

Pomieszczenia były wyposażone w piękne i słynne w całej Europie meble gdańskie. Starogardzianie wielką wagę przykładali do pięknego wystroju mieszkań. Pomieszczenia ozdabiano nie tylko rzeczami użytkowymi, ale również takimi, które pełniły funkcje estetyczne. Ściany pokrywano skórzanym, bardzo kolorowymi tapetami, które sprowadzano z dalekich krajów. Nie zapomniano też o portretach przodków. W pomieszczeniach reprezentacyjnych wieszano lustra w pozłacanych ramach oraz stawiano zegary, które co godzinę wygrywały jakąś melodię. W mniejszych pomieszczeniach znajdowały się przedmioty służące aktywnemu spędzaniu wolnego czasu: instrumenty muzyczne, szachy, warcaby, karty do gry i kostki.

Ozdobą domu były również zwierzęta, głównie psy i koty, które przyozdabiano kolorowymi kokardkami, łańcuszkami i pozłacanymi obrożami. W większości domów hodowano pięknie śpiewające ptaki. Gościom najwięcej radości przynosiły tez biegające po całym domu małpki, a także wyczesane owieczki.

Od maja do września życie towarzyskie toczyło się na przedprożach kamienic, które zdobiły piękne balustrady, rzeźby i kwiaty w kamiennych donicach. Wieczorem na balustradach ustawiano kolorowe lampiony, których światło tworzyło niepowtarzalną, baśniowa scenerię. Natomiast najbogatsi starogardzianie przebywali w lecie w dworkach, które budowano poza Starogardem, zwłaszcza w Nowej Wsi, Szteklinie, Borzechowie, gdzie najlepiej można było odpocząć od zgiełku miasta i innych niedogodności spowodowanych upałem.
źródło: „Kalendarz Starogardzki na rok 2022” Muzeum Ziemi Kociewskiej, Starogard Gdański 2021

Stary Starogard.pl
źródło: starystarogard.pl
Starogardzkie kamienice (2)
źródło: kociewiak flying
Kamienice Rynek Starogard Gd. 1915r.
źródło: fotopolska.eu
Starogardzkie kamienice (4)
źródło: kociewiak flying
1915r. StaryStarogard.pl
źródło: starystarogard.pl
Starogardzkie kamienice (3)
źródło: kociewiak flying
1916r. Stary Starogard.pl
źródło: starystarogard.pl

Starogardzkie kamienice (1)