FOSHAN Chińska Republika Ludowa

O mieście

Foshan to miasto o statusie prefektury. Leży w sercu delty Rzeki Perłowej w prowincji Guangdong w południowych Chinach. Przylega do Hongkongu i Makao. Sąsiaduje z Kantonem. Foshan zarządza pięcioma okręgami: Chancheng, Nanhai, Shunde, Gaoming i Sansshui. Miasto zajmuje łączną powierzchnię 3 848,49 km2 i liczy ponad 8 mln mieszkańców. Jego nazwa oznacza Górę Buddy. Miasto rozwijało się wokół pobliskiego klasztoru, który został zniszczony w 1391 r.
W okresie panowania dynastii Ming i Qing był to ośrodek handlu i wyrobu ceramiki. W XIX wieku rozwinął się przemysł metalowy. Obecnie w Foshan produkuje się połowę klimatyzatorów i lodówek świata.
Foshan jest znane z opery kantońskiej i sztuk walki. Stanowi centrum przędzy kantońskiej. Tu produkuje się wysokiej jakości tekstylia i odzież. To także miasto sztuki ludowej i miasto smakoszy.

Partnerstwo

Umowę partnerstwa pomiędzy Starogardem Gdańskim a Foshan w Chińskiej Republice Ludowej podpisał ówczesny prezydent miasta Edmund Stachowicz w czerwcu 2014 roku.

Kalendarium

Lp

Data

Wydarzenie

 

1.

luty 2009

wizyta w Starogardzie Gdańskim Konsula Generalnego ChRL w Gdańsku ( Xiang Zaoshenga). W spotkaniu uczestniczyli attache konsularny oraz Paweł Jajkowski – przewodnizcacy Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej. Celem wizyty były rozmowy o przyszłej współpracy z miastem Foshan.

2.

sierpień 2009

pierwsza wizyta 7 –osobowej delegacji rządowej z miasta Foshan w Starogardzie Gdańskim. Delegatów gościł prezydent Edmund Stachowicz. Goście spotkali się z przedstawicielami Starogardzkiego Klubu Biznesu Związku Pracodawców oraz przedstawicielami firm: Famos, Labofarm, Polpharma, Destylarnia Sobieski, Ciecholewski Wentylacje. Określono wstępne pola współpracy pomiędzy miastami: strefa gospodarcza, wymiana kulturalna, wymiana młodzieży.

 

4.

listopad 2009

wizyta w Starogardzie Gdańskim Konsula Generalnego ChRL w Gdańsku ( Xiang Zaoshenga) – omówienie planowanej wizyty delegacji Starogardu Gdańskiego w Foshan. Uzgodniono treśc listu intencyjnego.

5.

grudzień 2009

wizyta 5-osobowej delegacji Starogardu Gdańskiego w mieście Foshan – podpisanie listu intencyjnego ( prezydent Edmund Stachowicz)

6.

sierpień 2010

wizyta 6-osobowej delegacji rządowej z miasta Foshan w Starogardzie Gdańskim zgodnie z zapisem litu intencyjnego o współpracy ( prezydent Edmund Stachowicz)

7.

kwiecień 2013

I Forum Regionów Polska-Chiny w Gdańsku – udział przedstawicieli miasta oraz starogardzkich przedsiębiorców

8.

listopad 2013

wizyta w Starogardzie Gdańskim Konsula Generalnego ChRL w Gdańsku ( Liu Yuanyuan) – omówienie współpracy partnerskiej z miastem Foshan, a także możliwości współpracy gospodarczej pomiedzy starogardzkimi i chińskimi przedsiębiorcami. Wizyta w firmie EGA.

9.

czerwiec 2014

udział prezydenta Edmunda Stachowicza oraz przedstawicieli biznesu w wyjeżdzie do Kantonu (wraz z delegacją województwa pomorskiego) w ramach II Forum Regionów Polska-Chiny oraz wizyta w mieście Foshan. Podpisanie umowy partnerskiej z miastem Foshan .

10.

września 2017

wizyta 6-osobowej delegacji rządowej z miasta Foshan w Starogardzie Gdańskim

– prezydent miasta Janusz Stankowiak odnowił partnerstwo z miastem Foshan.

11.

listopad 2017

udział 4-osobowej delegacji Starogardu Gdańskiego (prezydent Janusz Stankowiak) w jesiennym festiwalu miasta Foshan w Chinach

12.

grudzień 2019

wizyta 6-osobowej delegacji rządowej z miasta Foshan w Starogardzie Gdańskim, którą gościł prezydent miasta Janusz Stankowiak. Goście zwiedzili ZUOK Stary Las.

Galeria