Tu rodzą się gwiazdy

KAZIMIERZ DEYNA

Od lat naszemu miastu przyświeca hasło „Tu rodzą się gwiazdy”. To w Starogardzie urodził się, wychował i stawiał pierwsze piłkarskie kroki Kazimierz Deyna, legenda polskiego futbolu. Jego największym sukcesem było złoto dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 r. Dwa lata później z drużyną narodową wywalczył srebrny medal Mistrzostw Świata, a w 1976 r. srebro na Igrzyskach w Montrealu.

Kaka” nieprzerwanie pozostaje idolem i autorytetem kolejnych pokoleń fanów piłki nożnej. Jego legenda nie przemija. Zapisał się w historii jako najlepszy rozgrywający lat 70-tych i postrach wszystkich stadionów, na których przyszło mu występować. Nazywany często „profesorem futbolu”.

1 września 1989 roku całym piłkarskim światem oraz całym Starogardem wstrząsnęła wiadomość o przedwczesnej, tragicznej śmierci Kazimierza Deyny w wypadku na kalifornijskiej autostradzie. Do dziś nie wyjaśniono okoliczności wypadku. W maju 2012 roku prochy Kazimierza Deyny zostały sprowadzone do Polski, a 6 czerwca 2012 roku urna z prochami piłkarza spoczęła w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Pamiątkowa tablica poświęcona piłkarzowi, Honorowemu Obywatelowi Miasta znajduje się przy Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny.