Gwiazdek Podróżnik

Gwiazdek Starogard Gdański- Przywitanie

⭐ GWIAZDEK PODRÓŻNIK – atrakcja w Starogardzie Gdańskim

… to jedna z wielu starogardzkich Gwiazd. Gdy gasną wszystkie światła, niebo odkrywa przed nami swoje tajemnice. Migoczące na niebie, odległe i tajemnicze gwiazdy otulają nas co noc. Wśród nich jest Gwiazdek Podróżnik. Podczas każdej pełni księżyca, kiedy jego magiczny blask jest najmocniejszy, Gwiazdek Podróżnik niczym spadająca gwiazda pojawia się w mieście. Dom po domu poszukuje przyszłych starogardzkich gwiazd. I gdy już znajduje taką osobę, delikatnie muska ją w nosek i wypowiada magiczne słowa: „Tu rodzą się gwiazdy”, po czym wraca na migoczące niebo.

Już od wielu, wielu lat Gwiazdek Podróżnik odwiedza najmłodszych starogardzian. Ale o tym opowie Wam już sam…

Jednym z nich był mały chłopiec o imieniu Kaziu. Kazik miał ośmioro rodzeństwa, z którym miał dobry kontakt. W każdej wolnej chwili grał w piłkę nożną ze starszym bratem Heniem na przydomowym placu przy ul. Lubichowskiej, a także na stadionie Włókniarza. Już jako 10-letni chłopiec został kapitanem w zespole trampkarzy. Jako uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 na al. Jana Pawła II, Kazik należał do najlepszych na lekcjach wychowania fizycznego. Kiedy dorósł stał się bardzo utytułowanym sportowcem. Zdobył złoto dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 r oraz był reprezentantem Polski na mistrzostwach świata. Stadion Miejski w Starogardzie Gdańskim otrzymał imię Kazimierza Deyny.

Młodszy kolega Kazika, Andrzej Grubba też bardzo lubił sport. Zanim zaczął grać w tenisa stołowego – jak większość chłopców – uganiał się za piłką, lubił też piłkę ręczną i biegi. Andrzej był leworęczny, ale kiedy po raz pierwszy chwycił rakietkę tenisową, wziął ją do prawej ręki. I tak już zostało. Szybko zakochał się w tenisie stołowym. Początkowo ogrywał brata Jerzego, a potem już rywali w rozgrywkach ligowych, reprezentując barwy Neptuna Starogard Gdański. Po raz pierwszy został mistrzem Polski w roku 1979. Miejską Halę Sportową w Starogardzie Gdańskim nazwano imieniem Andrzeja Grubby.

Wśród wielu starogardzkich gwiazd są również dziewczynki. Mała Oktawia Nowacka mając 9 lat rozpoczęła treningi pływackie, a rok później treningi lekkoatletyczne ze swoim tatą, który z zawodu jest trenerem. Dzięki ogromnemu zamiłowaniu do pływania i biegania Oktawia w późniejszych latach została brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, drużynową mistrzynią świata, mistrzynią Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych oraz wielokrotną medalistką Mistrzostw Świata, Europy i Światowych Igrzysk Wojskowych.

Sportowcy to nie jedyne starogardzkie gwiazdy. W naszym mieście przyszła na świat utalentowana wokalistka Ania Szarmach. Ukończyła ona starogardzką Muzyczną Szkołę Podstawową w klasie fortepianu, przez trzy lata uczyła się też grać na saksofonie. W tym czasie założyła swój pierwszy zespół. Mając zaledwie 16 lat nagrała swoje pierwsze utwory. W wieku 19 lat wzięła udział w programie „Szansa na sukces” i została jego laureatką. Obecnie Ania to spełniona wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów a także producentka muzyczna.

Figurkę Gwiazdka Podróżnika znajdziecie przy Dworcu PKP w Starogardzie Gdańskim: Gwiazdek Podróżnik 

Gwiazdek Podróżnik - lokalizacja

 

Relację z odsłonięcia Gwiazdka Podróżnika zobaczyć można na stronie starogard.pl pod linkiem: Tu rodzą się… Gwiazdki

Zobacz co pozostałe Gwiazdki mają Ci do opowiedzenia: Gwiazdkujemy Starogard