Gwiazdkujemy Starogard – figurki miejskie

Nowa atrakcja turystyczna w Starogardzie Gdańskim – GWIAZDEK – figurki miejskie

Gwiazdek Starogard Gdański- Przywitanie

★ ★ ★ Gwiazdkujemy Starogard ★ ★ ★

 

⭐ GWIAZDEK PODRÓŻNIK – atrakcja w Starogardzie Gdańskim

… to jedna z wielu starogardzkich Gwiazd. Gdy gasną wszystkie światła, niebo odkrywa przed nami swoje tajemnice. Migoczące na niebie, odległe i tajemnicze gwiazdy otulają nas co noc. Wśród nich jest Gwiazdek Podróżnik. Podczas każdej pełni księżyca, kiedy jego magiczny blask jest najmocniejszy, Gwiazdek Podróżnik niczym spadająca gwiazda pojawia się w mieście. Dom po domu poszukuje przyszłych starogardzkich gwiazd. I gdy już znajduje taką osobę, delikatnie muska ją w nosek i wypowiada magiczne słowa: „Tu rodzą się gwiazdy”, po czym wraca na migoczące niebo.

Już od wielu, wielu lat Gwiazdek Podróżnik odwiedza najmłodszych starogardzian. Ale o tym opowie Wam już sam…

Jednym z nich był mały chłopiec o imieniu Kaziu. Kazik miał ośmioro rodzeństwa, z którym miał dobry kontakt. W każdej wolnej chwili grał w piłkę nożną ze starszym bratem Heniem na przydomowym placu przy ul. Lubichowskiej, a także na stadionie Włókniarza. Już jako 10-letni chłopiec został kapitanem w zespole trampkarzy. Jako uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 na al. Jana Pawła II, Kazik należał do najlepszych na lekcjach wychowania fizycznego. Kiedy dorósł stał się bardzo utytułowanym sportowcem. Zdobył złoto dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 r oraz był reprezentantem Polski na mistrzostwach świata. Stadion Miejski w Starogardzie Gdańskim otrzymał imię Kazimierza Deyny.

Młodszy kolega Kazika, Andrzej Grubba też bardzo lubił sport. Zanim zaczął grać w tenisa stołowego – jak większość chłopców – uganiał się za piłką, lubił też piłkę ręczną i biegi. Andrzej był leworęczny, ale kiedy po raz pierwszy chwycił rakietkę tenisową, wziął ją do prawej ręki. I tak już zostało. Szybko zakochał się w tenisie stołowym. Początkowo ogrywał brata Jerzego, a potem już rywali w rozgrywkach ligowych, reprezentując barwy Neptuna Starogard Gdański. Po raz pierwszy został mistrzem Polski w roku 1979. Miejską Halę Sportową w Starogardzie Gdańskim nazwano imieniem Andrzeja Grubby.

Wśród wielu starogardzkich gwiazd są również dziewczynki. Mała Oktawia Nowacka mając 9 lat rozpoczęła treningi pływackie, a rok później treningi lekkoatletyczne ze swoim tatą, który z zawodu jest trenerem. Dzięki ogromnemu zamiłowaniu do pływania i biegania Oktawia w późniejszych latach została brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, drużynową mistrzynią świata, mistrzynią Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych oraz wielokrotną medalistką Mistrzostw Świata, Europy i Światowych Igrzysk Wojskowych.

Sportowcy to nie jedyne starogardzkie gwiazdy. W naszym mieście przyszła na świat utalentowana wokalistka Ania Szarmach. Ukończyła ona starogardzką Muzyczną Szkołę Podstawową w klasie fortepianu, przez trzy lata uczyła się też grać na saksofonie. W tym czasie założyła swój pierwszy zespół. Mając zaledwie 16 lat nagrała swoje pierwsze utwory. W wieku 19 lat wzięła udział w programie „Szansa na sukces” i została jego laureatką. Obecnie Ania to spełniona wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów a także producentka muzyczna.

Figurkę Gwiazdka Podróżnika znajdziecie przy Dworcu PKP w Starogardzie Gdańskim:

Gwiazdek Podróżnik 

Gwiazdek Podróżnik - lokalizacja

 

⭐ GWIAZDEK WĘDKARZ – atrakcja w Starogardzie Gdańskim

… podróże to nie jedyna pasja starogardzkiego Gwiazdka. Otóż Gwiazdek uwielbia wędkować, szczególnie nad rzeką Wierzycą. Gdy ze snu budzi się poranek, w Miejskim Parku napotkać można Gwiazdka Wędkarza, który zmierza żwawym krokiem w kierunku rzeki Wierzycy niosąc swoją ultra lekką wędkę. Znajdując odpowiednie miejsce czym prędzej zarzuca ją do rzeki. Nagle znika pośpiech… Czas na chwilę się zatrzymuje… Gwiazdek Wędkarz swój wzrok na spławik kieruje. Wierzyca swój nurt wycisza, a Gwiazdek myśli sobie: „Ach… ten Starogard niezmiennie mnie zachwyca”.  

Figurkę Gwiazdka Wędkarza znajdziecie na moście w Parku Miejskim w Starogardzie Gdańskim. To kolejna atrakcja w Starogardzie Gdańskim, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Gwiazdek Wędkarz 

Gwiazdek Wędkarz - lokalizacja

 

Relację z odsłonięcia figurek Gwiazdka Podróżnika oraz Gwiazdka Wędkarza zobaczyć można na stronie starogard.pl pod linkiem: Tu rodzą się… Gwiazdki