Foshan odświeża stosunki partnerskie ze Starogardem

23 września br. z przyjacielską wizytą do Starogardu przyjechała chińska delegacja z partnerskiego miasta Foshan. W sobotnie popołudnie z przedstawicielami Departamentu Spraw Zagranicznych Miasta oraz Dyrektorem Działu Turystyki spotkał się prezydent miasta Janusz Stankowiak. Delegaci zwiedzili ZUOK Stary Las i zaprosili prezydenta do odwiedzenia ich miasta.

Sześcioosobowa delegacja Foshan w południowych Chinach przyjechała do Polski odwiedzić swoje partnerskie miasta. Jednym z przystanków na jej trasie był Starogard Gdański. Nasze miasto podpisało umowę partnerską z miastem Foshan w 2014 roku. W sobotę, 23 września prezydent miasta Janusz Stankowiak, wiceprezydent Maciej Kalinowski, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski, Naczelnik WIG Tadeusz Błędzki oraz Edward Sobiecki dyrektor Biura Zarządu SKB ZP spotkali się z Mai Jiehua, Mai Changshun, Lai Huanju, Liang Ping i Luo Yongsheng z Departamentu Spraw Zagranicznych Miasta Foshan oraz Jiang Qing – dyrektorem Działu Turystyki.

Wizyta chińskiej delegacji w Starogardzie Gdańskim miała wyłącznie charakter przyjacielski. Jej celem było odświeżenie kontaktów partnerskich obu miast. Spotkanie odbyło się w luźnej, przyjacielskiej atmosferze. Goście byli ciekawi, w jakim kierunku Starogard się rozwija, jakie inwestycje prowadzi i gdzie widziałby ewentualną współpracę polsko-chińską. Przy okazji goście zobaczyli mulitemedialną prezentację, w której zaprezentowano  walory przemysłowe, turystyczne i kulturalne  naszego miasta, zwiedzili Rynek i Browar Kociewski. Odwiedzili też nowoczesny Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Starym Lesie. Sporo uwagi poświęcili systemowi, który działa w tym zakresie w Polsce. Chętnie wymieniali uwagi na temat nowych technologii utylizacji śmieci, kwestii dotyczących ekologii i ochrony środowiska oraz organizacji gospodarki odpadami. 

Na zakończenie spotkania goście z Chin zaprosili delegację władz miasta Starogardu Gdańskiego do odwiedzenia miasta Foshan.