Pobiegli już czterdziesty raz. Jubileuszowy Bieg Szpęgawski z AQ

Rekordowa ilość 660 uczestników pokonała 5-kilometrową trasę jubileuszowego 40. Biegu Szpęgawskiego z AQ. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników organizatorzy poza biegiem tradycyjnym, przygotowali także Młodzieżowy Bieg na milę oraz Rodzinny Szpęgawski na symboliczne 500 metrów.

Bieg Szpęgawski to wydarzenie z historią, które nie pozwala zapomnieć o pomordowanych w Lesie Szpęgawskim. Szacuje się, że w ramach niemieckiej akcji eksterminacji ludności na Pomorzu w samym Lesie Szpęgawskim zginęło od 4 do 7 tysięcy ludzi. 24 marca ich pamięć uczcili między innymi władze miasta, na czele z prezydentem miasta Januszem Stankowiakiem oraz Przewodniczącą Rady Miasta Anną Benert.

Tuż przed startem honorowym, delegacje samorządowców, instytucji oraz zawodników złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem w Lesie Szpęgawskim.

Kenijczycy najszybsi

W Biegu Szpęgawskim rywalizacja odbyła się na dwóch dystansach. Uczestnicy zawodów open ścigali się na 5 km, a uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych na 1 milę. W biegu głównym po drodze krajowej nr 22 z metą na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny prym wiedli kenijczycy. Na zwycięzców czekały nagrody nie tylko w kategorii open ale również między innymi nagrody finansowe dla najlepszych Polek i Polaków, starogardzianek i starogardzian oraz mieszkanek i mieszkańców Gminy Wiejskiej Starogard Gdański. Poza tym mnóstwo innych niespodzianek od Sponsorów wydarzenia.

W klasyfikacji generalnej kobiet na podium stanęły kolejno Sviatlana Sanko z czasem 16:42:41, Valentine Jebet 16:48:99 i Mercy Chemutai z wynikiem 17:23:46. W kategorii mężczyzn jako pierwszy bieg z czasem 14:29.40 ukończył Hillary Kiptum Maiyo, drugi był Laban Cheruiyot 14:32:38 a trzeci Benard Kipkorir Koros z wynikiem 14:38:34.

Na starcie biegu głównego stanęła rekordowa ilość 660 uczestników.

W kategorii „Najlepsza Polka” pierwsza na mecie zameldowała się Aleksandra Jakimczuk z Braniewa (18:13:67). Jako druga do mety dobiegła Marta Szachta ze Skórcza z czasem 18:46:54 a jako trzecia Zuzanna Głombiowska z Gdyni uzyskując wynik 18:52:19.

Na podium w kategorii „Najlepszy Polak” stanęli kolejno Wojciech Serkowski z Dzierżążna (14:48:00), Kacper Arendt z Grudziądza (15:05:67) i Mateusz Niemczyk ze Starogardu z czasem 15:12:33.

Ambasadorem tegorocznego biegu był Piotr Lisek (od lewej).

Ambasadorem wydarzenia był lekkoatleta Piotr Lisek, medalista Mistrzostw Świata, który zagrzewał biegaczy do walki. Bieg główny poprzedził Bieg Młodzieżowy na milę w którym wystartowało 52 uczniów oraz Rodzinny Szpęgawski, w którym 250 zawodników przebiegło symboliczny dystans 500 metrów i tym samym wsparło leczenie starogardzianki Agatki Glaza, która choruje na idiopatyczne zapalenie stawów. Na mecie w biegowym miasteczku na zawodników czekały między innymi konkursy z nagrodami organizowane przez AQ, posiłki regeneracyjne, stoisko z popcornem a także jubileuszowy tort. Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Bieg „Rodzinny Szpęgawski” miał charakter charytatywny. Biorąc w nim udział można było wesprzeć leczenie starogardzianki Agatki Glaza (od lewej).


Fot: Magdalena Nowak