Uroczystości ku czci św. Wojciecha Patrona Miasta

To już 26 lat patronatu św. Wojciecha nad miastem Starogard Gdański oraz 71 rocznica poświęcenia kościoła pod jego wezwaniem. We wtorkowy wieczór 23 kwietnia zorganizowane zostały uroczystości na skwerze św. Wojciecha, a także uroczysta msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa Ryszarda Kasyny.

Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Błędzki oraz radna Rady Miasta Martyna Łangowska-Siembida składają kwiaty pod pomnikiem świętego Wojciecha.

Pod pomnikiem św. Wojciecha zebrali się duchowni, delegacje władz samorządowych, najważniejszych instytucji, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy, aby uczcić pamięć św. Wojciecha, męczennika, Patrona Miasta i naszej Ojczyzny.
– Spotkaliśmy się, by uczcić pamięć tego wyjątkowego, godnego podziwu i najwyższego szacunku człowieka. Człowieka, który poniósł śmierć, dlatego że nie bał się głośno mówić o tym, w co wierzył. Nauczał, nawracał pogan i głosił słowo Boże. Robił to, bo wiedział, że jeśli wszyscy mieszkańcy danego terenu będą wierzyć w tego samego Boga i wyznawać te same wartości, unikną wojen. Święty Wojciech pragnął przede wszystkim pokoju – powiedział podczas uroczystości zastępca prezydenta Miasta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki.
Obserwując to, co od ponad dwóch lat dzieje się w Ukrainie, będąc tak blisko tych przerażających wydarzeń, przypominamy sobie, że „pokój” to nie jest tylko puste słowo. Trzeba o niego dbać, a kiedy to konieczne także zawalczyć – kontynuował.

Ksiądz dziekan Janusz Lipski

Zastępca Prezydenta Miasta nawiązał w swoim przemówieniu nawiązał do pomocy starogardzian, którzy od samego początku ataku Rosji na Ukrainę bardzo angażują się w pomoc skierowaną zarówno do osób, które tam pozostały, jak i do przebywających w naszym mieście uchodźców. – Jak zawsze udowadniacie Państwo, że macie wielkie serca, co nas jako włodarzy napawa niezwykłą dumą – dodał.

Po złożeniu przez delegacje wiązanek kwiatów oraz odmówieniu przez biskupa Ryszarda Kasynę „Aktu oddania miasta w opiekę św. Wojciecha” procesja przeszła do kościoła. – Pomimo różnych pokus i zakusów dzisiejszego świata święty Wojciech był dla nas trwałym drogowskazem. Za wstawiennictwem naszego Patrona Miasta, parafii i Ojczyzny prosimy o opiekę na kolejne lata naszego życia i pielgrzymowania – podkreślił w swojej homilii ksiądz biskup Ryszard Kasyna.
Na zakończenie mszy św. ksiądz biskup otrzymał podziękowania od parafian a ksiądz dziekan Janusz Lipski podziękował wiernym, którzy przyczynili się do piękna tej liturgii i czynnie włączyli się w jej głoszenie. Uroczystość uświetnił występ zespołu Amoroso oraz Orkiestra Dęta

Uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha pod przewodnictwem księdza biskupa Ryszarda Kasyny.