Oddali hołd pomordowanym. 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim odbyły się uroczystości z okazji 84.rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Przemówienie z okazji rocznicy wygłosił Harcmistrz  starogardzkiego Hufca ZHP Wojciech Mokwa. Modlitwę w intencji ofiar odprawił ks. Wicedziekan Dariusz Nenca. Władze samorządowe, delegacje i poczty sztandarowe składając wiązanki kwiatów oddały hołd wszystkim, którzy zginęli w imię Ojczyzny.

Uroczystość prowadził Harcmistrz Wojciech Mokwa ze starogardzkiego Hufca ZHP

-Zebraliśmy się dzisiaj aby uczcić ofiary zbrodni dokonanej 84 lata temu przez sowietów na ludności polskiej zamieszkującej przedwojenne Kresy Wschodnie -rozpoczął harcmistrz Wojciech Mokwa ze starogardzkiego Hufca ZHP.  – Jej ofiarami byli przedstawiciele inteligencji kresowej: oficerowie, kapelani wojskowi różnych wyznań, policjanci, urzędnicy państwowi i samorządowi, inżynierowie, lekarze, leśnicy, księża oraz ludzie reprezentujący różne środowiska przedwojennych elit intelektualnych. -Przez wiele lat wydawało się, że ta tragiczna lekcja była wystarczającą przestrogą aby nigdy więcej nie doszło do wojny – kontynuował. – Przyzwyczailiśmy się do myśli, że o wojnie w naszej części Świata, mówiliśmy jedynie w aspekcie historycznym. Jak było to błędne myślenie okazało się 24 lutego 2022 roku – dodał.

-Trwające już od ponad dwóch lat bestialstwo agresorów rosyjskich w Ukrainie, zbrodnie na ludności cywilnej, ogromne straty wśród żołnierzy i brutalne rujnowanie dorobku sąsiedniego narodu – to bolesna rzeczywistość wojenna, która toczy się na naszą wschodnią granicą. Mordy na ludności cywilnej Ukrainy do złudzenia przypominają zbrodnie na Polskich oficerach 84 lata temu – mówił. –Musimy robić co w naszej mocy aby wspierać Ukrainę i nie dać przywyknąć Światu do toczącej się tam brutalnej wojny. Musimy to robić aby pokazać nasze człowieczeństwo i przynależność do kultury europejskiej, ale musimy to robić również po to, aby na terenie Polski nie pojawił się nowy Katyń.

Władze samorządowe, delegacje i poczty sztandarowe składając wiązanki kwiatów oddały hołd wszystkim, którzy zginęli w imię Ojczyzny

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Anną Benert i Brygidą Nowacką, złożyli także kwiaty na grobowcu II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w imię pamięci ppłk Tadeusza Łękawskiego i symbolicznym grobie ppłk Józefa Trepto oraz gen. bryg. Konstantyna Druckiego – Lubeckiego.

Na zdjęciu od prawej Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz Brygida Nowacka

FOT. Anna Więckiewicz/Natalia Biesiada