Oni mają super moce! Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. O osobach dotkniętych tym zaburzeniem pamięta także Urząd Miasta w Starogardzie Gdańskim. Pod swoim dachem ma dwóch wspaniałych pracowników, którzy udowadniają, że autyzm to nie wyrok.  

Autyzm to zespół zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodka nerwowego polegający na trudnościach w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i streotypowymi zachowaniami. Zaburzenie to, często skutkuje alienacją i niezrozumieniem dotkniętych nim osób.

Przykład pracujących w Urzędzie Miasta Magdy  i Roberta dowodzi, że autyzm to nie wyrok. To samodzielni, pracowici, pełni pasji i marzeń ludzie.

Magda Jassak

 

 

-Bardzo dobrze pracuje mi się w Urzędzie Miasta – mówi Magda Jassak. -Mam bardzo dobre relacje ze współpracownikami, pracuję tu już 8 lat. Mam też pasje, jest to m.in: muzyka, zumba i facebook. Lubię też ćwiczyć – dodaje.  Mam swoją super moc i jest to świetna pamięć do utworów muzycznych oraz dat. A praca to mój drugi dom.

Dodajmy, że Magda jest częstym gościem programu „Jaka to melodia” , zdobywając pierwsze miejsca i nagrody.  

 

 

 

 

Robert Klimas

-W urzędzie pracuję od 2016 roku, jestem autystykiem, ale radzę sobie tutaj całkiem nieźle – opowiada Robert. -Moją pasją jest  muzyka, podróże, poznawanie nowych miejsc. A jednym z największych marzeń jest otworzenie własnej knajpy – dodaje. -W urzędzie czuję się dobrze, ludzie są w porządku – szczególne moja przełożona, wspaniała osoba, która wiele poświęca aby mnie nauczyć nowych rzeczy – docenia Robert. Jestem dumny, że mogę tu pracować. 

 

 

Spotkanie z okazji Dnia Autyzmu pn. „Żywe Książki” zorganizowane w starogardzkim Centrum Organizacji Pozarządowych było okazją do ciekawych rozmów pomiędzy Magdą, Robertem a pozostałymi pracownikami Urzędu.

Wspólne rozmowy był najważniejszym punktem spotkania

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. zastępca prezydenta ds. społecznych Maciej Kalinowski oraz Naczelnik Wydziału Informacji Społecznej Renata Połomska. A Specjalista modelu transpersonalnego, naturopata Maciej Gajda wyczerpująco przybliżył w jaki sposób z otwartością dziecka podchodzić do osób z autyzmem i poznawać ich świat. Warto podkreślić, że metoda terapii transpersonalnej umożliwia zobaczenie świata oczami drugiego człowieka.

Sympatyczna atmosfera sprzyjała rozmowom oraz pozowaniu do pamiątkowych zdjęć

Fot. Anna Więckiewicz