Jest pomysł na półki na znicze na cmentarzach. Wspieramy inicjatywy

W kwocie 2000 złotych Miasto wsparło lokalną inicjatywę. Pomysłodawcy zaangażują się w sprzątanie starogardzkich cmentarzy oraz w trosce o środowisko ustawią regały na znicze do ponownego wykorzystania.

Połączone siły stowarzyszenia Starogard2030, osób zjednoczonych wokół „Kocborowa z dawnych lat”, „Królewskiego Miasta Preussisch Starogard” oraz niezależnych wolontariuszy już od lat angażują się w porządkowanie starogardzkich cmentarzy i pielęgnowanie pamięci o starogardzianach różnych wyznań i narodowości. W akcję włączają się mieszkańcy miasta i okolic.

Dzięki dofinansowaniu projektu możliwy będzie zakup sprzętów takich jak grabie, sekatory, piły worki czy rękawice niezbędne do przeprowadzenia akcji porządkowej. W planach jest posprzątanie cmentarzy kocborowskiego, ewangelickiego przy ul. Owidzkiej oraz żydowskiego przy ul. Bohaterów Getta. Pomysłodawcy zakupią również regały na znicze, które ustawione zostaną na czterech starogardzkich cmentarzach.
Dzięki temu zużyte szklane znicze, zamiast wyrzucać do kontenera na odpady, będzie można przekazać innym do ponownego wykorzystania. Tym sposobem znicze zyskują nowe życie i nadal mogą służyć innym. Montażowi regałów przyświeca przede wszystkim cel proekologiczny, ukierunkowany na ograniczanie ilości odpadów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest wielokrotne używanie jeszcze dobrych, nieuszkodzonych i kompletnych zniczy, co tym samym przyczyni się do zmniejszenia ich ilości w pojemnikach na odpady.

Zdjęcie frontowe: stowarzyszenie Starogard2030

Umowę na dofinansowanie zadania podpisał 18 kwietnia prezydent Miasta Janusz Stankowiak z Anną Lembicz ze stowarzyszenia Starogard 2030. W spotkaniu uczestniczyli również (od lewej) Marek Ossowski oraz Szymon Brzoska. (Fot: Małgorzata Rogala).