Sprawdź, kiedy przyjedzie autobus

Miejski Zakład Komunikacji uruchomił w Starogardzie system dynamicznej informacji pasażerskiej w oparciu o serwis internetowy KiedyPrzyjedzie.pl. Dzięki niemu pasażerowie miejskiej komunikacji uzyskali dostęp do rzeczywistych odjazdów autobusów z dowolnego przystanku w mieście.

Miasto wprowadza dynamiczny system informowania pasażerów o prognozowanym czasie ich przyjazdu na konkretny przystanek. Służy temu serwis internetowy KiedyPrzyjedzie.pl. Mieszkańcy będa wiedzić, o której autobus podjedzie na dany przystanek i ile czsau zajmie mu ten dojazd.

— Najłatwiej z serwisu korzystać poprzez darmową aplikację, zainstalowaną na telefonie. Jest prosta w obsłudze wręcz intuicyjna. Wybierając Starogard Gdański, będziemy mieli dostęp do listy wszystkich przystanków w mieście. Klikając w interesujący nas przystanek, otrzymamy informację o autobusach zatrzymujących się na nim oraz rzeczywistym czasie przyjazdu danej linii na ten przystanek. Osłaniając mapę, zobaczymy nawet, gdzie dany autobus jest w tej chwili i ile czasu zajmie mu dojazd do interesującego nas miejsca. Ułatwi to organizowanie czasu podróży. Pasażer będzie wiedział, czy musi się śpieszyć, czy może zwolnić, czy autobus będzie na czas czy się spóźni. Otrzyma informację o rzeczywistym czasie przyjazdu czy odjazdu autobusu z dowolnego przystanku. Będzie to znaczne udogodnienie dla pasażerów, zwłaszcza że  nie zawsze czas rzeczywisty pokrywa się z rozpiską rozkładową — wyjaśnia zastępca dyrektora ds. technicznych MZK Piotr Pawłowski.

Z serwisu można korzystać na kilka sposobów:

– odwiedzając stronę internetową starogard.kiedyprzyjedzie.pl. W oknie wyszukiwania należy wpisać nazwę żądanego przystanku, jego numer lub też po powiększeniu obszaru mapy wskazać interesujący nas przystanek. Ikonka widniejąca w kolumnie „odjazd” oznacza, że mamy do czynienia z prognozą, uwzględniającą opóźnienia związane z aktualną sytuacją drogową. Uaktualnianie prezentowanych prognoz przyjazdów autobusów dla wybranego przystanku odbywa się automatycznie co 15 sekund. W drugiej z zakładek można z kolei znaleźć teoretyczny rozkład jazdy w rozbiciu na poszczególne linie na dowolnie wybrany dzień;

– korzystając z mobilnej wersji strony, z uproszczonym interfejsem, ułatwiającej dostęp do serwisu przy pomocy telefonów komórkowych oraz innych urządzeń przenośnych. (Wersja mobilna uruchamia się domyślnie po otwarciu strony w telefonie). Po wprowadzeniu nazwy lub numeru przystanku ukazuje się tabela prognoz odjazdów oraz zakładka z teoretycznymi rozkładami jazdy;

– instalując na telefonie aplikacje mobilne, dostępne dla telefonów komórkowych z systemem operacyjnym Android (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kiedyprzyjedzie.mobile.TravellerDroid)
lub iOS: (https://apps.apple.com/pl/app/kiedyprzyjedzie/id1488753108?l=pl)

Korzyści systemu informacyjnego

— Wdrożenie systemu ułatwi pracę także przewoźnikowi.  Po pierwsze pozyska wiedzę o bieżącym położeniu wszystkich autobusów wraz z informacją o odchyleniu w stosunku do rozkładu jazdy. Po drugie – dane o realizowanych kursach pozwolą na jeszcze lepsze dostosowanie oferty przewozowej do potrzeb mieszkańców. Pozwolą również poprawić punktualność autobusów — mówi dyrektor handlowy firmy Operibus Wojciech Rzepniewski

Dodatkowo operator systemu, za jego pośrednictwem może wysyłać użytkownikom komunikaty np. o zmianie rozkładu jazdy, o zmianie cennika usług lub awariach. System dostępny jest w pięciu językach: polskim, angielskim, czeskim, niemieckim i ukraińskim.
Serwis KiedyPrzyjedzie.pl funkcjonuje w ponad 130 polskich miastach. Korzystają z niego m.in. pasażerowie komunikacji miejskiej w Bielsku Białej, Opolu, Jaworznie, Grudziądzu, Koszalinie a także w Malborku.

Wszelkie uwagi lub pytania dotyczące sprawności i funkcjonowania systemu prosimy kierować pod adres mailowy: mzk@mzk.starogard.pl