40 lat temu Wierzyca zdobyła Wicemistrzostwo Polski Juniorów

3 sierpnia minęło dokładnie 40 lat od zdobycia przez drużynę Wierzycy Starogard Gdański wicemistrzostwa Polski juniorów w piłce nożnej. Było to jedno z największych sportowych osiągnięć starogardzian, które wielu mieszkańców naszego miasta wspomina do dziś. Z okazji jubileuszu 40-lecia tego sukcesu z wicemistrzami Polski juniorów 1983 oraz trenerem Kazimierzem Jankowskim w sobotę, 5 sierpnia spotkali się Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, jego Zastępca ds. Społecznych Maciej Kalinowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Jankowski oraz radny Jarosław Janaszek.

Pełen emocji i dramaturgii mecz 40 lat temu piłkarze rozegrali w ulewnym deszczu. Z ŁKS Łódź przegrali po serii rzutów karnych. Kibice zapełnili wszystkie miejsca na starogardzkich trybunach. Tym wydarzeniem żyło wówczas całe miasto i nie tylko. O Wierzycy Starogard Gdański pisały i mówiły media ogólnopolskie.

Podziękowania dla trenera Kazimierza Jankowskiego w 1983 r., fot. archiwalne
Podziękowania dla trenera Kazimierza Jankowskiego w 1983 r., zdjęcie archiwalne

– Z samego meczu pamiętam niewiele. Nigdy nie miałem głowy do detali. Doskonale jednak pamiętam atmosferę tamtego czasu. To piękne młodzieńcze lata. Dzięki trenerowi Jankowskiemu stworzyliśmy naprawdę zgraną drużynę. Rozumieliśmy się w lot. Ja niemal od razu po tym niezapomnianym meczu poszedłem do wojska. Przez wiele lat w ogóle nie miałem kontaktu z kolegami z drużyny. Odnowiłem go w 2008 r. Cieszę się, że od czasu do czasu możemy porozmawiać. To dzisiejsze spotkanie z kolegami, trenerem oraz przede wszystkim władzami miasta jest dla mnie wielkim przeżyciem. To wspaniałe, że możemy powspominać tak ważne dla nas wszystkich chwile – powiedział Andrzej Ćwikliński, który po 30 latach mieszkania w Kanadzie, 2,5 roku temu wrócił do rodzinnego miasta.

Drużyna Wierzycy w 1983 r.
Drużyna Wierzycy w 1983 r. W górnym rzędzie od lewej: trener Kazimierz Jankowski, Andrzej Ćwikliński, Dariusz Byczyński, Jarosław Łepek, Jarosław Perron, Roman Jackowski, Jerzy Siora, Dariusz Kaszubowski, kierownik drużyny Alfons Borowski, Jacek Żurek; w dolnym rzędzie: Czesław Milewski, Jarosław Błażej, Adam Jankowski, Mariusz Eschenbach, Roman Wohlert, Zdzisław Grzona, Sławomir Jasiński, Dariusz Patyk, zdjęcie archiwalne.

Podczas spotkania 5 sierpnia prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak, wiceprezydent Maciej Kalinowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Jankowski i radny Jarosław Janaszek najpierw wspólnie ze srebrną drużyną na czele z trenerem Kazimierzem Jankowskim oraz kapitanem Dariuszem Byczyńskim złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą najwybitniejszego piłkarza ze Starogardu Kazimierza Deynę, a także odwiedzili miejski stadion.

Drużyna Wierzycy w tym samym miejscu, co na zdjęciu powyżej 5 sierpnia 2023 r.
Drużyna Wierzycy w tym samym miejscu, co na zdjęciu powyżej, 5 sierpnia 2023 r.

W restauracji Ogródek Prezydent Miasta wręczył trenerowi i piłkarzom wyjątkowe upominki. – Wasze srebro było czymś naprawdę wyjątkowym, wspaniałym. Starogardowi Gdańskiemu przyświeca hasło „Tu rodzą się gwiazdy”. Wy wtedy byliście prawdziwymi gwiazdami, z których dumni byli wszyscy mieszkańcy. Ten wielki sukces do dzisiaj odbija się echem. Wielu z nas często do niego wraca. Serdecznie Wam go gratuluję i życzę kolejnych wspaniałych jubileuszy – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Słowa uznania od prezydenta Starogardu Janusza Stankowiaka i wiceprezydenta Macieja Kalinowskiego dla trenera Kazimierza Jankowskiego. Wszyscy panowie na zdjęciu.
Słowa uznania od prezydenta Starogardu Janusza Stankowiaka i wiceprezydenta Macieja Kalinowskiego dla trenera Kazimierza Jankowskiego.

– Bardzo dziękujemy, że Pan Prezydent oraz Pan Zastępca znaleźli dla nas czas. Dziękujemy za piękne, skierowane do nas słowa. Mam wielką nadzieję, że o starogardzkiej piłce będzie jeszcze kiedyś tak głośno jak wtedy – powiedział trener Wierzycy Starogard Gdański Kazimierz Jankowski.

Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać emocjonującego reportażu radiowego, który w 1983 r. dla Programu I Polskiego Radia przygotował TomaszZimoch. – Dzięki Jankowskiemu i jego wychowankom o klubie ze Starogardu jest coraz głośniej. Wzrosło zainteresowanie sportem tamtejszej młodzieży. Władze miasta przekonały się, że warto inwestować w klub. Wierzyca płynie szybkim nurtem. „Najlepsze te małe kluby” mówią w Starogardzie. Jak u Gałczyńskiego: „Najlepsze to małe kina w rozterce i w udręce, z krzesłami wyściełanymi pluszem czerwonym jak serce…” – mówił w swoim reportażu jeden z najlepszych polskich komentatorów sportowych Tomasz Zimoch.

Fot. Małgorzata Rogala