Zwykłe chwile (nie)zwykłych ludzi

To kolejny projekt realizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy Gminy Miejskiej Starogard Gdański oraz Stowarzyszenie Fotograficzne im Pawła Strehlaua. Swoim działaniem obejmuje on społeczność dorosłych osób niepełnosprawnych, mieszkańców miasta Starogard Gdański, ich rodziców, opiekunów rodzinnych oraz osoby profesjonalnie wspierające. Działanie projektowe odpowiada na potrzebę aktywnej obecności osób niepełnosprawnych i ich najbliższych w społeczności lokalnej.

Ponadto akcja ta ma ukazać codzienność tych rodzin, która często bywa trudna, jednak równie często zdarzają się pełne ciepła, miłości i zwyczajności chwile rodzinne. Ważnym celem współpracy dwóch podmiotów tj. Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego jest edukacja oraz uwrażliwienie społeczności lokalnej na obecność w niej osób niepełnosprawnych.

Rodziny niepełnosprawnych są wśród nas, bardzo blisko, spotykamy je codziennie – to nasi sąsiedzi. Nie bez znaczenia jest tworzenie pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami, przełamywanie stereotypów i likwidacja barier nie tylko wokół nas ale i w nas samych.

Działania projektowe w formie sesji i warsztatów fotograficznych odbywały się regularnie od lipca bieżącego roku. Projekt został zauważony oraz wydarzył się dzięki dofinansowaniu jakie otrzymał w ramach programu Działaj Lokalnie. To również duży sukces i powód do zadowolenia dla organizatorów. 

Wystawa fotografii autorstwa Edyty Lichy oraz Krzysztofa Krajnika dostępna będzie w Starogardzkim Centrum Kultury w godzinach jego otwarcia, od 29 października do 26 listopada 2021 r.

Zapraszamy.

Anna Więckiewicz

Wydział Informacji Społecznej anna.wieckiewicz@um.starogard.pl