„Pro Simfonica” zabrzmi w kinie „Sokół”

Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert z okazji jubileuszu XX-lecia działalności orkiestry kameralnej „Pro Simfonica” pod batutą Wojciecha Gdańca. Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca br. o godzinie 17:00 w kinie „Sokół” w obłożeniu publiczności do 50 % sali. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które dostępne będą od poniedziałku 14 czerwca br. w recepcji SCK.

Członkowie orkiestry „Pro Simfonica” to absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Starogardzie Gdańskim. Zespół wykonuje muzykę okresu renesansu, baroku, romantyzmu, klasycyzmu, ale ma w swoim repertuarze również utwory lżejszego gatunku, zaliczane do nurtu muzyki rozrywkowej, tanecznej, jazzowej i filmowej. Utwory wykonywane przez orkiestrę są instrumentowane i opracowywane przez założyciela, dyrygenta i szefa orkiestry, który jednocześnie gra w zespole na instrumencie klawiszowym – Wojciecha Gdańca.

Zespół powstał z inicjatywy Wojciecha Gdańca, który widząc chęć dalszego rozwoju absolwentów klas instrumentów smyczkowych starogardzkiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, postanowił stworzyć dla nich orkiestrę kameralną. Naukę w szkołach muzycznych II stopnia kontynuowali nieliczni absolwenci. I choć w Starogardzie i okolicach nie brakowało orkiestr dętych, nie było w nich miejsca dla osób grających na skrzypcach, wiolonczelach czy kontrabasach.

W styczniu 2001 roku, w Starogardzkim Centrum Kultury, rozpoczęły się regularne próby orkiestry kameralnej Pro Simfonica. W pierwotnym składzie, obok młodzieży grającej na instrumentach smyczkowych, pojawiły się także: flet i klarnet. Wkrótce brzmienie orkiestry ubogacone zostało dźwiękiem trąbki i saksofonu oraz instrumentów perkusyjnych.

Członkowie Pro Simfonicy to absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Starogardzie Gdańskim.
Utwory wykonywane przez orkiestrę są instrumentowane i opracowywane przez założyciela, dyrygenta i szefa orkiestry, który jednocześnie gra w zespole na instrumencie klawiszowym – Wojciecha Gdańca.

Zespół wykonuje muzykę okresu renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu, ale ma w swoim repertuarze również utwory lżejszego gatunku, zaliczane do nurtu muzyki rozrywkowej, tanecznej, jazzowej i filmowej.

Orkiestra Pro Simfonica koncertuje od lat w wielu miejscowościach, popularyzując piękną muzykę w wykonaniu orkiestrowym. Próby utalentowanych entuzjastów muzyki kameralnej odbywają się niezmiennie w murach Starogardzkiego Centrum Kultury.

Regulamin uczestnictwa w projekcji na stronie www.sck.art.pl

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl