W Starogardzie uczą się zawodu w praktyce

Od 40 lat na początku lipca studenci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyjeżdżają do Starogardu na praktyki medyczne. Naukę łączą z odpoczynkiem, zabawą i poznawaniem okolicy. Ich nieodłącznym opiekunem jest prof. Kazimierz Wardyn – Honorowy Obywatel Miasta Starogard Gdański. Podsumowaniem ich pracy jest coroczna Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych WUM, w tym roku XV – jubileuszowa pn. „Problemy medyczne w 2017 roku”.

Obozy medyczne w Starogardzie Gdańskim zainicjował dr hab. n. med. prof. zwyczajny Kazimierz Wardyn. Od urodzenia związany z Kociewiem. Znakomity lekarz, humanista i pasjonat historii Polski, a od 2007 roku Honorowy Obywatel Miasta Starogard Gdański.

Dr hab. n. med. prof. zwyczajny Kazimierz Wardyn

– W tym roku mija 40 lat, odkąd zorganizowałem pierwszy studencki wyjazd do starogardzkiego szpitala. Cieszę się, że praktyki stały się tradycją i na stałe wpisały się w historię miasta. Studenci lubią tu przyjeżdżać. Z roku na rok jest coraz więcej chętnych. Mają nie tylko sposobność do nauki zawodu w praktyce, do bezpośredniego kontaktu z pacjentami, ale też okazję, by zobaczyć, w jakich warunkach pracują lekarze mniejszych miast, z jakimi problemami się borykają i jakie decyzje muszą podejmować. Przy okazji poznają region i doświadczają gościnności Kociewiaków, która na zawsze zapada im w pamięć – przyznaje profesor. – Przez te wszystkie lata przez Starogard przewinęło się ponad 5000 studentów. Wielu z nich jest dzisiaj znakomitymi lekarzami, którzy praktykują zarówno w Polsce, jak i za granicą w Anglii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, a nawet w Republice Południowej Afryki. Zawsze, gdy zdarzy nam się spotkać, wszyscy ciepło wspominają te letnie obozy w Starogardzie. Myślę, że dla miasta to doskonała promocja, bo stolica Kociewia wpisuje się w ich serca i umysły jako miasto otwarte, przyjazne i niezwykle gościnne. I bezpieczne  – dodaje K. Wardyn. – To zasługa tutejszej policji, która co roku czuwa nad naszym bezpieczeństwem.

W tym roku do Starogardu przyjechało osiemdziesięciu studentów II, III, IV, V roku I i II Wydziału Lekarskiego. Przez dwa tygodnie od 1 do 16 lipca można ich spotkać w Kociewskim Centrum Zdrowia oraz Przychodni Lekarskiej przy ul. Hallera.

Studenci uczą się wykonywać badanie elektroneurograficzne w pracowni neurofizjologicznej pod okiem doktora Karola Szadejko

– Przyglądamy się zabiegom np. punkcji lędźwiowej, badaniom elektroneurograficznym, osłuchujemy pacjentów, zbieramy wywiady, diagnozujemy, ćwiczymy też podstawowe czynności, jak pobieranie krwi, zakładanie kroplówek. Studenci chirurgii asystują nawet przy operacjach – mówi Kamila Saramak studentka V roku medycyny i wielokrotna uczestniczka studenckich praktyk w Starogardzie. – Popołudniami zwiedzamy okolicę i korzystamy z tutejszych atrakcji. Obóz cieszy się wielką popularnością wśród studentów. Dostać się na listę uczestników wcale nie jest łatwo. Trzeba wykazać się dużą aktywnością na zajęciach, odrobić dyżury i napisać pracę naukową.

Studenci, oprócz codziennych wizyt w szpitalu i przychodni, co roku spotykają się z Kurkowym Bractwem Strzeleckim i próbują swoich sił na strzelnicy. Odkrywają uroki Arboretum w Wirtach i pływają kajakami po Wierzycy. W programie mają też wiele wycieczek m.in. do Trójmiasta .

Nieodłącznym elementem corocznych praktyk jest też Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych WUM. W tym roku po raz XV do Starogardu zjadą się znani i cenieni profesorowie nauk medycznych oraz studenci z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Spotkanie odbędzie się w dniach 14-15 lipca w siedzibie firmy Polpharma w Starogardzie Gdańskim. Konferencja co roku jest doskonałą okazją do wysłuchania wykładów eksperckich, kontaktu uzdolnionej młodzieży z osobistościami świata nauki, a także szansą zaprezentowania przez młodych uczonych własnego dorobku naukowego. Problemy medyczne 2017 roku skupią się wokół sekretów ciąży bliźniaczej, nietrzymania moczu u kobiet, dializoterapii i leków generycznych.

Studentki WUM podczas obchodu z prof. Kazimierzem Wardynem i kierownikiem Oddziału Kardiologicznego Małgorzatą Biedrzycką

Wśród studentów są członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Rodzinnej i Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Neurologii. Obóz odwiedzili też studenci z zaprzyjaźnionego Koła Psychiatrycznego.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl