Rada Miasta Starogard Gdański wybrała Prezydium. Janusz Stankowiak po raz trzeci objął funkcję Prezydenta Miasta

W czwartek, 2 maja odbyła się pierwsza, inauguracyjna sesja Rady Miasta IX kadencji. Dwudziestu mieszkańców Starogardu Gdańskiego odebrało zaświadczenia o uzyskaniu mandatu radnego. Prezydent Miasta złożył ślubowanie. Rada wybrała przewodniczącą oraz dwóch wiceprzewodniczących.

Skład nowej Rady Miasta Starogard Gdański tworzy 21 osób. Nowo wybrani radni wywodzą się z trzech ugrupowań – dwóch politycznych – PiS i KO i jednego samorządowego – Stowarzyszenie Nasz Starogard. Piętnastu z nich kontynuuje pracę w Radzie, siedem debiutuje w nowej roli, a jedna osoba powróciła do swojej funkcji. Wśród radnych znalazły się cztery kobiety i siedemnastu mężczyzn. Najdłuższym stażem może się pochwalić Sławomir Ruśniak, który w Radzie Miasta działa od 1998 roku. Najmłodszym radnym jest Michał Hinc – 31 lat, a najstarszym Mieczysław Płaczek – 75 lat.

Ślubowanie radnych
Radni Rady Miasta Starogard Gdański IX kadencji złożyli ślubowanie

Pierwsza sesja nowo powołanej Rady Miasta Starogard Gdański odbyła się w czwartek 2 maja br.  Zanim jednak radni przystąpili do obrad, każdy odebrał zaświadczenie o uzyskaniu mandatu radnego. Dokumenty potwierdzające prawo do zasiadania w Radzie Miasta Starogard w latach 2024-2029 wręczyła im przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Magdalena Wodzik.  Nastepnie radni złożyli uroczyste ślubowanie.

Ślubowanie Prezydenta Miasta

Uroczyste ślubowanie złożył również Prezydent Miasta. Janusz Stankowiak, uzyskując w wyborach samorządowych 2024  79 procentowe poparcie lokalnej społeczności, po raz trzeci objął stanowisko włodarza Starogardu Gdańskiego.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak złożył ślubowanie

– Z woli mieszkańców po raz trzeci dostąpiłem zaszczytu objęcia urzędu prezydenta naszego wspaniałego miasta Starogardu Gdańskiego. Towarzyszą mi uczucia dumy, satysfakcji ale też ogromnej odpowiedzialności, która ciąży na tym urzędzie.  Skala zaufania, jakim obdarzyli mnie starogardzianie to przede wszystkim ogromne zobowiązanie do dalszego dynamicznego rozwoju miasta. Tak jak przez minione blisko dziesięć lat piastowania przeze mnie tego urzędu, taki i teraz derklaruję współpracę ponad wszelkimi podziałami. Zamierzam z tego zobowiązania wywiązać się jak najlepiej. Wiem, że nie zawsze będzie łatwo, ale mam nadzieję, że to, że potrafimy współpracować i dzielić się obowiązkami  oraz czerpać satysfakcję z tego co wspólnie zrobimy, będzie naszym drogowskazem na tej samorządowej drodze rozwoju i satysfakcji mieszkańców Starogardu Gdańskiego – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Prezydnet pogratulował wszystkim radnym uzyskanego mandatu, podkreślając że to dowód zaufania lokalnej społeczności, który przekłąda się na ogromny szacunek wobec każdego członka Rady Miasta. 

Prezydium Rady wybrane
Od lewej: Wiceprzewodniczacy Rady Marek Jankowski, przewodniczaca Rady Anna Benert i wiceprzewodniczący Rady Łukasz Gabriel

Do czasu wyboru przewodniczącego obrady poprowadził najstarszy z radnych czyli Mieczysław Płaczek. Radni w głosowaniu tajnym wybrali na przewodniczącą radną Annę Benert z Klubu Nasz Starogard. Wiceprzewodniczącym zostali Marek Jankowski z Klubu Nasz Starogard oraz Łukasz Gabriel z Klubu Koalicji Obywatelskiej. Rada ustanowiła też składy dziewięciu Komisji, spośród których radni wybrali przewodniczącego i jego zastępcę.

Gratulacje

Wyboru na radną czy radnego Rady Miasta pogratulował wszyskim poseł na Sejm RP Patryk Gabriel. 

– Gratuluję Państwu tego ogromnego sukcesu. Stając do wyborów to już jest wielkie wydarzenie, które świadczy o Państwa ogromnej odwadze cywilnej. Wygrana w tak dużej konkutrencji, o czym świadczy jakość wszystkich zebranych na tej sali, to  osiagnięcie podwójne. Bardzo sie cieszę, że będę mógł z Państwem współpraciwać przez najbliższe lata. Zapewniam, że jestem do waszej dyspozycji, a Starogard Gdański jest najbliższy mojemu sercu. Wasza odpowiedzialność  nie jest celem, a tylko  narzędziem do realizacji dobra wspólnego – powiedział poseł na Sejm. 

Poseł na Sejm RP Patryk Gabriel złozył radnym Rady Miasta Starogard Gdański gratulacje
Skład Rady

Rada Miasta Starogard Gdański kadencji 2024-2029

Stowarzyszenie Nasz Starogard reprezentuje dziewięciu radnych: Anna Benert, Wojciech Pielecki, Artur Cybula, Marek Jankowski, Jan Strzelczyk, Janusz Stankowiak ( po jego rezygnacji mandat uzyska Jarosław Janaszek), Jarosław Krzemiński, Anna Gdaniec i Sławomir Ruśniak.  Z Koalicji Obywatelskiej w Radzie zasiada ośmiu radnych: Artur Chmielecki, Karol Skonieczny, Andrzej Grabowski, Michał Hinc, Piotr Szulc, Urszula Ossowska, Łukasz Gabriel i Marcin Lempkowski. Prawo i Sprawiedliwość w Radzie reprezentuje czterech radnych: Piotr Szubarczyk, Mieczysław Płaczek, Dorota Glanert i Tomasz Cylkowski.

Stowarzyszenie Nasz Starogard i Koalicja Obywatelska 30 kwietnia podpisały porozumienie koalicyjne.