Pozytywne wsparcie na kolejny rok

Piknik dla mieszkańców, kolorowe gry podwórkowe i szkolne turnieje w Rummikuba, to tylko niektóre z projektów dofinansowane przez Miasto w ramach programu Pozytywne Wsparcie. Zobaczcie jakie jeszcze pomysły mieli mieszkańcy.

W ramach funduszu młodzieżowego dofinansowano trzy projekty. Każdy na kwotę 1000 zł. Kolorowe gry podwórkowe to pomysł nieformalnej grupy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3. Aktywne świetliczanki, bo tak o sobie mówią poprzez realizację tego projektu chcą zmobilizować koleżanki i kolegów do aktywności fizycznej i pokazać, że dobra zabawa może mieć inną formę niż gry komputerowe. Gry podwórkowe mają urozmaicić zajęcia świetlicowe na świeżym powietrzu i zachęcić do spędzenia wspólnie wolnego czasu również po lekcjach.

Szkolne turnieje w Rummikuba rozegrają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, którzy od września uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych związanych z tą popularna grą logiczną. Wśród nauczycieli mają certyfikowanego trenera Rummikub, który zaraził uczniów swoją pasją do tej gry. Zajęcia maja charakter otwarty i skierowane są do uczniów wszystkich klas. Jest plan aby w przyszłości zorganizować dwa kolejne turnieje.

Wsparcie w kwocie 2800 złotych otrzymały projekty:

Inicjatywa „Outreach Weekend of Starogard Gdański” jest współtworzona z organizacją pozarządową European Youth Parliment, która zajmuje się organizowaniem wydarzeń dla młodzieży, na których uczestnicy biorą udział w symulacjach obrad parlamentu europejskiego. Wydarzenie w naszym mieście będzie trwało jeden weekend i skierowane jest do lokalnej młodzieży, która będzie miała okazję zapoznać się z konstrukcją większych wydarzeń, oraz wspólnie w komisjach popracować nad przygotowaniem rezolucji na zadany temat. Jak wyjaśniają pomysłodawcy, młodzi ludzie często skarżą się na barierę językową w czasie nauki języka, brak możliwości pracy w grupie podczas zajęć szkolnych oraz brak możliwości rozwijania umiejętności debatowania i dyskutowania z zachowaniem kultury osobistej. Tym właśnie potrzebom odpowiada ten projekt.

Edukacja–integracja to grupa nieformalna, której członkowie na co dzień w pracy zawodowej zajmują się terapią i aktywizowaniem społecznym dorosłych osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami. Projekt zakłada realizację krajoznawczych wycieczek. Uczestnicy wyruszą w marszu do Owidza, gdzie spotkają się z przedstawicielami koła wędkarskiego i będą wspólnie wędkować. Z Kołem Gospodyń Wiejskich spotkają się w karczmie w Suminie. Odbędą rowerową wycieczkę do Płaczewa, oraz odwiedzą agroturystyczne gospodarstwo. W planach jest zaangażowanie grupy około 25 osób w tym oczywiście przedstawicieli osób z niepełnosprawnościami.

Fundacja „Kociewiacy dla Hospicjum” zorganizuje szkolenia dla osób zajmujących się osobami chorymi w domu lub pomagającymi sąsiadom i innym osobom potrzebującym. Szkolenie ma na celu zapoznanie się z tematyką pielęgnacji pacjenta leżącego, działania przeciwodleżynowego, instruktarzu użytkowania sprzętu medycznego w domu, instruktarzu użytkowania sprzętu medycznego, ćwiczeń z pacjentem oraz podstaw pierwszej pomocy. Uczestnicy po ukończeniu otrzymają specjalne certyfikaty.

Stowarzyszenie Starogard2030 po raz kolejny zorganizuje wspólne grillowanie przy Motylówce. Pikniki w tym miejscu angażujące mieszkańców do wspólnych działań stały się już starogardzką tradycją i organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie już na stałe wpisze się w kalendarz starogardzkich imprez. Piknikowicze dosadzą kilka miododajnych roślin a dzieci pomalują domki dla owadów zapylających. Przy okazji biolog Piotr Madanecki opowie o roli zapylaczy i o tym jak ważne jest zachowanie bioróżnorodności. Uczestnicy będą również lepić „bomby kwietne”.

Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Amazonka” zorganizuje wycieczkę do Chełmna dla 24 członkiń stowarzyszenia. Panie, wspólnie z przewodnikiem będą zwiedzały ciekawe miejsca w mieście. Będzie wspólny obiad, czas wolny oraz po drodze postój w klimatycznej kawiarni niedaleko Grudziądza. Udział w projekcie będzie sposobem na odreagowanie od trudów codziennego życia i problemów zdrowotnych.

Klub Seniora „Złota Jesień” z Osiedlowego Domu Kultury przy ulicy Reymonta otrzymał dofinansowanie projektu pn. „Czas na salsę”. Jedną z najlepszych form utrzymania dobrej kondycji i sprawności jest ruch, który sprawia seniorom frajdę i radość. Taniec nie tylko dobrze wpływa na ciało ale pozwala też lepiej się koncentrować i wpływać na poprawę samopoczucia. Warsztaty taneczne salsy zostaną przeprowadzone przez wykwalifikowanego tancerza i instruktorów tańców latynoamerykańskich. Dodatkową atrakcją będzie pokaz taneczny pary prowadzącej.

Grupa „Różnorodni” przeprowadzi warsztaty rozwojowe, których tematem będzie rola radości w życiu. Emocja ta, jest bowiem „paliwem”, które pomaga działać i przechodzić przez trudności. Spotkania skierowane będą do osób w różnym wieku, stawiających na pracę ze sobą.

„Podróż do Satori – po lekkość w relacjach” to grupowe spotkania osób, które chcą rozwinąć swoje kompetencje w sytuacjach konfliktowych i dzięki temu wnieść więcej lekkości do swoich relacji. Spotkania będą odbywały się przy grze Satori, która oparta jest na koncepcji radykalnego wybaczenia. Gra Satori pozwala rozwijać kompetencje w sytuacjach trudnych i konfliktowych. Chęć do udziału w niej zadeklarowało prawie 30 mieszkańców. Sesja zostanie zorganizowana przez trenerkę i mediatorkę Magdalenę Dittmer.