Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Od 2004 roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Od dwudziestu lat tego dnia w dowód patriotyzmu Polacy z dumą eksponują flagę narodową.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 r. Datę 2 maja wybrano nieprzypadkowo. Właśnie tego dnia polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie. W czasach PRL-u 2 maja, po Święcie Pracy, zdejmowano flagi państwowe. Władze komunistycznie nie chciały, by flagi były eksponowane w dniu zniesionego Święta Konstytucji 3 Maja.

Starogard uczcił święto flagi narodowej

2 maja flagę narodową na maszt przed Urzędem Miasta uroczyście wciągnęli strażnicy miejscy, w obecności prezydenta Starogardu Janusza Stankowiaka, jego zastępców Macieja Kalinowskiego i Tadeusza Błędzkiego, przewodniczącej Rady Miasta Anny Benert, a także wszystkich radnych nowo ukonstytuowanej Rady Miasta. Punktualnie o godz. 12:00 w podniosły i uroczysty sposób z głośników rozbrzmiał hymn narodowy.

Harcerze starogardzkiego Hufca ZHP przy omiku poległych i Zamordowanych Harcerzy w latach 1939 - 1945.
Harcerze starogardzkiego Hufca ZHP przy Pomniku Poległych i Zamordowanych w latach 1939 – 1945 Harcerzy.

Przy Ratuszu Staromiejskim na Rynku, siedzibie Hufca ZHP oraz przy Pomniku Poległych i Zamordowanych w latach 1939-1945 Harcerzy w Starogardzie Gdańskim barwy narodowe wywiesili starogardzcy harcerze z Hufca ZHP im. gen. Józefa Wybickiego.

Fot. Magdalena Dalecka/Hufiec ZHP Starogard