Pozytywne wsparcie na 2023 rok

4 kwietnia w Centrum Organizacji Pozarządowych podpisano umowy w ramach regrantingu. Miasto wsparło 9 organizacji i grup nieformalnych, które łącznie na realizację swoich projektów otrzymało 16.000 zł.

Operatorem regrantingu w naszym mieście jest Stowarzyszenie Pozytywni, którego członkowie posiadają bogate doświadczenie w zakresie działań społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych bezpośrednio do mieszkańców miasta. Swoje doświadczenie i umiejętności wykorzystają, aby pomóc innym się rozwijać. Zajmują się z się ogłaszaniem naboru wniosków, ich oceną, podpisaniem umów z grantobiorcami oraz nadzorem nad realizacją zadań. 

Z funduszu młodzieżowego dofinansowanie w kwocie 1000 złotych otrzymał projekt nieformalnej grupy SER (Samodoskonalenie, Edukacja, Rozwój), pt., „Jak poznać co Cię wspiera? – spotkania SER w realu”. W ramach dotacji zorganizowane zostaną spotkania warsztatowe, których celem jest wsparcie młodych ludzi w temacie zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i troski o siebie. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na różnorodność i istotność komunikacji czyli tego co mówimy i jak słuchamy.

Młodzieżowa Rada Miasta  wraz ze Stowarzyszenie Pozytywni informuje, że grupy młodzieżowe wciąż mogą składać wnioski w ramach konkursu Pozytywne wsparcie – Fundusz młodzieżowy. Kwota wsparcia dla każdej grupy może wynieść maksymalnie 1000 zł.
Zachęcamy wszystkie grupy młodzieżowe pragnące zrealizować projekt na rzecz mieszkańców Gminy Miejskiej Starogard Gdański do składania wniosków do 17 kwietnia do godz. 10:00.

Gratulacje składa prezydent miasta Janusz Stankowiak, Michał Nagórski z fundacji "Pokój Muzyczny" i Marcin Karwowski, ze stowarzyszenia "Pozytywni"
Od lewej: prezydent miasta Janusz Stankowiak, Michał Nagórski z fundacji „Pokój Muzyczny” i Marcin Karwowski ze stowarzyszenia „Pozytywni”

Kategoria ogólna

23 marca w Centrum Organizacji Pozarządowych odbyło się posiedzenie komisji, która nie miała łatwego zadania. W kategorii ogólnej zgłosiło się 13 wnioskodawców, którzy złożyli projekty na blisko 26.000 złotych. Spośród nich wybrano 8, które dofinansowano w sumie w kwocie 15.000 złotych.

Wsparcie otrzymały projekty:

Stowarzyszenie Starogard 2030 – „Piknik z motylami”
Organizatorzy zapraszają na wspólne grillowanie i piknikowanie przy motylówce. Szczególnie ważne zadanie będą miały dzieci, które będą malowały domki dla owadów zapylających. Przy okazji odbędzie się spotkanie z biologiem, który opowie o roli zapylaczy i o tym jak wazne jest zachowanie bioróznorodności.

Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi Amazonka – „Amazonki Kociewianki poznają piękno Kaszub”
W ramach dotacji dla 30 członkiń stowarzyszenia zostanie zorganizowana wycieczka do Lubiany, zakładu porcelany stołowej, jednej z największych producentów w Europie. Następnym punktem pobytu będzie wizyta w Grabówku Kościerskim. Amazonki skorzystają z posiłku w restauracji i odbędą sesję w grocie solnej. Ponadto zaplanowany jest spacer po okolicach mający na celu relaksację i nabranie sił witalnych w walce z chorobą nowotworową.

Ekipa Pełnego Koszyka – „Tradycje świąteczne w Polsce i na Ukrainie”
To integracyjne spotkanie świąteczne w formie warsztatów, związane z tradycjami świątecznymi (wielkanocnymi i bożonarodzeniowymi) w Polsce i na Ukrainie. Połączone ze wspólnym przygotowywaniem posiłków, spiewaniem, opowieściami i prezentacjami przybliżającymi zwyczaje. Dla dzieci zostaną przygotowane warsztaty plastyczne, na których najmłodsi wykonywać będą ozdoby świąteczne.

Róznorodni (grupa nieformalna) – „#pracujące spotkania czyli jak wybierać to co mi służy”
Jak zapewniają pomysłodawcy, warsztaty mają na celu uczyć uczestników budowania dobrostanu. W pracy z terapeutyczna mocą fotografii zobaczą co daje im siłę do działania aby wykorzystać to w trudnych momentach. Spotkania skierowane są dla osób w różnym wieku stawiających na pracę ze sobą.

Fundacja „Pokój Muzyczny” – „Muzyka łączy pokolenia – zapraszamy do biesiady II”
Projekt z dziedziny kultury zakłada organizację koncertu dla seniorów z rejonu naszego miasta i okolic w wykonaniu dzieci i młodzieży. Dodatkowo uczestnicy będą mogli brać czynny udział w śpiewie. Podczas biesiady planowany jest poczęstunek dla uczestników. Wcześniej ten projekt był realizowany w 2019 roku.

Stowarzyszenie Działań Teatralnych – „Przeprowadzenie warsztatów teatralnych”
Ich celem jest poszerzenie wiedzy i umiejętności scenicznych. Planowane są zajęcia z literatury z interpretacji tekstu, artykulacji, spiewu i ruchu scenicznego dla członków Teatru Kuźnia Bracka i Młodej Kuźni Brackiej. Łącznie około 64 godzin zajęć.

Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski – „Grudziądz w pigułce”
Wyjazd do Grudziądza będzie okazją do zapoznania się z historią miasta i jego zabytkami. Po spacerze planowany jest pobyt w Geotermii, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zażyć kąpieli solankowych. Po rehabilitacji na basenach odbędzie się wspólny poczęstunek.

Stowarzyszenie Rekord – „Kociewskie zawody wspinaczkowe VOL.4”
Stowarzyszenie już po raz kolejny zorganizuje zawody wspinaczkowe dla dzieci i młodzieży w wieku 6-14 lat. Oprócz tradycyjnej formy zawodów wprowadzona zostanie rywalizacja w formie zabawy, gdzie każdy uczestnik zostanie nagrodzony.

Marcin Karwowski ze stowarzyszenia "Pozytywni" omawia szczegóły rozliczania dotacji z wnioskodawcami zwycięskich projektów.
Marcin Karwowski ze stowarzyszenia „Pozytywni” z wnioskodawcami zwycięskich projektów