Hej, hej życie jest ok!

W niedzielne popołudnie 18 czerwca setki osób przeszły ulicami naszego miasta dając świadectwo wiary i ukazując przywiązanie do chrześcijańskich wartości. Wszystko za sprawą Marszu dla Życia i Rodziny, który od lat wpisuje się w kalendarz wydarzeń naszego miasta.

Organizatorami były Fundacja Małych Stópek, Stowarzyszenie Starogardzkie Rodziny oraz parafia pw. Miłosierdzia Bożego.
W imieniu Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka uczestniczyła w nim Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert. Przemarsz poprzedziła msza św. w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego której przewodniczył ks. dr Grzegorz Weis. Pochód zakończył się w Parku Nowe Oblicze, gdzie na uczestników czekały liczne atrakcje w ramach Przeglądu Kociewskiego Frantówka, którego organizatorem było Starogardzkie Centrum Kultury.

– Cieszę się że możemy świętować jako jedna wielka rodzina. Dzisiejszy czas jest wyjątkowy dla każdej rodziny. Chcemy być apostołami dobrej nowiny i bronić życia przed cywilizacją śmierci. Chcemy wskazywać ze droga do świętości prowadzi właśnie przez rodzinę – powiedział ks. Grzegorz Weis dodając, że honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna.

Marsz dla Życia i Rodziny jest manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci.

Frantówka czyli pierwszy Przegląd Kociewski

W Parku Nowe Oblicze w ramach „Frantówki” lokalną twórczość na Scenie Letniej SCK zaprezentowali artyści tworzący sztukę kociewską. Na scenie zaprezentowały się: Kaspela Kociewska „Feferunuski”, Kociewskie Aniółki, Błękitna Wstęga, Zespół Pieśni i Tańca „Kociewie Retro”, Zespół Folklorystyczny Kociewska Familija z Pinczyna i Rokocinianki. Posłuchać można było występów recytatorów: Róży Baniewskiej, Julii Betcher i Kazimierza Adamskiego.

– Starogard Gdański jest stolicą Kociewia my jako Centrum Kultury pragniemy wrócić do korzeni Kociewia i promować nasz region, stąd dzisiejszy przegląd. Chcemy aby ta impreza wpisała się co roku w kalendarz wydarzeń organizowany przez SCK – zapewniła dyrektor Ewa Roman witając uczestników, wystawców i licznie zgromadzoną publiczność Sceny Letniej.

Występy na Scenie Letniej SCK.

Celem wydarzenia było kultywowanie kociewskich tradycji oraz promowanie i upowszechnianie kultury ludowej. Podczas przeglądu ogłoszono wyniki konkursu plastyczno-fotograficznego pn. „Kociewie to…”. Ponadto swoje wyroby zaprezentowali regionalni wystawcy, w namiocie SCK najmłodsi mogli wziąć udział w zajęciach kreatywnych jak i skorzystać z bezpłatnych dmuchawców. Odbył się też konkurs kulinarny Bitwa Regionów. W każdy nadchodzący weekend lata w całej Polsce odbywają się Pikniki z Produktem Polskim, których organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego. 18 kół gospodyń wiejskich prezentowało tradycyjne potrawy regionalne, a zwycięzcą zostało KGW w Siwiałce, drugie miejsce przypadło KGW Osiek a trzecie KGW Zelgoszcz. Każde z kół otrzymało pamiątkowe medale i dyplomy.

Rękodzieła lokalnych wystawców.

W czasie trwania festynu prowadzona była akcja informacyjno-profilaktyczna „Kultura zamiast promili”, promująca zdrowy styl życia wolny od spożywania napojów alkoholowych. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Starogard Gdański Janusza Stankowiaka.

Koniecznie sprawdź także pozostałe sekcje naszej strony: