Fantastyczny koncert na cześć patrona miasta

Św. Wojciech patronuje miastu Starogard Gdański od 25 lat. Z tej okazji w kościele św. Wojciecha odbył się niezwykły koncert, w którym wystąpili Kwartet Bramy Morawskiej z Raciborza, Zespół Wokalny Amoroso oraz soliści Monika Sendrowska i Jacek Szymański.

70-lecie poświęcenia kościoła św. Wojciecha oraz jubileusz 25-lecia patronatu św. Wojciecha nad miastem Starogard Gdański stały się okazją do wyjątkowego muzycznego spotkania. W niedzielę 23 kwietnia w kościele św. Wojciecha wystąpił Kwartet Bramy Morawskiej oraz znany starogardzianom Zespół Amoroso. Zaśpiewali soliściści Monika Sendrowska i Jacek Szymański. Przez blisko póltorej godziny mury świątyni wypełniły przepiękne dźwięki, które przyniosły uczestnikom wydarzenia wiele wzruszeń i emocji.

Przy mównicy na tle ołtarza stoi mężczyzna w garniturze
Prowadzcy koncert Karol Szarmański

– Parafia św. Wojciecha wyłoniła się z macierzystej parafii św. Mateusza – najstarszej w Starogardzie. Była drugą parafią w mieście. 11 maja 1932 roku ówczesny biskup chełmiński Stanisław Wojciech Okoniewski erygował ją dekretem. Jako miejsce budowy kościoła wybrano teren poza centrum miasta, stąd przez wiele lat nazywano ją kościołem na polu. Istotnie przez kilkadziesiąt lat budynek stał wśród łanów zbóż, dopóki tereny w sąsiedztwie parafii nie zostały zagospodarowane i nie powstały tam bloki mieszkalne. Kościół gotowy był w 1939 roku. Niestety podczas wojny został bardzo zniszczony, a jego wnętrze zdewastowane. Niemcy uczynili z niego magazyn broni. Po wojnie kościół odnowiono, ale dopiero 23 kwietnia 1953 poświęcił go ówczesny biskup chełmiński Kazimierz Józef Kowalski – przypomniał prowadzący koncert Karol Szarmański.

Św. Wojciech patronem Starogardu

Z kolei 6 czerwca 1998 biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga na placu przed kościołem św. Wojciecha dokonał aktu zawierzenia miasta św. Wojciechowi.

Czterech mężczyzn w garniiturach i dwie kobiety jedna w czerwonej druga w czranej sukience stoją na tle ołtarza śpiewają.
Zespól Amorozo

– Św. Wojciech udając się z misją na Prusy prawdopodobnie przechodził przez nasze miasto. On też jako pierwszy przyniósł chrześcijaństwo w te strony, w rok po przyjęciu przez Polskę chrztu w 997 roku. Był pierwszym misjonarzem na tych ziemiach, postacią niezłomną, radykalnym ewangelizatorem. Piętnował niemoralność, dlatego też naraził się czeskim władcom, tak iż musiał opuścić  stolicę biskupią w Pradze. Ostatecznie zginął męczeńską śmiercią za wiarę.  Z racji tego, że ludowe podania mówią,  że nasze tereny związane były z misją św. Wojciecha, właśnie tego świętego wybrano na patrona miasta.  Ówczesna Rada Miejska 5 marca 1998 roku podjęła uchwałę o nadaniu miastu patrona. Stało się to w rok obchodów 800-lecia istnienia Starogardu Gdańskiego. Uchwałę Rady zaakceptowała Konferencja Episkopatu Polski, a biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga wydał stosowny dekret o objęciu miasta patronatem przez św. Wojciecha– kontynuował prowadzący koncert.

W ławkach stoją ludzie i oklaskują artystystów. Na pierwszym planie męczyzna - prezydent i dwie kobiety - przwodniczące Rady Miasta i Komisji Kultury
Prezydent Miasta Janusz Stankowiak i przewodniczące Rady Miasta Anna Benert i Komisji Kultury Martyna Łangowska-Siembida oklaskują artystów

Wyjątkowy koncert zainaugurował jubileuszowe obchody

Koncertu oprócz mieszkańców wysłuchali Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyna Łangowska -Siembida. Prezydent podziękował proboszczowi ks. Januszowi Lipskiemu i wszystkim wykonawcom za muzyczną ucztę dla ucha. Na ręce księdza proboszcza przekazał kosz kwiatów w barwach miasta Starogardu Gdańskiego.

Meżczyzna w garniturze ( prezydnet) sćiska dłoń drugiemu mężczyżnie ( ksiądz w sułtannie)
Prezydent Miasta Janusz Stankowiak dziękuję proboszczowi parafii pw. św. Wojciecha ks. Januszowi Lipskiemu

– Wielkie brawa dla wszystkich wykonawców – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. – Ten koncert godnie rozpoczął obchody jubileuszu 70-lecia poświęcenia kościoła pw. św. Wojciecha i 25-lecia patronatu św. Wojciecha nad naszym miastem. Ustanowienie św. Wojciecha patronem Starogardu Gdańskiego było wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich mieszkańców miasta. Sam byłem tego świadkiem. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili – duchownym, samorządowcom i mieszkańcom Starogardu Gdańskiego. Jestem członkiem tej parafii od dziecka. Tu przyjmowałem komunię św, tu otrzymałem sakrament bierzmowania i tu brałem ślub. Muszę przyznać, że parafia ma wyjątkowe szczęście do proboszczów, bo każdy zapisał się w historii w sposób szczególny. Obecny proboszcz jest nie tylko wspaniałym kapłanem i  gospodarzem tej parafii ale też miłośnikiem sztuki i do tego dobrym człowiekiem – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Podziękowania

Na pierwszym planie ksiądz w sułtannie za nim w ławkach siedza ludzie
Ksiądz proboszcz parafii pw. św. Wojciecha Janusz Lipski

Ks. proboszcz Janusz Lipski podkreślił, że wszyscy mieszańcy Starogardu Gdańskiego powinni być dumni nie tylko z tego, że są starogardzianami, ale również z tego, że św. Wojciech jest patronem tego miasta. – Powinniśmy wzorować się na jego postawie. Św. Wojciech był bezgranicznie oddany Bogu i misji ewnagelizacji i myślę, że byłyby niemiernie szczęśliwy, gdybyśmy byli podobnie jak on ludźmi niezłomnymi – powiedział. Podziękował prezydentowi i przewodniczącym Rady i Komisji za udział w koncercie, który rozpoczął obchody tak szczególnych jubileuszy dla miasta.

Od 25 lat co roku wierni na pamiątkę tego dnia przywołują akt powierzenia miasta św. Wojciechowi. Podczas uroczystości pod pomnikiem patrona oddają w opiekę św. Wojciechowi miasto i wszystkich jego mieszkańców. Ks. Janusz Lipski na koniec spotkania zaprosił wszystkich na uroczystości, które odbędą się 24 kwietnia.