Zarabiają na powietrzu

– Jesteśmy firmą, która zarabia na dostarczaniu klientom powietrza – z uśmiechem przywitał prezydenta Starogardu Bartosz Grochowski  – właściciel firmy PressMann. Władze miasta w ramach spotkań z lokalnym biznesem tym razem rozmawiały z pracownikami firmy handlowej-usługowej.

Niewielka firma ze Starogardu ma rzadki pomysł na biznes. Od 7 lat sprowadza z zagranicy i sprzedaje na miejscu m.in. sprężarki, kompresory, siłowniki i narzędzia pneumatyczne. Są wyłącznym dystrybutorem na Polskę czeskiej firmy Atmos. To u pana Bartosza w Starogardzie można kupić prawdziwe mercedesy wśród sprężarek, czyli urządzenia firmy Kaeser, jak również maszyny z Wielkiej Brytanii. Firma też projektuje, wykonuje i serwisuje urządzenia.

Nazwa przedsiębiorstwa pochodzi od słów press – ciśnienie i man – człowiek, a sami pracownicy żartują, że są „ludźmi pod ciśnieniem”. PressMann powstał dzięki uporowi właściciela, który kiedyś pracował w podobnej firmie w Trójmieście, ale chciał na Kociewiu stworzyć oddzielne przedsiębiorstwo obsługujące lokalny rynek. Dzisiaj jest cenionym w branży partnerem biznesowym. Obsługuje warsztaty samochodowe, zakłady wulkanizacyjne, ale tez duże firmy produkcyjne.

Podczas spotkania właściciel firmy poprosił władze miasta, by stworzyły w Starogardzie miejsce spotkań i szkoleń dla młodych przedsiębiorców. Wskazywał, że w Gdańsku, Gdyni czy Tczewie są tzw. Domy Przedsiębiorcy, gdzie odbywają się różne, często bezpłatne, kursy pomocne w prowadzeniu własnego biznesu. Samorządowcy przypomnieli, że powstały one w ubiegłych latach, gdy były na to pieniądze z UE. W tej chwili takich programów już nie ma.

Tadeusz Błędzki – naczelnik Wydziału Inicjatyw Gospodarczych powiedział, że miasto planuje pozyskać obiekt, który przeznaczy na  taki „azyl” dla działań pro biznesowych.

– Mamy pomysł na stworzenie takiego miejsca spotkań i szkoleń dla właścicieli małych i średnich firm – powiedział Naczelnik. – Szukamy funduszy, które pozwolą nam zrealizować nasze pomysły z korzyścią dla lokalnych przedsiębiorców. Jednocześnie władze miasta przypomniały, że już teraz organizują kursy dla przyszłych przedsiębiorców. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej miasta w zakładce „przedsiębiorcy”.

Samorządowcy zaapelowali też do przedsiębiorców, którzy znają lub wiedzą o firmach, zainteresowanych inwestowaniem w strefach ekonomicznych, aby kierowali ich do Wydziału Inicjatyw Gospodarczych. Inwestorzy otrzymają kompleksową ofertę na rozwój firmy właśnie w Starogardzie Gdańskim.

Tradycyjnie spotkanie zakończyło się zwiedzeniem zakładu i bliższemu przyjrzeniu się maszynom do wytwarzania powietrza.