„Absurd nie czytać”. IX Ogólnopolska Noc Bibliotek

W ogólnopolskiej akcji jaką jest Noc Bibliotek licznie wzięły udział dzieci, młodzież i dorośli ze Starogardu Gdańskiego. Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Bernarda Sychty po raz kolejny stała się miejscem spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjającą wymianie idei i integracji.

IX wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbyło się w sobotę 7 października 2023 r. Tegoroczne hasło akcji brzmiało „Absurd nie czytać”. Skutecznie skierowało światło na biblioteki, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności.

W starogardzkiej Bibliotece Miejskiej im. Ks. Bernarda Sychty wydarzenie zgromadziło miłośników książek i nie tylko. Na parterze w gmachu budynku można było skorzystać z „Książkobrania” i wzbogacić swoje domowe biblioteczki nową, ciekawą pozycją literacką.

Książkobranie cieszyło się dużym zainteresowaniem

Do dyspozycji był także relaksujący kącik kawowy oraz dostępność gier planszowych, których zasady tłumaczył Łukasz Gemba ze sklepu Kuźnia Goblina.

Kącik kawowy zapewniał relaks i skłaniał do wspólnych dyskusji

Na I piętrze, starsze dzieci mierzyły się z grą detektywistyczną „Upiorne stwory i jak je znaleźć”, wymagającej dobrej umiejętności czytania.

Korzystać można było też z pozostałych gier i zabawek oraz wypróbować roboty Photon.

Roboty Photon przyciągają uwagę najmłodszych

Na II piętrze o 18:00 odbyło się „Spotkanie z Podróżnikiem” Piotrem Kowalczykiem. Jego tematem były Indie: egzotyczny kraj kontrastów.

Podróżnik Piotr Kowalczyk opowiada o swojej wyprawie po Indiach

Pozostałymi atrakcjami, głównie dla najmłodszych były filmy animowane „Pamiętniki Tatusia Muminka” i „Moja mama gorylica”.

Na III piętrze odbyła się wyjątkowa wystawa Kociewskich Sukien Ślubnych starogardzkiej projektantki Kamili Froelke z Salonu Ślubnego Bianka.

Projekty sukien ślubnych w stylu kociewskim w wydaniu projektantki Kamili Froelke

Na miejscu były również dostępne gry o tematyce regionalnej, rebusy, zagadki i kociewskie wzory do kolorowania.

Miłą rozrywką dla dzieci było kolorowanie Kociewskich strojów

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Ks. Bernarda Sychty