Wernisaż: „Pieniądz II RP w dobie reformy walutowej Władysława Grabskiego”

21

Cze

godz. 16:00 od 21.06.2024 do 06.09.2024

Lokalizacja: Ratusz Miejski w Starogardzie Gdańskim

Serdecznie zapraszamy do udziału w otwarciu wystawy pod tytułem „Pieniądz II RP w dobie reformy walutowej Władysława Grabskiego”. Wernisaż odbędzie się w Ratuszu Miejskim dnia 21 czerwca (piątek) w pierwszy dzień Dni Starogardu o godzinie 16.00.

Wystawa wpisuje się w stulecie powołania do istnienia Banku Polskiego. Okres zaborów charakteryzował się zróżnicowaniem pieniężnym na ziemiach poszczególnych zaborów. W zaborze pruskim była to marka niemiecka, w Galicji korona austriacka oraz rubel carski na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim. Po zakończeniu I wojny światowej, gdy państwo polskie scalało swoje granice, w obiegu krążyły pieniądze trzech zaborów, co powodowało niewątpliwy chaos.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę po I wojnie śiatowej zaistniała potrzeba ujednolicenia i wprowadzenia do obiegu jednolitej waluty narodowej> Brano pod uwagęróżne nazwy pieniąza polskiego, jak np „Lech”. Ostatecznie zdecydowano się na przyjęcie „złotego” jako polskiej waluty narodowej.
Człowiekiem, który podjął się zreformowania systemu ekonomicznego II Rzeczypospolitej był wybitny ekonomista i autor reformy walutowej, dwukrotny Premier – Władysław Grabski. Podjął się on tego wyzwania w trudnej dla państwa sytuacji, kiedy Polska musiała bronić swojej dopiero co odzyskanej niepodległości, a także zmagała się z wysoką inflacją.

Wystawa niniejsza jest kolejnym wspólnym przedsięwzięciem naszych muzeów: Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogradzie Gdańskim i Muzeum Gdańska, która owocuje od wielu lat przyjaznym klimatem w naszych wspólnych wystawach.