Premiera reprintu książki pt. „Historia Miasta Starogardu” autorstwa Bernharda Stadie

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Bernarda Sychty 11 czerwca odbyła się promocja reprintu książki autorstwa Bernharda Stadiego pt. „Historia Miasta Starogardu”.  

Spotkanie zgromadziło miłośników miasta oraz Ziemi Kociewskiej, którzy z uwagą przysłuchiwali się przytaczanym na miejscu ciekawostkom na temat autora oraz samego powstawania książki.

Premiera skupiła uwagę miłośników historii i nie tylko

Wszystkich przybyłych gości powitał dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej dr Mariusz Brodnicki, dziękując przy okazji bibliotece za gościnność i możliwość zrealizowania całego przedsięwzięcia. Podczas premiery przytoczył on wiele ciekawych historycznych wątków z promowanej książki.

-Chcielibyśmy przedstawić państwu książkę z 1864 roku przedstawiając jednocześnie historię i współczesność – rozpoczął. -Będzie to rodzaj matrycy, bo to, co historyczne pokrywa się bardzo często ze współczesnością, w miejscach historycznych powstają często nowoczesne obiekty i okazuje się, że kiedyś już w tym miejscu one były. To tak jakby chciały one na nowo zaistnieć. Dzisiaj o tym Państwu opowiemy.

Na zdjęciu dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Mariusz Brodnicki oraz prowadząca spotkanie Beata Graban

Opisał też krótko historię samego powstawania pomysłu.

-Przygoda zaczęła się 4 lata temu, gdy pojawił się COVID. Zaczęliśmy organizować co wtorek wykłady z dziedzictwa kulturowego Starogardu. Były to tematy różne; o Braciach Kurkowych, o kościołach – opowiadał dr Mariusz Brodnicki. – Podczas spotkania z panem Leszkiem Krzykowskim, pracownikiem Urzędu Miasta Starogard Gdański, który niegdyś pracował w Muzeum, dowiedziałem się, że jest „perełka”, którą warto by wydać, przetłumaczyć na język polski; żeby to rozpropagować tak, aby każdy starogardzianin mógł zapoznać się z tym pięknym dziełem – dodaje. -Nawiązaliśmy wówczas kontakt z dra hab. Dariuszem Kaczorem, profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, który dokonał tłumaczenia, zrobił przypisy krytyczne. Książka zawiera prawie 300 nazwisk. Jest to skarbnica ogromnej wiedzy. Zawartych jest w niej prawie 250 miejscowości. Ta książka to nie tylko historia miasta, ale także związku Starogardu z innymi miejscowościami. I właśnie przez te kilka lat udało nam się przygotować to dzieło krytyczne – mówił z dumą.

Spotkanie poprowadziła Beata Graban.

-Niezmiernie się cieszę, że przez kilkadziesiąt minut będziemy mieli okazję zaprezentować Państwu naprawdę wyjątkową publikację -rozpoczęła. – Należy wspomnieć, że pełny tytuł tej książki to „Historia Miasta Starogardu z licznych dotąd niepublikowanych źródeł archiwalnych, dawnych kronik oraz wielkich dzieł historycznych, które zebrał i opracował Bernhard Stadie – drugi pastor ewangelicki i nauczyciel klas realnych szkoły miejskiej w Starogardzie wraz z przyczynkiem do dziejów powiatu”. Ta książka powstała 160 lat temu, teraz ujrzała światło dzienne w polskiej wersji. Jest to fascynująca lektura – mówiła z zachwytem.

Spotkanie podczas premiery książki poprowadziła Beata Graban

Na premierze pojawił się m.in. prezydent miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, przewodniczący Rady Kultury i Promocji Miasta Marcin Lempkowski, Radny Rady Miasta Michał Hinc, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej Mirosław Kalkowski wraz sekretarzem Towarzystwa Ryszardem Szwochem, a także sponsorzy wydania książki – prezes Spółki Star-Wik Joanna Myślińska oraz prezes Starkomu Rafał Głodek.

Uczestnicy w skupieniu i z uwagą przysłuchiwali się opisowi postaci Bernharda Stadiego oraz tematyce zawartej w jego książce

                Postać autora książki przybliżył wyczerpująco Ryszard Szwoch – sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej.

Ryszard Szwoch – sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej

Informujemy, iż istnieje możliwość zakupu tej niezwykle ciekawej książki. Dostępna w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, ul. Boczna 2. To obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego starogardzianina.

 

Fot. Anna Więckiewicz