Spotkanie historii ze współczesnością

Na pamiątkę słynnej szarży pod Rokitną, 16 czerwca br. starogardzcy Szwoleżerowie po raz 18 zaprosili mieszkańców na wielki kawaleryjski festyn do Stada Ogierów. Tym razem opowiedzieli im historię bitwy pod Monte Cassino. Oprócz widowiska historycznego starogardzianie obejrzeli brawurowe konne akrobacje, pokaz władania białą bronią i musztrę konną. Atrakcją niedzielnego popołudnia był pokaz sprzętu wojskowego. Wcześniej wszyscy razem modlili się w Kościele Św. Wojciecha za ojczyznę i poległych żołnierzy.

Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich działa w Starogardzie Gdańskim od 2006 roku. Od początku dowodzi nim rotmistrz Krzysztof Landowski. Jego członkowie kontynuują tradycje i barwy Pułku, który wsławił się w bitwie pod Rokitną 13 czerwca 1915 roku. Na pamiątkę tej słynnej szarży co roku starogardzcy szwoleżerowie organizują w mieście wielkie Święto Kawalerii. Również w tym roku zafundowali mieszkańcom mnóstwo wrażeń, w tym żywą lekcję historii.

Kawalerzyści na koniach
Pokaz musztry paradnej w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego

– Kontynuujemy tradycje elitarnego 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, który stacjonował w Starogardzie od 1926 roku do czasów II wojny światowej. Dla nas, dla wszystkich członków Stowarzyszenia, to chluba, honor i zaszczyt. Podczas corocznego Święta Kawalerii przywołujemy w pamięci karty historii Pułku i bogatą tradycję Rokitniańczyków, aby dzisiejsze społeczeństwo, a przede wszystkim młodzież zechciała zapoznać się z tą historią – powiedział mjr Stefan Szarmach.

Tegoroczne obchody Święta Pułku zaingerowała msza św. w intencji poległych szwoleżerów z udziałem Wojska Polskiego i Kawalerii Ochotniczej. Szwoleżerowie wspólnie z mieszkańcami modlili się w kościele pw. Św. Wojciecha.

Raj dla miłośników militariów

Dla miłośników militariów nie lada gratką była wystawa sprzętu wojskowego. Uczestnicy festynu mieli okazję przyjrzeć się z bliska potencjałowi Sił Zbrojnych RP oraz wojsk międzynarodowego komponentu NATO.

Pokaz sprzętu wojskowego Siła Zbrojnych RP

Od południa w Stadzie Ogierów mogli zobaczyć przewoźne centrum dowodzenia oraz współczesne uzbrojenie żołnierzy. Najmłodsi bawili się w sapera, starsi chwytali broń w ręce i z ciekawością słuchali żołnierskich instrukcji na temat jej używania. Co bardziej ciekawi zaglądali do wozów bojowych piechoty i czołgów.

Dzień pełen emocji i wrażeń

Spośród wszystkich atrakcji przygotowanych z okazji Święta Kawalerii, najwięcej emocji wzbudziło – jak co roku – widowisko historyczne. Inscenizacja poświęcona wydarzeniom II wojny światowej przyciągnęła do Stada tłumy mieszkańców. Wystrzały z karabinów, wybuchy i petardy, a do tego tuman kurzu wydobywający się spod kół monocyklów i wozów bojowych na długo pozostaną w ich pamięci. Skupieni wokół dużego placu manewrowego z zapartym tchem oglądali i słuchali opowieści Jerzego Hanisza o tym, jak szwoleżerowie pojmani przez sowietów tułali się przez Syberię do Armii Andersa. Inscenizację zakończyła jedna z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej pod Monte Cassino. Widzowie nie kryli swojego zachwytu, nagradzając uczestników pokazu gromkimi brawami.

Zwycięstwo pod Monte Cassino

Tuż przed główną inscenizacją żołnierze WOT zaprezentowali umiejętności działania plutonu rozpoznania w warunkach współczesnego pola walki. Widzowie zobaczyli, jak wyszkoleni żołnierze radzą sobie w sytuacji podwyższonego stanu gotowości bojowej i walce wręcz.

Dużo emocji jak zawsze wywołała u widzów „ułańska fantazja” kaskaderów z grupy Czarna Podkowa Gródek. Obok brawurowych akrobacji konnych, uczestnicy festynu zobaczyli również pokaz musztry paradnej i władania białą bronią w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego z Warszawy pod dowództwem por. Jana Hawrylczaka.

Konne akrobacje w wykonaniu członków jeździeckiego klubu sportowego Czarna Podkowa Gródek

Nie zabrakło wojskowej grochówki, która dodawała smaku zabawie.

Organizatorzy Festynu Kawaleryjskiego w Stadzie Ogierów

Święto pułku to największe plenerowe wydarzenie na Kociewiu, w którym corocznie uczestniczy kilkutysięczna publiczność z całego Pomorza. To wyjątkowa okazja do spotkania z żołnierzami, ale też z rekonstruktorami historycznymi, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i pasją. 

Przedstwiciele organizatorów 2 Pułku szwoleżerów Rokitniańskich

Organizatorami wydarzenia był Szwadron Kawalerii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich , 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, 9 Brygada Kawalerii Pancernej, Pułk Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód przy współudziale Województwa Pomorskiego oraz samorządów lokalnych miasta, gminy i powiatu. Wydarzenie wsparły również Urząd do Spraw Kombatantów oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

fot. Magdalena Dalecka