Młodzież z Diepholz odwiedziła Starogard

2 czerwca do Starogardu Gdańskiego przyjechali biorący udział w wymianie międzynarodowej uczniowie z naszego partnerskiego miasta Diepholz. 3 czerwca w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie uroczyście powitali ich m.in. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Poseł na Sejm RP Patryk Gabriel, dyrektor I LO Wiesława Górska oraz dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 8 Jolanta Łobocka.

Uczniowie z Diepholz przyjechali wraz z opiekunami Tanją Zobirei oraz Stephanem Klöpzigiem. Z polskiej strony opiekunkami grupy są Monika Zielińska i Olga Ryniejska.

– Bardzo się cieszę, że przyjechaliście z wizytą do Starogardu Gdańskiego. Ja też zawsze z ogromną przyjemnością goszczę w Waszym pięknym mieście, Diepholz. Jak widzicie, za Wami przyjechała też piękna pogoda. Mam wielką nadzieję, że będzie Wam towarzyszyła przez cały tydzień. Bawcie się dobrze w Starogardzie Gdańskim, a jak wrócicie do Diepholz, to pozdrówcie proszę od nas wszystkich swoje rodziny, przyjaciół, znajomych oraz Pana Burmistrza Floriana Marré – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

– Serdecznie witam Was w murach naszej ponad 140-letniej szkoły. Tworzy ją 764 wspaniałych młodych ludzi, a także 65 nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Jak będziecie mieli okazję się przekonać, nasza młodzież jest bardzo zdolna. Zdobywa wiedzę i nowe umiejętności, rozwija również swoje pasje. Szkoła to także miejsce nawiązywania przyjaźni, dlatego bardzo się cieszymy, że nas odwiedziliście. Nasza młodzież jest bardzo zadowolona z pobytu w Diepholz. Mam nadzieję, że Wy także będziecie mieli jak najlepsze wspomnienia – mówiła dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie Wiesława Górska.

Wysłuchaliśmy przygotowanego specjalnie na tę okazję programu artystycznego. Amelia Węsierska oraz Anna Kortas zaprezentowały piosenkę „Fairytale” Alexandra Rybaka. Maksymilian Dubinović zagrał na fortepianie utwór „River flows in you” Yiruma. Aleksandra Czarnecka zaśpiewała piosenkę „Valerie” z repertuaru Amy Winehouse. Faustyna Siadkowska i Xawier Kurkowski zatańczyli cha-chę „Smooth Havana”, a Wiktor Meggier zaśpiewał „Daylight” Davida Kushner’a.

Aleksandra Czarnecka brawurowo zaśpiewała utwór „Valerie” z repertuaru Amy Winehouse
Aleksandra Czarnecka brawurowo zaśpiewała utwór „Valerie” z repertuaru Amy Winehouse

Uczniowie wzięli też udział w zajęciach integracyjnych oraz grze miejskiej. Gościć będą u nas przez cały tydzień.

Czeka na nich mnóstwo atrakcji, wśród których m.in. wycieczka do Garczyna i Szymbarka, wycieczka do Gdańska, warsztaty historyczne w PSP 8, a także żywa lekcja historii w Szpęgawsku.

Fot. Małgorzata Rogala