Włączmy się w akcję społeczną „Ubrania Do Oddania”

Stowarzyszenie Start-on zaprasza mieszkańców Starogardu i okolic do włączenia się w akcję  pomocową. Jej głównym celem jest pokazanie, że niepełnosprawność to nie koniec świata. Wystarczy oddać w dobrym stanie rzeczy, których już nie używamy do firmy „Ubrania Do Oddania”. Dzięki uzbieranym w ten sposób funduszom, Stowarzyszenie zorganizuje wyprawę Trip On dla sześciu śmiałków z nierpełnosprawnościami.

— Jesteśmy stowarzyszeniem sportowo-rehabilitacyjnym Start-on, promującym sport wśród osób z niepełnosprawnościami, edukujemy i pomagamy w integracji społecznej. Sprawność jest przywilejem, a jej utrata może zdarzyć się każdemu, wywracając życie do góry nogami. Wiemy z doświadczenia, że przy odpowiednim wsparciu to nie koniec świata. Chcemy pokazać, jak osoby z niepełnosprawnościami pięknie potrafią czerpać z życia. Stąd w naszych głowach zrodził się pomysł organizacji wyprawy Trip On – mówi prezeska Stowarzyszenia Katarzyna Wątka.

Wielka wyprawa TRIP-ON
Odzież można dostarczyć pod wskazany w artykule adres lub samemu przekazać kurierem do firmy Ubrania do Oddania

Celem wyprawy będzie zmierzenie się sześciu śmiałków z niepełnosprawnością ruchową z sześcioma ekstremalnymi wyzwaniami. Przemierzając Polskę od Mazur po góry, uczestnicy wraz z asystentami pokonają własne ograniczenia. Zmierzą się m.in. z mazurskim jeziorem, podniebnym lotem czy podwodnym światem.

— Wiemy, że niepełnosprawność nie definiuje ludzi, ale ich niesamowita siła oraz determinacja. I taką perspektywę, dokumentując całą wyprawę, chcemy pokazać — dodaje Katarzyna.

Wyprawa ma być sfinansowana z pieniędzy uzbieranych poprzez zbiórkę niepotrzebnych ubrań na portalu „Ubrania Do Oddania”. Za każdy kilogram przekazanych wyrobów tekstylnych nadających się do wprowadzenia do drugiego obiegu (ubrania, dodatki, ręczniki itp.) na konto akcji wpływa złotówka. Celem jest zbiórka 80 tys. zł. Na te chwilę Stowarzyszenie na koncie ma prawie 7 tys. zł. Stąd ogromna prośba o aktywne włączenie się mieszkańców Starogardu w akcję.

Spakuj niepotrzebne ciuchy  i pomagaj

— Niepotrzebne już ubrania można dostarczyć pod adres: ul.Derdowskiego 3a (tel. 505396224), Jaworowa 5 (tel. 503502757), na targowisko miejskie: rogowe stoisko ze zniczami i kwiatami sztucznymi od strony cmentarza vis a vis sklepu mięsnego. Ubranie nie muszą być spakowane do kartonu. Można dostarczyć je w reklamówce lub worku. Można też przekazać je bezpośrednio do firmy „Ubrania Do Oddania” (o wadze wyższej niż 10kg). Wystarczy na stronie portalu „Ubrania Do Oddania” wypełnić formularz klikając w link akcji https://ubraniadooddania.pl/campaigns/1710 i zamówić kuriera, który w wyznaczonym terminie odbierze darowiznę. Kurier odbiera ubrania bezpłatnie w zapakowanym kartonie. W zamian darczyńca otrzymuje zwrotnego maila z potwierdzeniem, jaka kwota zostanie przekazana na rzecz kampanii oraz impakt ekologiczny opracowany przez Plan Be Eco, czyli na jakim poziomie redukowana jest emisja CO₂ oraz oszczędność wody— informuje koordynatorka akcji Ewa Smolak.

„Ubrania do Oddania” ratują środowisko
Budynek przy ul. Derdowskiego jednym z punktów zbiórki ubrań

Działanie dzięki zbiórce na szeroką skalę ma też inne aspekty. Jak wynika z komunikatu komisji do parlamentu Europejskiego, w latach 2000-2015 produkcja wyrobów włókienniczych na świecie wzrosła niemal dwukrotnie, a do 2030 konsumpcja ma wzrosnąć o 63% – z 62mln ton obecnie do 102mln ton w 2030r. Już w tej chwili każdego roku w UE wyrzuca się około 5,8 mln ton wyrobów włókienniczych, a sama ich konsumpcja to czwarty co do wielkości negatywny wpływ na środowisko i zmianę klimatu. W obecnych czasach nie możemy pozwalać sobie na marnowanie zasobów. Dlatego w naszym wspólnym interesie jest wypracowywanie dobrych praktyk przez zachęcanie ich do w/w akcji, która nie tylko angażuje do wspólnego działania, ale również uczy nawyków proekologicznych, pokazując jak w odpowiedzialny sposób pozbywać się niepotrzebnych rzeczy.

Razem można więcej
Od lewej: prezeska Stowarzyszenia START-ON Katarzyna Wątka, Urszula Streng wiceprzewodniczaca Społecznej Rady ds. osób z niepełnosprawnością przy Prezydentcie Miasta oraz koordynatorka akcji Ubrania do Oddania Ewa Smolak

Akcję wspierają już pracownicy Zakładów Farmaceutycznych Polpharma S.A., urzędnicy Urzędu Miasta Starogard Gdański oraz uczniowie ze szkół podstawowych. Organizatorzy zachęcają jednak wszystkich mieszkańców powiatu starogardzkiego do wsparcia tej inicjatywy.

— Wierzymy, że wspólnymi siłami można osiągnąć znacznie więcej i sprawić, że akcje „Trip On” oraz „Ubrania Do Oddania” będą jeszcze bardziej skuteczne i inspirujące do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego dbającego o siebie nawzajem.

Spakowane kartony, które czekają na kuriera
Wiecej informacji u koordynatorek akcji lub na stronach:

Ewa Smolak 505396224 -koordynatorka
Katarzyna Wątka 663788718-prezeska stowarzyszenia Start ON

Szczegóły wyprawy Trip On:
https://ubraniadooddania.pl/campaigns/1710
Filozofia marki i sposób działania marki Ubrania do oddania:
https://ubraniadooddania.pl/static_pages/o-nas
https://ubraniadooddania.pl/static_pages/co-dzieje-sie-z-przekazanymi-rzeczami
Impakt ekologiczny:
https://ubraniadooddania.pl/eco

Strategia UE na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych w obiegu zamkniętym
https://kampania17celow.pl/raporty/strategia-ue-na-rzecz-zrownowazonych-wyrobow-wlokienniczych-w-obiegu-zamknietym/