Brzegi Wierzycy przyjazne dla turystów

Gmina Miejska Starogard Gdański otrzymała Nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2023. Doceniono nasz udział w budowie sieciowego szlaku kajakowego Wierzycą po zabytkach Kociewia. Organizatorem było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i jego jednostka Centrum Turystyki Wodnej.

W imieniu Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka nagrodę odebrała Renata Połomska Naczelnik Wydziału Informacji Społecznej. Uroczystość odbyła się w siedzibie Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.
Była to dziewiętnasta edycja konkursu promującego inwestycje i inne inicjatywy, dzięki którym brzegi polskich jezior, morza, rzek i kanałów stają się bardziej przyjazne dla człowieka. Co roku nagradzane są także przedsięwzięcia związane z wodami, a służące osobom niepełnosprawnym i ochronie środowiska.
Głównymi kryteriami oceny były przystanie, w tym szczególnie te proekologiczne, ułatwiające udział w turystyce osobom niepełnosprawnym. Przedsięwzięcia służące zwiększeniu bezpieczeństwa wodniaków oraz zagospodarowaniu dróg i szlaków wodnych. Nowatorska organizacja spływów, regat, rejsów żeglarskich i motorowodnych, a także działania promocyjne i tworzenie nowych wodnych ofert turystycznych.