Wierzyczanka

Wierzyczanka

W centrum Starogardu Gdańskiego znajduje się rozległa wyspa zieleni, otulona łagodnym nurtem rzeki Wierzycy. Wyspa ta to Park Miejski, w którym można wypocząć m.in. przy nowej fontannie posadzkowej, czy sąsiadującej z nią tężni solankowej.

Park-Miejski-Starogard-Gdański

W Parku Miejskim pośród wielu atrakcji znajduje się również jedna, z którą wiąże się pewna legenda. To Wierzyczanka – panna z dzbanem. Prawdopodobnie Wierzyczanka to postać legendarnej, tajemniczej nimfy wodnej, opiekunki dawnych Wierzyczan – pierwszych mieszkańców naszej krainy. Być może właśnie Wierzyczanka jest wspomnieniem kobiety, którą w dawnych czasach Joannici ocalili z rąk pogan przed złożeniem jej bogom w ofierze.

Pomnik przedstawiający Wierzyczankę to prawie 3-metrowa rzeźba Adama Smolany, która powstała w 1969 r. Początkowo stała w zachodniej części Parku Miejskiego. Po gruntownej renowacji parku, rzeźbę postawiono w bardziej eksponowanym miejscu – na głównym deptaku.

Wierzyczanka w Parku Miejskim

Nagroda Prezydenta Miasta – Wierzyczanka

Wierzyczanka to również nagroda – statuetka, wzorowana na rzeźbie pomnika, przyznawana corocznie przez Prezydenta Miasta Starogard Gdański za szczególne osiągnięcia w trzech kategoriach: kultura, gospodarka oraz inicjatywy społeczne. Nagroda przyznawana jest w dniu święta powrotu Starogardu do Państwa Polskiego, każdego 29 stycznia.

Po raz pierwszy przyznano ją w 1999 r.

Wierzyczanki 2023
Wierzyczanka 2023r – statuetka

Statuetka „Wierzyczanki” na przestrzeni lat zmieniała swoją postać.

Wierzyczanka – nagroda w latach 1999r – 2018r, 2020r Autor rzeźby: Józef Olszynka:

Wierzyczanka - nagroda

 

 

 

 

 

 

 

 

Wierzyczanka – nagroda w 2019r Autor rzeźby: Józef Olszynka:

Wierzyczanka - nagroda

 

 

 

 

 

 

 

Wierzyczanka – nagroda od 2021r Autor rzeźby: Piotr Tyborski:

Wierzyczanka - nagroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gala wręczenia nagród „Wierzyczanki 2023” odbyła się 29 stycznia 2024r.

Podsumowanie Gali wraz ze zdjęciami nominowanych i laureatów znaleźć można na stronie starogard.pl w zakładce aktualności: Wierzyczanki 2023

 

Relację z Gali Wierzyczanki 2023 obejrzeć można tu:

 

PARK MIEJSKI STAROGARD GDAŃSKI – POMNIK WIERZYCZANKI:

Koniecznie sprawdź także pozostałe sekcje naszej strony: