Wierzyczanka

Wierzyczanka

W centrum Starogardu Gdańskiego znajduje się rozległa wyspa zieleni, otulona łagodnym nurtem rzeki Wierzycy. Wyspa ta to Park Miejski, w którym można wypocząć m.in. przy nowej fontannie posadzkowej, czy sąsiadującej z nią tężni solankowej.

W Parku Miejskim pośród wielu atrakcji znajduje się również jedna, z którą wiąże się pewna legenda. To Wierzyczanka – panna z dzbanem. Prawdopodobnie Wierzyczanka to postać legendarnej, tajemniczej nimfy wodnej, opiekunki dawnych Wierzyczan – pierwszych mieszkańców naszej krainy. Być może właśnie Wierzyczanka jest wspomnieniem kobiety, którą w dawnych czasach Joannici ocalili z rąk pogan przed złożeniem jej bogom w ofierze.

Pomnik przedstawiający Wierzyczankę to prawie 3-metrowa rzeźba Adama Smolany, która powstała w 1969 r. Początkowo stała w zachodniej części Parku Miejskiego. Po gruntownej renowacji parku, rzeźbę postawiono w bardziej eksponowanym miejscu – na głównym deptaku.

Nagroda Prezydenta Miasta

Wierzyczanka to również nagroda – statuetka, wzorowana na rzeźbie pomnika, przyznawana corocznie przez Prezydenta Miasta Starogard Gdański za szczególne osiągnięcia w trzech kategoriach: kultura, gospodarka oraz inicjatywy społeczne. Nagroda przyznawana jest w dniu święta powrotu Starogardu do Państwa Polskiego, każdego 29 stycznia. Po raz pierwszy przyznano ją w 1999 r.