Park Miejski w Starogardzie Gdańskim

Park Miejski w Starogardzie Gdańskim

Miejski park w Starogardzie Gdańskim jest rozległą wyspą zieleni opasaną łagodnym nurtem rzeki Wierzycy – to znakomite miejsce na relaks i wypoczynek z dziećmi. Dawniej park był podmiejskim stawem, powstałym po spiętrzeniu wód na potrzeby młynów miejskich.

W parku znajduje się kilka osobliwości, pośród nich jedna, która splata legendę z historią miasta. To Wierzyczanka, tajemnicza nimfa wodna, pradawna opiekunka Wierzyczan – pierwszych mieszkańców naszej krainy. Starogardzki park ma blisko 100 lat. W latach 2018-2019 przeszedł gruntowną modernizację. Dzisiaj pełni funkcje rekreacyjne i komunikacyjne.

Trakt im. Arie Izaaka Goldfarba

Wzdłuż parku przebiega ważny trakt im. Arie Izaaka Goldfarba. Przedsiębiorca, filantrop, kupiec, członek starogardzkiej loży masońskiej oraz radny Magistratu Miejskiego był postacią niezwykle ważną w Starogardzie Gdańskim. Pełnił funkcję zastępcy burmistrza. Był również członkiem Rady Miejskiej. Wyróżniono go tytułem Honorowego Obywatela Miasta. Jako właściciel fabryki tytoniu zapewniał kilku pokoleniom starogardzian miejsca pracy, jak również godziwe wynagrodzenie. Nazwana na jego cześć ścieżka spacerowa stanowi krótsze i bardziej atrakcyjne przejście od ulicy Chojnickiej do ul. Hallera.

Park Miejski w Starogardzie stał się centrum życia społecznego mieszkańców, proponując im miejsce do odpoczynku bogate w zieleń o wysokiej jakości przestrzennej i estetycznej. Stał się miejscem integracji społecznej i międzypokoleniowej. Terenem atrakcyjnym, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów. Położony w sąsiedztwie Rynku stanowi dziś jedną z ważnych atrakcji turystycznych, m.in. ze względu na nowe funkcje – w tym edukacyjną oraz nową jakość użytkowania.