Park Miejski w Starogardzie Gdańskim

Park Miejski w Starogardzie Gdańskim

Miejski park – jedna z największych atrakcji w Starogardzie Gdańskim jest rozległą wyspą zieleni opasaną łagodnym nurtem rzeki Wierzycy – to znakomite miejsce na relaks i wypoczynek z dziećmi. Dawniej park był podmiejskim stawem, powstałym po spiętrzeniu wód na potrzeby młynów miejskich.

W parku znajduje się kilka osobliwości, pośród nich jedna, która splata legendę z historią miasta. To Wierzyczanka, tajemnicza nimfa wodna, pradawna opiekunka Wierzyczan – pierwszych mieszkańców naszej kociewskiej krainy. Lecz niewątpliwie w ostatnich latach największą i najnowszą atrakcją parku miejskiego jest Gwiazdek, a dokładnie figurka miejska Gwiazdka Wędkarza siedząca na stalowym moście i zachęcająca przechodniów do odpoczynku w parku miejskim. 

Zakładanie parku miejskiego w Starogardzie rozpoczęto w połowie lat.20 XX wieku na czterohektarowym, bagiennym terenie w zakolu rzeki Wierzycy. Korzystna lokalizacja parku stworzonego w centrum miasta sprawiła, że stał się on po zakończeniu prac ulubionym miejscem spacerów i odpoczynku dla mieszkańców miasta.

Ławeczka im. Adama Czwojdzińskiego

W tamtym czasie burmistrzem miasta był Adam Czwojdziński, który dał się poznać jako dobry gospodarz. Budowa parku trwała ok. czterech lat. Dokonano wówczas ok. 2500 nasadzeń drzew i krzewów. W uznaniu zasług burmistrza Czwojdzińskiego Rada Miasta Starogardu Gdańskiego uhonorowała go marmurową ławeczką z napisem: „Pro memoria – Adam Czwojdziński, zasłużony burmistrz Starogardu 1923 – 1935”.

Ławeczka burmistrza Starogardu Gdańskiego Adama Czwójdzińskiego w Parku Miejskim
Ławeczka burmistrza Starogardu Gdańskiego Adama Czwójdzińskiego w Parku Miejskim

Trakt im. Arie Izaaka Goldfarba

Wzdłuż parku przebiega ważny trakt im. Arie Izaaka Goldfarba. Przedsiębiorca, filantrop, kupiec, członek starogardzkiej loży masońskiej oraz radny Magistratu Miejskiego był postacią niezwykle ważną w Starogardzie Gdańskim. Pełnił funkcję zastępcy burmistrza. Był również członkiem Rady Miejskiej. Wyróżniono go tytułem Honorowego Obywatela Miasta. Jako właściciel fabryki tytoniu zapewniał kilku pokoleniom starogardzian miejsca pracy, jak również godziwe wynagrodzenie. Nazwana na jego cześć ścieżka spacerowa stanowi krótsze i bardziej atrakcyjne przejście od ulicy Chojnickiej do ul. Hallera.

Park Miejski w Starogardzie stał się centrum życia społecznego mieszkańców, proponując im miejsce do odpoczynku bogate w zieleń o wysokiej jakości przestrzennej i estetycznej. Stał się miejscem integracji społecznej i międzypokoleniowej. Terenem atrakcyjnym, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów. Położony w sąsiedztwie Rynku stanowi dziś jedną z ważnych atrakcji turystycznych, m.in. ze względu na nowe funkcje – w tym edukacyjną oraz nową jakość użytkowania.

Gruntowna modernizacja parku

W czerwcu 2018 roku rozpoczęto prace modernizacyjne mające nadać parkowi atrakcyjny wygląd i funkcjonalność. Zakres prac był bardzo szeroki. Przebudowano alejki spacerowe, fontanny oraz taras widokowy na starogardzką farę. Staw został oczyszczony, a murek okalający jego brzegi wyburzony. Wzdłuż murów obronnych zbudowano ścieżkę spacerową. Uporządkowano i urozmaicono zieleń parkową. Posadzono dużo nowych drzew, krzewów oraz innych roślin ozdobnych. Nowym obiektem jest tężnia solankowa, która jest miejscem spotkań głównie dla młodzieży. Na skrzyżowaniu głównych traktów spacerowych, w centralnym miejscu parku znajduje się Wierzyczanka, której figurę przeniesiono spod kładki dla pieszych, znajdującej się w sąsiedztwie stanicy harcerzy. 

Projekt modernizacji parku został zrealizowany w ramach: „Zachowania wartości przyrodniczych i krajobrazowych korytarza ekologicznego doliny Wierzycy przez ochronę bioróżnorodności oraz ukierunkowanie wykorzystania tego obszaru”.

W 2021 roku park miejski został wyróżniony tytułem „Lidera dostępności 2021” w konkursie urbanistyczno – architektonicznym, w kategorii najlepiej zaprojektowana i zmodernizowana przestrzeń publiczna w Polsce dostępna dla wszystkich, podczas VI Gali konkursu „Lider dostępności” pod patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. 

 

Na terenie Starogardu Gdańskiego znajduje się drugi tętniący życiem park miejski – Park Nowe Oblicze.

Park Nowe Oblicze St.Gd.

Zlokalizowany jest tuż przy Starogardzkim Centrum Kultury. To bardzo ciekawa atrakcja miejska zarówno dla mieszkańców jak i turystów, która została wyróżniona jako „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2018”

 

 

Wirtualny spacer po Parku Miejskim w Starogardzie Gdańskim: 

Panorama miasta 360°

Koniecznie sprawdź także pozostałe sekcje naszej strony: