Najlepsza Przestrzeń Publiczna – Park Nowe Oblicze wśród wyróżnionych

Starogard Gdański za projekt „Park Nowe Oblicze” otrzymał wyróżnienie I stopnia w konkursie „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2018”. Ustąpił jedynie Miastu Gdańsk, który wygrał projektem „Rewitalizacja Parku Oruńskiego”.  20 września podczas Gali Rozdania Nagród w Gdańsku nagrodę w imieniu Miasta odebrał prezydent Janusz Stankowiak.

Park Nowe Oblicze to dobrze zaprojektowana, funkcjonalna i użyteczna przestrzeń miejska, która dodatkowo zdobi Starogard Gdański. Komisja konkursowa przyznając wyróżnienie I stopnia miastu Starogard, wyraziła uznanie dla wykorzystania oddolnej inicjatywy oraz walorów estetycznych, architektonicznych oraz funkcjonalnych Parku.

Park Nowe Oblicze w Starogardzie Gdańskim

To miejscem, które integruje młodsze i starsze pokolenia. Młodzież szaleje w skateparku, a starsi odpoczywają na ławeczkach przy fontannie. Można tam spotkać całe rodziny, które korzystając z pogody i otaczającej park zieleni, urządzają sobie niedzielne pikniki na trawie. To też miejsce letnich koncertów, seansów filmowych pod chmurką i zabawy.

Nagrodę z rąk wicemarszałka Województwa Pomorskiego Pawła Orłowskiego odebrał prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

20 września br. nagrodę w konkursie „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2018” w imieniu Miasta odebrał prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak. Wręczył mu ją wicemarszałek Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski podczas uroczystej Gali Rozdania Nagród w Gdańsku.

– Zaczęło się niewinnie od pomysłu dwóch licealistek, które wykorzystując pierwszą edycję Budżetu Obywatelskiego, wymyśliły przy Starogardzkim Centrum Kultury – park – powiedział podczas uroczystości prezydent Janusz Stankowiak. – Nazwały go „Park Nowe Oblicze”. Napisały wniosek na budowę siłowni pod chmurką, która dzięki licznym głosom mieszkańców, oddanym na ich projekt, powstała tam w 2015 roku. Ten pomysł bardzo mi się spodobał i obiecałem tym młodym starogardziankom, że będę kontynuować ich dzieło – dodał prezydent.

– Największe podziękowania należą się Julii Kelsz i Wiktorii Badzioch – pomysłodawczyniom tego projektu – powiedział prezydent Stankowiak

I tak w 2016 roku powstała koncepcja zagospodarowania całego terenu zielonego przy SCK, a w 2017 roku Miasto wykonało jej pierwszy etap. Powstały trawniki, ścieżki z ławeczkami i miejsce do odpoczynku przy fontannie. W 2018 roku park uzupełniono o skatepark dla wszystkich miłośników rolek, deskorolek i hulajnóg. W planach jest jeszcze budowa placu zabaw i amfiteatru.

Park Nowe Oblicze to misce , które łączy pokolenia i integruje lokalna społeczność

– To miejsce od samego początku zdobyło serca mieszkańców – powiedział dalej prezydent Stankowiak. – Czułem, że jest im potrzebne, dlatego nie zawahałem się, kontynuować dzieła Julii i Wiktorii. To im należą się największe podziękowania. Ja tylko dokończyłem ich dzieła, robiąc wszystko, aby ten park był nie tylko funkcjonalny i użyteczny, ale też piękny i inspirujący, żeby był wizytówką naszego miasta. Dzisiaj tętni życiem – to nasz wielki wspólny sukces. Ta nagroda jest potwierdzeniem mojego głębokiego przekonania, że gdy robimy coś wspólnie, to dzieją się rzeczy niezwykłe – zakończył prezydent.

– Ta nagroda jest potwierdzeniem mojego głębokiego przekonania, że gdy robimy coś wspólnie, to dzieją się rzeczy niezwykłe – powiedział prezydent Stankowiak

Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych prac do konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2018” – Park Nowe Oblicze otrzymał wyróżnienie I stopnia dla gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Ustąpił jedynie gdańskiemu projektowi pn. „Rewitalizacja Parku Oruńskiego”. Wśród wyróżnionych znalazło się również miasto Pruszcz Gdański i Gmina Pszczółki.

Zwycięzcy konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2018”