W parku miejskim coraz piękniej

Starogardzki Park Miejski zmienia swój wizerunek. Nowy układ i porządek nadaje mu firma ECOZET z Kalisk Kościerskich. Modernizacja trwa od ubiegłego roku. Jest jednym z elementów projektu unijnego, który Miasto realizuje wspólnie z Gminą Wiejską Starogard Gdański oraz Nadleśnictwem Starogard. Aktualnie wykonawca przebudowuje most na trakcie im. A.I Gloldfarba.

Tereny zieleni pełnią we współczesnych miastach bardzo ważną funkcję. Sa idealnym miejscem do spacerów, relaksu i ucieczki od miejskiego zgiełku. Ich rola w przyszłości powinna nieustannie wzrastać. Starogard Gdański jako jedno z nielicznych miast w Polsce, może pochwalić się parkiem miejskim w samy centrum miasta. Jego przebudowa zbliża się właśnie do końca.

Po drugiej stronie rzeki Wierzyca powstała nowa scieżka spacerowa, która biegnie wzdłuz murów miejskich

Ekipa budowlna firmy Eco-Zet rozpoczęła modernizację starogardzkiego parku w czerwcu 2018 roku od uporządkowania infrastruktury podziemnej oraz przebudowy alejek spacerowych, fontanny i tarasu widokowego. Oczyściła staw i umocniła jego brzeg, otwierając go dla odwiedzających. Zlikwidowała okalające go murki, a nad wodą pojawił się drewniany podest. Równocześnie wykonawca umocnił brzeg rzeki Wierzyca i wybudował po niedostępnej do tej pory stronie rzeki – ścieżkę spacerową wzdłuż murów obronnych.

Zieleń na terenie parku została uporządkowana i urozmaicona. Kompozycje ułożono piętrowo. Pojawiły się tam nowe drzewa, krzewy i mnóstwo kwiatowych rabatek.

W parku podzadzono nowe drzewa, krzewy i kwiaty. Pona 3000 nowych nasadzeń.

Na ukończeniu jest też trakt wschód-zachód, gdzie w miejsce starej fontanny zainstalowana została nowa – fontanna posadzkowa. Miejsce wodnych zabaw współgra z sąsiadującą z nim tężnią solankową.

Tężnia solankowa będzie jedną z wielu atrakcji starogardzkiego parku

– Aktualnie wykonawca przebudowuje stary most na przejściu od ul Chojnickiej w kierunku ul. Hallera, na trakcie im. A.I. Goldfarba. Do końca czerwca obecny most zostanie rozebrany, a na jego miejscu pojawi się nowa konstrukcja – powiedział Janusz Karczyński naczelnik Wydziału Inwestycyjno-technicznego.

Stary most na trakcie A.I.Goldfarba zostanie rozebrany do końca czerwca

Wykonawca ma zadanie przywrócić mu jego łukowy kształt i odrestaurować w dawnym stylu. Most swoim wyglądem będzie nawiązywał do historii miasta z XIX wieku. Dodatkowo na zejściu od strony Starostwa pojawi się zjazd i podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Projekt nowego mostu na wejściu do parku miejskiego od ulicy Chojnickiej

Nowe bardziej atrakcyjne miejsce w parku znajdzie też starogardzka Wierzyczanka. Stanie na reprezentacyjnym placu widokowym, na skrzyżowaniu głównych ścieżek spacerowych mniej więcej na wysokości starogardzkiej Fary.

– Cały trakt A.I.Goldfarba od ul. Chojnickiej do ul. Hallera po remoncie będzie jedną z ciekawszych atrakcji starogardzkiej „oazy zieleni”. Idąc w stronę ul. Hallera po prawej stronie będziemy mogli zatrzymać się na tarasie widokowym i podziwiać starogardzkie zabytki, a posąg Wierzyczanki, który miniemy po drodze, wieczorem będzie podświetlony – dodał naczelnik.

Prace w parku wykonawca realizuje zgodnie z harmonogramem, ustalonym z inwestorem. Do wykonania pozostała przebudowa traktu północ-południe, uporządkowanie zieleni w okolicy mostu, montaż urządzeń na placu zabaw oraz instalacja małej architektury.

Miasto planuje zakończyć prace w parku miejskim pod koniec sierpnia 2019 r.

– Jeśli w najbliższych miesiącach nie pojawią się nieprzewidziane okoliczności, inwestycję planujemy zakończyć pod koniec sierpnia – poinformował Janusz Karczyński.

Projekt pn. „Zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych korytarza ekologicznego doliny Wierzycy przez ochronę bioróżnorodności oraz ukierunkowanie wykorzystania tego obszaru” realizowany jest w ramach RPO WP na lata 2014-2020, Działanie 11.4. Ochrona różnorodności biologicznej.Miasto otrzymało z Unii Europejskiej ponad 9 mln zł na zagospodarowanie cennych przyrodniczo obszarów rzeki Wierzycy. Całkowita wartość zadania to ponad 12 mln zł.

fot. Magdalena Dalecka

 

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl