Park Miejski Liderem Dostępności

Starogardzki park dostał kolejną prestiżową nagrodę. Został wyróżniony w konkursie architektoniczno-urbanistycznym. Otrzymał tytuł „Lidera Dostępności 2021” w kategorii najlepiej zaprojektowana i zmodernizowana przestrzeń publiczna w Polsce dostępna dla wszystkich. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół INTEGRACJI i Towarzystwo Urbanistów Polskich pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Konkurs „Lider Dostępności” po raz pierwszy odbył się w 2015 r. Jego inicjatorem był założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji – zmarły w 2018 roku Piotr Pawłowski. To jedno z najważniejszych wydarzeń promujących w Polsce ideę projektowania uniwersalnego, czyli zapewniającego komfort i bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom budynków lub miejsc, także osobom ze szczególnymi potrzebami.

Od lewej: Anna Tomczak wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, Ewa Pawłowska prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Andrzej Duda prezydent RP, Janusz Stankowiak prezydent miasta Starogard Gdański

– Laur Lidera Dostępności przyznajemy tym, którzy tworzą budynki i przestrzenie modelowe, warte naśladowania w idei, projekcie i wykonawstwie – powiedziała podczas otwarcia uroczystej gali wręczenia nagród – Ewa Pawłowska prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

– Ten konkurs promuje nie tylko przestrzenie, obiekty i budynki, on promuje ludzką empatię i wrażliwość na to co nas otacza – dodała wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich Anna Tomczak.

Wyjątkowość konkursu podkreślił również prezydent RP Andrzej Duda, który od początku patronuje wydarzeniu.

Uroczysta Gala wręczenia nagród LIDER Dostępności 2021 pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

– To bardzo ważne nagrody, bo dotyczą przestrzeni publicznej, która z założenia ma być dostępna dla każdego. Jeśli tak nie jest, to przestrzeń ta traci walor publiczności. Lider Dostępności służy wyrównywaniu szans. Aby zostać jego laureatem nie tylko trzeba wypełnić obowiązujące normy, ale projektować „z serca, żeby rzeczywiście było łatwiej” – powiedział prezydent.

Kapituła Konkursu, złożona z urbanistów i specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego doceniła działania naszego Miasta związane z dostosowaniem przestrzeni parku do potrzeb osób z niepełnosprawnością podczas jego modernizacji. Wyróżniła park jako dobrze zaprojektowaną i zmodernizowaną przestrzeń dostępną dla każdego, przyznając mu tytuł Lidera Dostępności 2021.

Podczas modernizacji w stargardzkim Parku Miejskim zlikwidowano bariery architektoniczne, co zostało dostrzeżone przez Kapitułę Konkursową Towarzystwa Urbanistów Polskich i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji

Szczególną uwagę zwróciła na przyjazność i dostępność przestrzeni, czytelny układ parkowej kompozycji oraz dostępność ścieżek i tarasów widokowych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Uznała, że Park Miejski w Starogardzie to przestrzeń, po której poruszać się może każda osoba poszukująca spokoju i relaksu.

Wyróżnienie odebrał prezydent miasta Janusz Stankowiak w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wręczyli je prezydent RP Andrzej Duda, prezes Integracji Ewa Pawłowska oraz wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich Anna Tomczak.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak odbiera z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Ewy Pawłowskiej oraz Anny Tomczak wiceprezes TUP wyróżnienia dla Parku Miejskiego – najlepiej zaprojektowanej i zmodernizowanej w Polsce przestrzeni dostępnej dla wszystkich

– To wyróżnienie odbieram w imieniu wszystkich mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Potwierdza ono słuszność przyjętego przez nas katalogu zasad i warunków, które muszą być spełnione przy realizacji każdej inwestycji – mam tu na myśli przede wszystkim ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Budujemy nie na kadencję, budujemy na dziesiątki lat. Perspektywa, którą obieramy, musi być dalekowzroczna, aby nie zdarzyło się tak, że nasi następcy czy my sami będziemy zmuszeni te projekty poprawiać lub udoskonalać. Chcę, aby od początku były one zgodne z przyjętymi zasadami. Wiem, że czasami to jest droższe, czasami dłużej trwa, ale nie o to chodzi. Najważniejsze, aby mieszkańcy naszych małych lokalnych ojczyzn czuli się w nich bezpiecznie – powiedział Janusz Stankowiak podczas uroczystości.

Laureaci nagrody Lider Dostępności 2021 

Nagrody i wyróżnienia w konkursie Lider Dostępności 2021 zostały przyznane po raz szósty w siedmiu kategoriach: przestrzeń publiczna, duży obiekt użyteczności publicznej, obiekt usług lokalnych, obiekt biurowo-handlowy, obiekt mieszkalny/hotelowy, obiekt zabytkowy oraz architekt/urbanista. Wśród nagrodzonych obok Parku Miejskiego w Starogardzie Gdańskim znalazły się: Stacja Metra Młynów Warszawa, Przedszkole Miejskie Nr 20 w Mielcu oraz Szkoła Podstawowa Nr 174 w Wesołej, budynek terapeutyczno-edukacyjny w Mikoszowie, budynek biurowo-usługowy „Nowy Targ” we Wrocławiu Varso Place, Dom Marzeń w Gdyni oraz gdyńskie Muzeum Emigracji. Tytuł urbanisty i architekta za całokształt prac twórczych, które odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób z niepełnosprawnością otrzymał Krzysztof Chwalibóg.

fot. Magdalena Dalecka / Grzegorz Jakubowski-KPRP/ materiał filmowy – źródło KPRP