Szkoły gotowe na powrót uczniów

Wakacje się kończą. 1 września w Starogardzie Gdańskim, w szkołach podstawowych nowy rok szkolny rozpocznie ponad 4 tys. uczniów. Czas letniej przerwy w nauce nie oznaczał jednak, że szkoły przez dwa miesiące świeciły pustkami. Dźwięki dzwonka zamieniły się na stukot młotków, charkot wiertarek i inne dźwięki związane z remontami. Niemal wszystkie placówki na terenie miasta przeszły drobne modernizacje, w niektórych inwestycje pochłonęły kilkadziesiąt tysięcy złotych. Łącznie na renowacje szkoły i przedszkola wydały prawie 1,5 mln zł.

1 września w 161 oddziałach starogardzkich szkół podstawowych naukę rozpocznie 4 322 uczniów, z czego 534 w klasach pierwszych. Do miejskich przedszkoli pójdzie 1124 maluchów, spośród których 326 postawi swoje pierwsze kroki w zerówkach. Do pracy wróci też 405 nauczycieli. Najważniejsze, że wszystkie placówki gotowe są na ich przyjęcie.

– W nowym roku szkolnym 2022/2023 w szkołach podstawowych naukę podejmie też 160 uczniów z Ukrainy. Nie będzie już klas tylko i wyłącznie skupiających obywateli tego kraju. Dzieci będą uczyć się razem z dziećmi polskimi, aby umożliwić im większa asymilację i integracją z lokalną społecznością – mówi zastępca prezydenta ds. społecznych Maciej Kalinowski.

Remonty w szkołach i przedszkolach

Jak zwykle, okres wakacyjny szkoły i przedszkola wykorzystały na przeprowadzenie podstawowych prac porządkowych, konserwatorskich oraz drobnych remontów.

Nowo wybudowana hala sportowa przy PSP nr 8 w Starogardzie Gdańskim

– Prace najczęściej dotyczyły wymiany instalacji elektrycznej, odświeżenia i wymalowania sal dydaktycznych, korytarzy szkolnych i klatek schodowych, cyklinowania i lakierowania podłóg, remontu szatni, łazienek czy kuchni. W sumie starogardzkie placówki oświatowe wydały na remonty ok. 1,5 mln zł . Największą i najkosztowniejszą inwestycją jest oczywiście budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 8, którą realizuje miasto. Jej koszt to ponad 10 mln zł.  Niemal wszystkie roboty zewnętrzne zostały zakończone. Obecnie trwają prace wykończeniowe w środku obiektu. Liczymy, że w październiku będziemy gotowi oddać salę do użytku. Mamy nadzieję, że nowa hala definitywnie zmieni komfort pracy nauczycieli w-f i sprawi, że uczniowie chętniej będą podejmować sportowe wyzwania – mówi zastępca Prezydenta ds. inwestycyjno-technicznych Tadeusz Błędzki.

Trwają prace wykończeniowe przy PSP nr 8 w Starogardzie Gdańskim

Remonty za prawie 740 tys. zł w przedszkolach

Drugą ważną inwestycją dla poprawy bezpieczeństwa najmłodszych starogardzian, było dostosowanie budynku Przedszkola Nr 3 „Miś Uszatek” do warunków przeciwpożarowych.

Nowe balustrady w MPP nr 3 w Starogardzie Gdańskim spełniające wymagania ppoż

– To była bardzo kosztowna ale ważna i konieczna inwestycja dla przedszkola. Za prawie pół miliona złotych wymieniliśmy drzwi na ognioodporne,  zainstalowaliśmy nowe poręcze przy schodach, w piwnicy pojawiły się dodatkowe dwa hydranty i wymieniliśmy posadzki.  Teraz jesteśmy pewni, że przedszkole jest bezpieczniejsze, zwłaszcza w przypadku pożaru – powiedziała dyrektor Monika Muchlińska.

Odświeżona kuchnia w MPP nr 4 przy ul. Reymonta

Z kolei w wymianę instalacji elektrycznej oraz remont kuchni i pomieszczeń pomocniczych ponad 50 tys. zł zainwestowało Przedszkole nr 4 „ Tęczą Malowane”. Drobne prace remontowo-malarskie przeprowadziły też Przedszkola nr 2, 5, 6 ,8 i 10. Łącznie wydały na to prawie 740 tys. zł.

Nowy parkiet i wymalowane ściany w holu MPP nr 6 przy Alei Jana Pawła II 5

Remonty za prawie 660 tys. zł w szkołach

Wśród starogardzkich szkół podstawowych największe zmiany nastąpiły w starogardzkiej „ósemce”. Pomijając budowę sali sportowej, remont świetlicy i stołówki szkolnej oraz generalny remont kuchni, których inwestorem jest miasto, szkoła zainwestowała w poprawę swojej infrastruktury prawie 270 tys. zł. Samodzielnie wymieniła nawierzchnię podłogową i pomalowała sale lekcyjne na I piętrze, przekształciła dwa pomieszczenia i przystosowała je na potrzeby gabinetów do terapii oraz poprawiła jakość instalacji burzowej.

Nowa podłoga w pokoju nauczycielskim w PSP nr 8 w Starogardzie Gdańskim

W pozostałych szkołach prace remontowe polegały głównie na malowaniu sal, pomieszczeń socjalnych, korytarzy, szatni, świetlic i ławek, oraz konserwacji podłóg w klasach i na holach.

Wyremontowana sala lekcyjna w SP nr 1 w Starogardzie Gdańskim

W budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Wybickiego naprawiono dach i pomalowano trzy sale lekcyjne. W ramach projektu „Laboratoria przyszłości” powstała tam pracownia kulinarna. Taką samą pracownią pochwalić się też może „jedynka” przy ul. Zblewskiej.

Pracownia kulinarna w SP nr 3 przy ul. Wybickiego w Starogardzie Gdańskim

Oba pomieszczenia wyposażone zostały w lodówki, kuchenki, roboty kuchenne, stanowiska do pracy i niezbędny sprzęt do gotowania. Uczniowie będą w nich rozwijać swoje kulinarne pasje i uczyć się gotować.

Pracownia kulinarna w Szkole Podstawowej nr1 przy ul. Zblewskiej

SP nr 1 zrobiła również konserwację boiska uzupełniając nawierzchnię granulatem. Położyła nowy tarket na korytarzu na pierwszym piętrze, odmalowała trzy sale lekcyjne, odświeżyła osiem pomieszczeń wc i łazienek, a w planach ma jeszcze wymianę komputera stacji uzdatniania wody.

Nowo położony tarket na holu w SP nr 1 w Starogardzie Gdańskim

Generalny remont przeszła pracownia komputerowa w Szkole Podstawowej nr 4 przy Alei Jana Pawła II. Zainstalowano w niej 24 nowe stanowiska komputerowe oraz nowoczesny serwer. W sali pojawiły się nowe meble, tablica multimedialna, duży ekran i urządzenie wielofunkcyjne do drukowania i skanowania. Pracownię, która dedykowana jest zajęciom socjoterapeutycznym, sfinansowało miasto w kwocie 140 tys. zł.  W poniedziałek 29 sierpnia efekt tych prac zobaczył prezydent miasta Janusz Stankowiak i wiceprezydent Maciej Kalinowski. Dyrektor szkoły Monika Sengerska podziękowała władzom miasta za ten projekt.

Nowoczesna sala komputerowa w Szkole Podstawowej nr 4 w Starogardzie Gdańskim

Przy szkole w ramach budżetu obywatelskiego odnowiono tez plac zabaw. Na bezpiecznym podłożu zainstalowano nowe przyrządy do zabawy i integracji. Ich koszt wyniósł ponad 200 tys. zł. 

Zmodernizowany plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 4 w Starogardzie Gdańskim

Z kolei nową wentylację mechaniczną zapełniającą właściwą wymianę powietrza zainstalowano w SP nr 2, w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych bloku sportowego oraz toaletach dla dziewcząt, chłopców, w tym osób z niepełnosprawnością. W SP nr 6 naprawiono, wyszlifowywano i pomalowano ławki zewnętrzne oraz bramki na boisku.

Łącznie na remonty szkoły podstawowe wydały ponad 660 tys. zł. Większość tych prac wykonali zatrudnieni w szkołach konserwatorzy.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

W tym roku rozpoczęcie roku szkolnego zorganizowane będzie dla wszystkich uczniów od klas pierwszych do ósmych. Harmonogramy spotkań prosimy śledzić na stronach internetowych szkół:
– Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza https://psp1starogardgd.edupage.org/
– Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie http://www.psp2.stg.pl/
– Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Władysława Broniewskiego https://psp3.starogard.pl/
– Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 z OI im. Juliusza Słowackiego https://czworkastg.edupage.org/
– Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Jana Pawła II http://www.psp6.stg.pl/
– Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Mikołaja Kopernika http://psp8.edu.pl/