Straż Miejska w nowym budynku

Starogardzka Straż Miejska przeprowadziła się do nowej siedziby. Od poniedziałku 3 grudnia funkcjonuje w odrestaurowanym i wyremontowanym budynku przy dworcu PKP przy ul. Kolejowej.

Kiedy dwa lata temu Straż Miejska przenosiła się do pomieszczeń po firmie Macbit przy ul. Mickiewicza, wiadomo było, że to nie jest ich docelowe miejsce. Strażnicy wiedzieli, że na swoją stałą siedzibę muszą poczekać. Docelowo przeznaczono im budynek gospodarczy przy dworcu PKP przy ul. Kolejowej. W ramach projektu „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego” jego wnętrze zostało przebudowane, a pomieszczenia wyremontowane i dostosowane do potrzeb SM. Teraz, kiedy inwestycja się zakończyła, a dworzec i sąsiadujące z nim budynki zostały odrestaurowane, Straż Miejska mogła się spokojnie przeprowadzić do nowej siedziby. 3 grudnia strażnicy rozpoczęli pracę w nowym miejscu.

Wejście do nowej siedziby Straży Miejskiej znajduje się z boku budynku. Jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Strażnicy mają do dyspozycji parter, piętro i piwnice. Na parterze znajdują się biura oraz dyżurka z pomieszczeniem do monitorowania miasta. Biura są przestronne i funkcjonalnie zaprojektowane. Każdy pokój jest nowocześnie umeblowany i wyposażony w sprzęt komputerowy.

Nowa siedziba Straży Miejskiej wyposażona jest w nowoczesny sprzęt do monitorowania miasta.

– Dyżurka ulokowana jest zaraz przy wejściu. Mieszkańcy, którzy przyjdą do nas z drobnymi interwencjami lub zapytaniem, zostaną natychmiast obsłużeni – mówi komendant Jarosław Cysarczyk. – Oczywiście, jeśli zajdzie potrzeba dłuższej rozmowy, mieszkaniec będzie mógł wejść do biura i porozmawiać z konkretnym funkcjonariuszem.

Zgodnie z planem władz miasta rozszerzenia miejskiego monitoringu w celu poprawienia bezpieczeństwa mieszkańców i ochrony mienia publicznego w nowym budynku Straży Miejskiej pojawiło się pomieszczenie do monitoringu. Jest ono połączone z dyżurką.

– W ten sposób funkcjonariusz dyżurujący, oprócz odbierania zgłoszeń i bieżącego obsługiwania mieszkańców, będzie mógł na czterech dużych telewizorach obserwować miasto. Docelowo zamierzamy zainstalować w Starogardzie około 100 kamer, które będą rejestrować zdarzenia w newralgicznych miejscach – dodał komendant SM. – W tej chwili pełnym monitoringiem objęty jest dworzec PKP, aleja Wojska Polskiego, Urząd Miasta, Rynek i kilka innych miejsc w mieście. W przyszłym roku monitorowana przestrzeń zdecydowanie się poszerzy.

3 grudnia władze miasta odwiedziły nową siedzibę Straży Miejskiej.

Na piętrze budynku znajduje się zaplecze socjalne – szatnie, łazienki z prysznicami oraz niewielka stołówka. Piwnica przeznaczona została na pomieszczenia gospodarcze i archiwum.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej zmiany. Mamy wspaniałe zaplecze socjalne, które spełnia wszystkie wymogi BHP. Cieszy nas też nowoczesny monitoring. Będziemy mogli szybko interweniować, wysyłając patrol w miejsca zdarzeń, które zaobserwujemy na monitorach – przyznał Jarosław Cysarczyk.

W poniedziałek, 3 grudnia nową siedzibę Straży Miejskiej odwiedzili prezydenci miasta: Janusz Stankowiak, Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki. Towarzyszył im Sekretarz Miasta Zbigniew Toporowski. Władze miasta z uwagą obejrzały nowe pomieszczenia, życząc strażnikom jak najmniej interwencji, a jak najwięcej profilaktyki.

– Starogardzka Straż Miejska ma teraz idealne warunki do pracy – powiedział Sekretarz Miasta. – Mam nadzieję, że uda się stworzyć coś w rodzaju symbiozy pomiędzy strażnikami i mieszkańcami, aby tym drugim zagwarantować bezpieczeństwo, do czego Gmina Miejska jest zobowiązana.

Przypominamy, że aktualnie w Starogardzie Gdańskim działa 17 strażników miejskich.

Fot. Magdalena Dalecka