40 lat minęło. Jubileusz Starogardzkiego Centrum Kultury i Orkiestry Dętej SCK

Starogardzkie Centrum Kultury oraz Orkiestra Dęta SCK obchodzą w tym roku jubileusze 40-lecia istnienia. Z tej okazji 29 kwietnia w sali „Sokół” odbył się wyjątkowy koncert Orkiestry Dętej pod batutą Kacpra Roszkowskiego. Wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

– Kiedy otrzymałem zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, to bardzo się wzruszyłem. Uświadomiłem sobie, że duża część tej 40-letniej historii Starogardzkiego Centrum Kultury to także spory kawałek mojego życia. 16 lat spędzonych w tej instytucji do czegoś zobowiązuje. Swoją przygodę z tym miejscem rozpocząłem w 1998 r. Był to rok szczególny, bo jak pewnie niektórzy z Państwa pamiętają, obchodziliśmy wówczas 800-lecie Starogardu. Od razu zostałem rzucony na głęboką wodę – wspominał Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, który był w SCK kierownikiem administracji, a później piastował stanowisko dyrektora.

Podziękowania i życzenia na ręce dyrektora SCK Ewy Roman składają Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert. Trzy osoby stoją na scenie.
Podziękowania i życzenia na ręce dyrektora SCK Ewy Roman składają Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

– Myślę, że gdyby nie praca w Starogardzkim Centrum Kultury, nie byłbym dzisiaj w tym miejscu, w którym jestem. W SCK bardzo wiele się nauczyłem, zdobyłem doświadczenie, ale przede wszystkim poznałem i mogłem współpracować ze wspaniałymi ludźmi. To od Was nauczyłem się tego jak należy rozmawiać i jak podchodzić do drugiego człowieka. Nauczyłem się, że najważniejsze jest szukanie kompromisów i wspólnych rozwiązań. Bardzo serdecznie Wam za to dziękuję – mówił prezydent Starogardu Janusz Stankowiak.

– Jak usłyszeliśmy, mury Starogardzkiego Centrum Kultury przez te 40 lat przekroczyło ponad milion osób. Na ręce wszystkich pracowników SCK składam wyrazy uznania za Waszą działalność i pasję, jaką zarażacie mieszkańców miasta i całego regionu. Przybliżacie kulturę, sztukę, edukujecie. Gromadzicie osoby młode wiekiem oraz młode duchem. Życzę Państwu kolejnych jubileuszy, a dzisiaj miłego świętowania – powiedziała Przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert.

– Wielu osobom Starogardzkie Centrum Kultury może kojarzyć się z kolorowym budynkiem, ale tworzą je przede wszystkim ludzie. Są to osoby pełne pasji, zaangażowania i pomysłów. Bardzo dziękuję Wam za Waszą codzienną pracę. Wielokrotnie poświęcacie na jej rzecz swoje życie prywatne. Bardzo to doceniam. Dlatego dziękuję też Waszym najbliższym, że Was w tym wspierają. Dla mnie ten jubileuszowy rok SCK jest 15. rokiem mojej pracy w tym miejscu. Jest to już spory kawałek czasu, ale mam nadzieję, że jeszcze trochę tutaj popracuję, bo dla mnie to także nie tylko praca, ale też pasja, ogromna przyjemność i zaszczyt – powiedziała dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman.

Pamiątkowe zdjęcie obecnych i byłych pracowników Starogardzkiego Centrum Kultury - na scenie duża liczna osób, ustwionych w rzędach
Pamiątkowe zdjęcie obecnych i byłych pracowników Starogardzkiego Centrum Kultury, z przodu 4 z 5 dotychczasowych dyrektorów instytucji

Okazją do spotkania był także jubileusz 40-lecia Orkiestry Dętej SCK, która powstała w 1983 r. z połączenia działających wcześniej: Orkiestry Dętej przy Nadbałtyckich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Neptun” i Orkiestry przy Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Kocborowie. Swoją działalnością nawiązuje do bogatej tradycji starogardzkich orkiestr.

Prezydent Miasta, Przewodnicząca Rady Miasta oraz dyrektor SCK składają gratulacje dla Orkiestry na ręce dyrygenta Kacpra Roszkowskiego. Cztery osoby na scenie.
Prezydent Miasta, Przewodnicząca Rady Miasta oraz dyrektor SCK składają gratulacje dla Orkiestry na ręce dyrygenta Kacpra Roszkowskiego.

Orkiestra swój jubileusz uczciła dając wyjątkowy koncert. Usłyszeliśmy polskie i światowe hity w brawurowym wykonaniu muzyków. Towarzyszyli im wokaliści: Wiktoria Śliwińska, Mateusz Kotwica i Giuseppe Sestito. Wiktoria wykonała m.in. utwór „Sway” z repertuaru Michaela Bublé. Wspólnie z Mateuszem zaśpiewali „Opowiadaj mi tak” Zbigniewa Wodeckiego. Mateusz Kotwica wspólnie z Orkiestrą wykonał też utwór „Zacznij od Bacha”. Giuseppe Sestito porwał publiczność m.in. przebojem znanym z serialu „Dom z papieru” – „Bella Ciao”. Orkiestra Dęta SCK wykonała także medley przebojów zespołu Queen. Nie zabrakło oczywiście utworu „Czterdzieści lat minęło”. Grający na saksofonie Jacek Piechowski wzruszył zebranych swoją wokalną interpretacją piosenki „You Raise Me Up”, którą Orkiestra zadedykowała nieżyjącym dyrygentom, członkom zespołu i pracownikom SCK.

Sekcja saksofonów - kobieta i dwóch mężczyzn
Sekcja saksofonów

– Jesteście niesamowici. Gracie rewelacyjnie. Orkiestra Dęta Starogardzkiego Centrum Kultury nie tylko uświetnia uroczystości miejskie, czy patriotyczne, ale znakomicie sprawdza się także w rozrywkowym repertuarze. Na jednym z Balów Prezydenckich miałem okazję zaśpiewać z tymi muzykami. Ich występ podczas tego wydarzenia podniósł jego rangę. Orkiestra Dęta SCK może być świetnym przykładem tego jak ważne jest wspólne działanie. Tutaj jest bardzo dużo instrumentów. Każdy z nich gra dobrze, ale dopiero w połączeniu efekt jest zachwycający. Warto podkreślić, że ta Orkiestra nie jest zawodowa. Jest amatorska. Muzycy grają w niej nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą. Z okazji jubileuszu 40-lecia życzę Wam kolejnych sukcesów i tego, by Wasza wielka pasja oraz miłość do muzyki nigdy nie przygasła – zwracając się do Orkiestry Dętej Starogardzkiego Centrum Kultury mówił prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

Orkiestra Dęta Starogardzkiego Centrum Kultury pod batutą Kacpra Roszkowskiego - muzycy stoją
Orkiestra Dęta Starogardzkiego Centrum Kultury pod batutą Kacpra Roszkowskiego

Osoby najdłużej grające w zespole otrzymały tytuły Honorowych Członków Orkiestry. Pozostali członkowie odebrali podziękowania.

Licznie przybyłe delegacje władz samorządowych, domów kultury z naszego regionu oraz zaprzyjaźnionych orkiestr na ręce dyrektor SCK Ewy Roman i dyrygenta Kacpra Roszkowskiego złożyły jubilatom gratulacje i życzenia. Na koncercie spotkali się obecni i emerytowani pracownicy SCK, byli i obecni członkowie Orkiestry. Nie brakowało wzruszeń i serdecznych uścisków.

Podczas wydarzenia swoją premierę miała także publikacja „40 lat Starogardzkiego Centrum Kultury i Orkiestry Dętej SCK”, z której dowiedzieć można się jak powstawało i zmieniało się SCK, ciekawostek z życia Orkiestry oraz poznać pełną listę jej członków. Wydawnictwo nabyć można w recepcji Starogardzkiego Centrum Kultury.

Fot. Małgorzata Rogala