Wystawa „Paweł Wyborski: Wemglenia. Pejzaże matafizyczne”

Wczytuję mapę...

Data/Czas
05.11.2021 - 18.02.2022
18:00 - 16:00

Lokalizacja
Muzeum Ziemi Kociewskiej

Wstęp
bezpłatny

Strona www


Wystawa zrealizowana w ramach stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Starogard Gdański

Od samego początku mojej działalności malarskiej jednym z kluczowych wątków tematycznych pozostaje miejsce, w szczególności miejsce swoiste, naznaczone specyficznym porządkiem, o szczególnym ładunku symbolicznym, często definiowane w kategoriach metafizycznych. Te malarskie próby zawsze charakteryzowało dążenie do poszukiwania tego, co stałe i niezmienne, istniejącej poza warstwą dekoracji esencji, która określać miała fenomen przestrzeni. Z czasem ta refleksja, dzięki estetyce ikony, nabrała specyficznego odcienia, jako że stał się możliwym inny, przede wszystkim bardziej syntetyczny sposób spojrzenia na miejsce i krajobraz.
Cykl pejzaży metafizycznych (wcześniej: ikonopejzaży) był jedną z najwcześniejszych serii prac inspirowanych – w szerokim sensie – stylistyką ikony. Ich fundamentem miała być przynależna ikonie świetlistość i immaterialność. W pejzażach metafizycznych materia zostaje wzięta w nawias na rzecz refleksji nad porządkiem, jaki wyłaniać ma się pod jej widzialną warstwą. Są to z założenia obrazy ciche i nieruchome. Nie ma w nich poruszeń, istnieje tylko czysty bezruch i cisza. Immateria jest jedynie funkcją światła i rozpraszającego je powietrza. Idealnym jej przypadkiem jest dla mnie mgła. Mgła jest uchwytna wizualnie, ale nie ma charakteru substancjalnego. Jest widzialna, choć jej realność jest złudna. Jest zawieszonym w powietrzu i pejzażu światłem. Traktuję mgłę jako fosforescentną świetlistość, która zamiast rozmywać, oświetla przedstawienie, odsłaniając jego ukryte kontury. Znakomita większość pejzaży metafizycznych jest właśnie ufundowana na mgle. Te pejzaże toczą się we mgle, stąd i tytuł tej wystawy: wemglenia.
Interesującym przykładem immaterii jest także las. Budują go drzewa, ale wszystko w nim oparte jest na zasadzie prześwitu i świetlistości. Las jest porządkiem światła, przeświecania i odsłaniania. Świetlistość lasu sama w sobie jest fascynującym zagadnieniem, wartym poświęcenia mu odrębnego cyklu obrazów. Kilka takich obrazów pojawia się właśnie na wystawie w Muzeum Ziemi Kociewskiej po raz pierwszy.
Pejzaże metafizyczne mają zasadniczy cel: opowiedzieć o miejscu językiem zbliżonym do ikonowego. Tak, aby poprzez przedstawienie elementów krajobrazu, odwołać się do szczególnej temperatury właściwej malarstwu ikonowemu. Wystylizowany krajobraz zawsze ma być naznaczony specyficznym porządkiem, jego nieruchomość, cisza i świetlistość wskazywać mają na pewną pozempiryczną aurę wiązaną zwykle z ikoną. Prawie wszystkie obrazy na wystawie „Wemglenia” pokazywane są po raz pierwszy. Są to prace zupełnie nowe, powstałe na przestrzeni ostatniego roku, nigdzie wcześniej nieprezentowane. Towarzyszy im kilka nieco starszych obrazów, które stanowiły główny motyw mojej najważniejszej tegorocznej wystawy „Pejzaże metafizyczne: w poszukiwaniu pramiejsca” w lubelskiej Galerii Gardzienice. Ten zabieg miał na celu poszerzyć formułę wystawy i wskazać zarówno na złożoność, jak i na ewolucję konceptu pejzaży metafizycznych.

Paweł Wyborski (ur. 1975 w Starogardzie Gdańskim).
Malarz i socjolog kultury. Autor blisko sześćdziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Belgii). Brał udział w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Danii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie, Ukrainie i Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego W 2020 roku finalista konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. W tym samym roku zaproszony do międzynarodowego projektu „Nowa Ikona”, realizowanego przez warszawską Galerię Bohema przy wsparciu MKiDN. Od 2021 roku uczestnik grupy twórczej Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy. Laureat nagród za działalność artystyczną, m.in. „Wierzyczanki” (2019) oraz „Kociewskiego Gryfa” (2016).

www.facebook.com/PawelWyborskiArt
instagram: pawelwyborski_art

Wystawa "Paweł Wyborski: Wemglenia. Pejzaże matafizyczne"

WIS


tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl