Działaj lokalnie, Twój 1,5% to naprawdę dużo!

Zostaw 1,5% podatku PIT w Starogardzie Gdańskim. Jak to zrobić? Wystarczy sprawdzić listę organizacji pożytku publicznego, działających w okolicy naszego miasta, wybrać jedną z nich i wskazać w rozliczeniu rocznym. Wykaz lokalnych NGO’sów znajdziesz poniżej.

Przekazując 1,5% swojego podatku wszyscy przyczyniamy się do wsparcia organizacji pożytku publicznego, które prężnie działają w Starogardzie. Jeśli zdecydujesz się przeznaczyć swój podatek na ich rzecz, na pewno łatwiej będzie im realizować pomysły, które służą wszystkim mieszkańcom i stanowią nasz wspólny kapitał. Ważne abyśmy dostrzegli ich nieocenione zaangażowanie, pracę i obecność. Wystarczy w odpowiednią rubrykę formularza PIT wpisać nazwę firmy – organizacji pożytku publicznego oraz podać numer KRS (Krajowego Rejestru Sadowego) wybranej organizacji.

Podatnik samodzielnie wybiera, na czyją konkretnie rzecz przekazana zostanie kwota pochodząca z jego zeznania rocznego. Co ważne przekazując 1,5% z własnego PIT, podatnik nie traci ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

Złożenie rocznej deklaracji podatkowej PIT w Starogardzie Gdańskim może zasilić budżet miasta

Zachęcamy wszystkich, bez względu na to, czy są zameldowani w Starogardzie czy nie, do składania rocznej deklaracji podatkowej PIT w mieście, w którym mieszkają, pracują i odpoczywają, korzystając z lokalnej komunikacji i infrastruktury.

Zeznanie roczne należy składać do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, które stanowi centrum interesów życiowych podatnika. Nie ma znaczenia zameldowanie, lecz faktyczne zamieszkanie. Jeżeli np. podatnik mieszka w Starogardzie i wskazuje to miejsce jako centrum interesów życiowych na koniec 2020 oku, to za rok 2020 powinien rozliczać się w Starogardzie. Dzięki temu, że rozliczymy się w Starogardzie, część pieniędzy z podatku trafi do budżetu miasta. Wówczas miasto może w większym stopniu inwestować w nowe chodniki, oświetlenie, komunikację czy obiekty sportowe.

Jakie organizacje można wesprzeć 1% podatku?

Dla ułatwienia zamieszczamy listę organizacji, działających na terenie miasta Starogard Gdański uprawnionych do otrzymania 1,5%: Lista organizacji 2024

Kto może przekazać 1,5% podatku  organizacjom?
-podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
-podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
-podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku,
-podatnicy uzyskujący dochód z obrotu papierami wartościowymi,
-podatnicy uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości,
-1,5% podatku dochodowego mogą przekazać również emeryci – jeżeli samodzielnie złożą formularz PIT-37.