Starogard zmienia się na lepsze. Podsumowanie inwestycji 2023

Ponad 27 mln zł Miasto zainwestowało w 2023 roku w poprawę infrastruktury, bezpieczeństwa i jakości życia starogardzianek i starogardzian. Dzięki dobrej współpracy prezydenta i Rady Miasta udało się zrealizować wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji oraz pozyskać na ich realizację znaczne sumy z rządowych programów inwestycyjnych.

Wiele zadań, realizowanych w 2023 roku, możliwych było dzięki pozyskanym dodatkowym środkom zewnętrznym. Miasto otrzymało rządowe promesy na blisko 72 mln zł. Najwięcej środków pochodziło z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Realizacja tych zadań zaplanowana została na 2-3 lata. Dlatego nie wszystkie zaplanowane inwestycje zostały zrealizowana w 2023 roku. Część znalazła się ponownie w budżecie miasta na 2024 rok, jako kontynuacja tych działań.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

– Dla rozwoju miasta to był dobry rok. Zakończyliśmy największą inwestycję drogową lat 2021-2023 i zaraz rozpoczęliśmy nową obejmującą kolejne ważne dla mieszkańców ulice w obszarze centrum miasta – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. — Nie zatrzymaliśmy procesu inwestycyjnego, ale gdyby nie skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych, o wielu inwestycjach moglibyśmy tylko pomarzyć. Miasto musi się jednak rozwijać, aby nadążać za wymogami współczesności, odpowiadać na potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców. Dlatego poprawa miejskiej infrastruktury, która ma ogromny wpływ na jakość życia, jest naszym priorytetem. Poza tym nowe przedsięwzięcia są najczęściej impulsem dla inwestorów z sektora prywatnego i zachęcają ich do lokowania kapitału w mieście i realizowania ciekawych projektów. Tak naprawdę to właśnie te wyczekiwane i sprawnie realizowane przedsięwzięcia napędzają wszystkie dziedziny naszego życia – spuentował Prezydent.

Inwestycje zakończone w 2023

Przebudowa obiektów mostowych i ulic: Kanałowej, Sobieskiego oraz części Tczewskiej, Owidzkiej i Hallera — 13 mln zł

Widok ulicy
Ulica Kanałowa po modernizacji

Przebudowa pięciu dróg i czterech obiektów mostowych w okolicy starogardzkich Młynów trwała od wiosny 2021 roku. W połowie 2023 roku inwestycja została zakończona. Nową jakość otrzymały ulice Sobieskiego i Kanałowa oraz część ulic Tczewskiej, Owidzkiej i Hallera.

Widok ronda
Rondo łączące ulice Tczewską, Owidzką i Sobieskiego

Na skrzyżowaniu ulic Tczewskiej i Owidzkiej powstało nowe rondo, a przy ul. Sobieskiego parking na 75 aut. Cały obszar zielony wokół modernizowanego układu drogowego został obsadzony ozdobną roślinnością, dzięki czemu miasto w tej części zyskało na wyglądzie oraz jakości.

Widok na parking
Nowo wybudowany parking przy ul. Sobieskiego

Była to największa i najważniejsza inwestycja drogowa w Starogardzie Gdańskim ostatnich trzech lat. Jej koszt to ponad 13 mln zł.

Ulica Kopicza — prawie 2 mln zł

Widok ulicy
Nowo wybudowana ulica Kopicza

Prawie 300 metrów nowej drogi powstało od skrzyżowania z ul. Balewskiego do skrzyżowaniu z ul. Jacobsonów. Budowa ul. Kopicza trwała prawie rok. Wykonawca przebudował kanalizację deszczową, wybudował nową nawierzchnię i chodniki z kostki betonowej, parking z miejscerm dla osób niepełnosprawnych oraz postawił wzdłuż drogi nowe energooszczędne lampy. Cała inwestycja kosztowała blisko 2 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel prawie milion złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Miasteczko Ruchu Drogowego przy PSP nr 3 z doposażeniem szkoły i przejściami dla pieszych — 800 tys. zł

Miasteczko rowerowe
Nowo wybudowne miasteczko ruchu drogowego przy Szkole Podstwowej nr 3

Dzięki dofinasowaniu z Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w kwocie 453 tys. zł. w Starogardzie powstało jedno z najładniejszych i najnowocześniejszych miasteczek rowerowych na Pomorzu. Wyróżnia je jakość, komfort i bezpieczeństwo. Zminiaturyzowane jezdnie mają bitumiczną nawierzchnię. Są jedno i dwupasmowe. Na trasach krzyżują się równorzędnie i podrzędnie. Znajdują się tam skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym, z ruchem okrężnym oraz sygnalizacją świetlną. Pełen zakres możliwości występujących w ruchu drogowym, z którymi warto zaznajomić się w praktyce, zanim wyjedzie się na ulicę w mieście. Mogą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy w wieku od 7 lat.

Stymulatory do nauki ruchu drogowego

Oprócz Miasteczka Szkoła Podstawowa nr 3 wyposażona została w dodatkowe narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego. W specjalnym pomieszczeniu stanęły symulator roweru, trenażer reakcji czasu, symulator zderzenia oraz symulator przejścia dla pieszych. Narzędzia mają wspomóc naukę ruchu drogowego dzieci i młodzieży.

Wyznaczone przejście dla pieszych w ramach poprawy bezpieczeństwa w mieście

Projekt objął też wyznaczenie trzech przejść dla pieszych w okolicy Szkoły Podstawowej nr 6 oraz niepublicznego przedszkola. Poprawiło to bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do tych placówek. Dwa przejścia pojawiły się na ulicy Ks. Kalinowskiego i jedno na ulicy Świętojańskiej.

Inwestycja kosztowała ponad 800 tys.

Kompleks basenów letnich na Piekiełkach -etap II — ok. 6,7 mln zł

Widok na baseny
Kompleks basenów letnich na Piekiełkach wraz z dodatkowymi atrakcjami

Drugi etap budowy Kompleksu basenów letnich obejmował budowę naturalnego placu zabaw, boiska wielofunkcyjnego do uprawiania sportów plażowych, naturalnego labiryntu i parkingu. Zakres zaplanowanych prac udało się zrealizować częściowo w 2023 roku. Na rok 2024 przeszła przebudowa drogi dojazdowej od ul. Ściegiennego wraz z chodnikiem i oświetleniem, mały ogród deszczowy, elementy małej architektury na terenie labiryntu oraz uporządkowanie całości terenu.

Naturalny plac zabaw na Piekiełkach

Naturalny plac zabaw dla dzieci na Piekiełkach

Naturalny plac zabaw powstał w sąsiedztwie labiryntu, tworząc bliskie naturze miejsce do zabawy i rekreacji. Wyposażony został w urządzenia aktywizujące dzieci i rozwijające ich kondycję ruchową. Wszystkie wykonane zostały z surowca naturalnego. W przestrzeni placu Wykonawca wydzielił strefę relaksu z leżakami do całodziennej rekreacji dla wszystkich użytkowników kompleksu. Pojawiły się tam też ławeczki do odpoczynku. Obiekt powstał w ramach projketu rozbudowy kompleksu letnich basenów na Piekiełkach. 

Boisko wielofunkcyjne do uprawiania sportów plażowych na Piekiełkach
Boisko wielofunkcyjne do uprawiania sportów plażowych an Piekiełkach

Wielofunkcyjne boisko do uprawiania sportów plażowych powstało w ramach projektu budowy kompleksu basenów letnich na Piekiełkach.  Obiekt przeznaczony jest głównie dla sportowców, którzy zajmują się sportami plażowymi wyczynowo, trenując w klubach sportowych. Składa się z kilku boisk umożliwiając grę wielu zespołom naraz. Dopuszczona jest na nich gra w siatkówkę plażową, piłkę reczną lub nożną. 

Drogi gruntowe utwardzone płytami Yomb

Utwardzona płytami YOMB ulica Graniczna

Każdego roku kolejne drogi nieutwardzone zyskują nawierzchnię z płyt Yomb. W 2023 roku Miasto utwardziło ulice: Graniczną, Żurawią, odcinek ul. Wicka Rogali i początkowy odcinek Wiosennej. W sumie nową nawierzchnie otrzymało ok. 1,5 km dróg. Pokrycie ich płytami Yomb kosztowało ok. 1 mln zł.

Rolkowisko na Przylesiu

Rolkowisko na Przylesiu powstało z Budżetu Obywatelskiego

Tor rolkowo-wrotkowy na Przylesiu powstał ze środków Budżetu Obywatelskiego. Ma 277 metrów długości, asfaltową nawierzchnię o szerokości półtora metra oraz kształt elipsy. Inwestycja kosztowała 250 tys. zł. Jej inicjatorami byli radny Rady Miasta Starogard Gdański Jarosław Krzemiński, Hanna Ściegienna – Korczyc i Katarzyna Dobek. Wspólne z placem zabaw i boiskiem wielofunkcyjnym stanowią piękny sportowo-rekreacyjny kompleks, z którego korzystać mogą nie tylko mieszkańcy Przylesia, ale wszyscy starogardzianie.

Plac zabaw przy ul. Wróblewskiego

Plac zabaw przy ul. Wróblewskiego powstał z Budżetu Obywatelskiego

Plac Czasu Wolnego na Wróblewskiego powstał ze środków Budżetu Obywatelskiego. Jego budowa podzielona została na dwa etapy. W pierwszym wykonano plac zabaw dla młodszych dzieci. Na jego terenie pojawiły się m.in. morski zestaw zabawowy, piaskownica i karuzela. Wykonawca wykonał też bezpieczną nawierzchnię pod urządzeniami oraz zamontował ławeczki i stolik dla dzieci. Ponadto wybudował chodnik doprowadzający do tych urządzeń i zainstalował oświetlenie. Docelowo plac ma zostać wyposażany w większą liczbę urządzeń do gier i zabaw dla najmłodszych oraz monitoring. Wnioskodawcami projektu są Bartosz Szadokierski i Monika Gancerewicz. Pierwszy etap budowy nowego placu zabaw pochłonął ok. 220 tys. zł.

Inwestycje w trakcie realizacji

Kompleks basenów letnich na Piekiełkach -etap II — ok. 6,7 mln zł

Labirynt z roślin naturalnych na Piekiełkach

Labirynt to obiekt zielony o powierzchni ok. 3200m2, przeznaczony do zabawy kształtującej zmysł orientacji. Jego ściany wykonane są z sadzonek grabu pospolitego Carpinus betulus. W 2023 roku wykonane zostały wszystkie nasadzania, którym nadano określony układ. Na początku przyszłego roku w centralnym jego miejscu wybudowany zostanie pomost widokowy oraz wyniesione nad ścieżki labiryntu mostki.

W trakcie budowy jest też parking dla mieszkańców odwiedzających kompleks. Do wykonania pozostała przebudowa drogi dojazdowej od ul. Ściegiennego wraz z instalacją nowego oświetlenia. Parking dostępny będzie dla 40 aut.

Poprawa dostępności komunikacyjnej Starogardu Gdańskiego – przebudowa ulic Chojnickiej, Szwoleżerów i Chopina — 23,7 mln zł

Przebudowany odcinek ulicy Chojnickiej od ulicy Krzywej do ronda Starogadzkich Strażaków

Prace przy przebudowie ulic Chojnickiej, Szwoleżerów i Chopina zaawansowane są na poziomie 35 %. W ramach projektu zmodernizowano już infrastrukturę podziemną i nawierzchnię ul. Chojnickiej na odcinku od ul. Krzywej do Ronda Strażaków. Obecnie trwają prace przy przebudowie i budowie odcinków ul. Chopina, gdzie pojawiły się już nowe nawierzchnie jezdni, chodników oraz zatok postojowych.

Budowa ulicy Chopina

 

Blok mieszkalny przy ul. Piłsudskiego

Blok mieszkalny przy ulicy Piłsudskiego w trakcie budowy

Budynek ma trzy kondygnacje. Projekt przewiduje 16 mieszkań komunalnych. Na ich budowę Miasto otrzymało ponad 4 mln zł dofinansowania z rządowego programu wspierania budownictwa komunalnego i socjalnego. Kwota stanowi blisko 85% całkowitej wartość inwestycji, która szacowana jest na prawie 5 mln zł.

Stan zaawansowania prac to ok. 60%. Budynek został zamknięty w stanie surowym. Ma wykonane wszystkie przyłącza wodno-kanalizacyjne i elektryczne, dach, stolarkę okienną i drzwiową. W przyszłym roku mieszkania zostaną wykończone „pod klucz”. Planowany termin zakończenia budowy to przełom kwietnia i maja 2024 r. Inwestorem tego przedsięwzięcia jest miejska spółka Towarzystwo Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej.

Blok mieszkalny na os. Piastów

Wielorodzinny budynek na osiedlu Piastów w trakcie budowy

Wielorodzinny blok mieszkalny na osiedlu Piastów będzie miał trzy kondygnacje w tym użytkowe poddasze. Jest podpiwniczony i obejmuje 12 mieszkań komunalnych. Na tę chwilę prace zaawansowane są na poziomie 30%. Wykonawca podpiwniczył i wybudował parter oraz pierwsze piętro. Gotowy obiekt planuje oddać na przełomie lipca i sierpnia 2024 roku.

Wartość inwestycji to ponad trzy miliony złotych. Inwestycja została wsparta bezzwrotną dotacją z Banku Gospodarstwa Krajowego z rządowego programu wsparcia budownictwa komunalnego i socjalnego w kwocie 2,7 mln zł.

Budowa ul. Osiedlowej

Buowa ulicy Osiedlowej

Prace realizowane są obecnie na odcinku od Alei Wojska Polskiego do budynku nr 5 na ul. Osiedlowej. Na tym etapie wykonano przebudowy całej, niezbędnej infrastruktury podziemnej i przystąpiono do typowych prac drogowych, polegających na korytowaniu pod warstwy konstrukcyjne jezdni, chodników i zatok parkingowych. W przypadku korzystnych warunków atmosferycznych Wykonawca przystąpi do układania warstw podbudów, ustawiania krawężników, obrzeży i układania docelowej nawierzchni z kostki betonowej.

Plany na 2024 rok

Rok 2024 pod względem inwestycyjnym będzie intensywniejszy od mijającego. Miasto planuje zainwestować w rozwój miejskiej infrastruktury ponad 75 mln zł. Dalej kontynuowane będą prace przy przebudowie ulic Chojnickiej, Szwoleżerów, Chopina i Osiedlowej.

W pierwszej połowie 2024 roku na pewno ruszy budowa parkingu przy ulicy Danusi, przebudowa ulicy Ściegiennego oraz budowa sięgaczy przy ul. Żeromskiego. Prace rozpoczną się również przy przebudowie chodników wzdłuż ulic Krasickiego i Parkowej oraz budowy ścieżki rowerowej łączącej Zieloną z Traugutta.

Wizualizacja budynku Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim

16 mln zł Miasto zaplanowało w przyszłorocznym budżecie na budowę Centrum Sportowo Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny. W 2023 roku został wybrany wykonawca, który w grudniu rozpoczął prace rozbiórkowe budynku Hotelu Rekord. Nowe Centrum ma powstać w miejscu burzonego obiektu. Właściwe prace budowlane rozpoczną się na wiosnę. Do końca roku ma powstać budynek w surowym stanie.

Wizualizacja zadaszenia targowiska w Starogardzie

Na poprawę warunków pracy mogą też liczyć osoby handlujące na miejskim targowisku. Stanie się to za sprawą planowanej przez Miasto inwestycji polegającej na wykonaniu zadaszenia targowiska.
W planach jest rozpoczęcie budowy sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 wraz z dostosowaniem obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zadanie zaplanowane jest na dwa lata. W 2024 roku Miasto planuje zainwestować 7 z 14 mln zł – tyle bowiem ma kosztować cała inwestycja.

Plan odrestaurowania zabytkowych murów obronnych przy Kościele św. Mateusza

Oprócz wymienionych zadań na rok 2024, w planach na przyszyły rok Miasto ma też prace związane z budową kanalizacji sanitarnej, renowacji zabytków i poprawy oświetlenia w mieście.