Pustostany w Starogardzie zmieniają się w mieszkania

Już w kwietniu 2024 roku pięć rodzin zamieszka w nowo wyremontowanych mieszkaniach przy ul. Grunwaldzkiej i Kościuszki. Inwestycja kosztuje niecałe 750 tys. zł. Osiemdziesiąt pięć procent tej sumy dofinansuje Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Dopłat. W czwartek 15 lutego Prezydent Miasta sprawdził, jak postępują prace remontowe pod nadzorem Towarzystwa Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.

Do kwietnia tego roku trzy pustostany przy ul. Grunwaldzkiej i dwa przy ul. Kościuszki przejdą gruntowną modernizację. W ich miejsce powstaną:  jedna kawalerka, dwa mieszkania trzypokojowe, jedno dwupokojowe i jedno czteropokojowe z przeznaczeniem dla rodziny wielodzietnej. 

Remont przy ul. Kościuszki wykonuje Firma Handlowo-Usługowa Dariusz Bławat z Pinczyna, a przy ul. Grunwaldzkiej firma KafCOM Marcin Patyka z Pelplina. Prace, które obejmują remont pomieszczeń „pod klucz”, powinni zakończyć do końca marca br. Mieszkania będą miały nowe okna, drzwi, panele podłogowe, kafelki w kuchni i łazience, sanitariaty oraz zlewozmywak. W pomieszczeniach wymieniona zostanie instalacja elektryczna, wodnokanalizacyjna, a także źródło ciepła z centralnym ogrzewaniem.

Koszt przekształcenia pustostanów w mieszkania wyniesie ok. 750 tys. zł. Osiemdziesiąt pięć procent kosztów kwalifikowanych, czyli ok. 590 tys. zł pokryje Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pustostan przy ul. Kościuszki w trakcie przemiany w trzypokojowe mieszkanie
Ofensywa mieszkaniowa w Starogardzie 

— Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu wsparcia budownictwa mieszkaniowego oferuje pokaźne pieniądze na tego typu zadania. Bez tego wsparcia nie bylibyśmy w stanie wyremontować tych lokali. W ubiegłym roku podpisaliśmy z Bankiem dwie umowy na budowę 28 mieszkań „pod klucz”. To z kolei nie byłoby możliwe, gdyby nie doskonała współpraca Miasta z TBS-em. Tym bardziej się cieszę, że udało nam się pozyskać kolejne dofinasowanie na poprawę warunków mieszkaniowych w Starogardzie Gdańskim. To kolejny nasz wspólny sukces. Za niecałe trzy miesiace  pięć rodzin, oczekujących na mieszkania komunalne, otrzyma swoje przydziały.  Ostatecznie do jesieni tego roku zamierzamy przekazać nowym lokatorom ok. pięćdziesiąt mieszkań nowych i wyremontowanych zarówno komunalnych, jak i socjalnych – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

W czwartek 15 lutego prezydent Janusz Stankowiak i wiceprezydent Tadeusz Błędzki w obecności prezesa Towarzystwa Budownictwa Społecznego Tomasza Czerwińskiego i kierownika inwestycyjnego Jarosława Kowalczyka przyjrzeli się postępowi prac w budynku przy ul. Kościuszki. W 2022 roku w ramach rewitalizacji w budynku onowiona została elewacja i dach.  Na te chwilę mieszkanie jest wyremontowane w 60 procentach.