Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana Flesz 2019” – Leszek Kułakowski Jazz Orchestra

Wczytuję mapę...

Data/Czas
22.08.2019
19:00 - 20:00

Lokalizacja
Park Nowe Oblicze przy SCK

Wstęp
wolny

Strona www
www.sck.art.pl


Po raz drugi Starogardzkie Centrum Kultury organizuje w Starogardzie Gdańskim koncerty w ramach festiwalu „Mozartiana”. Główna idea wydarzenia pozostaje niezmienna – promocja muzyki klasycznej poprzez prezentację utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta w różnorodnej stylistyce, w wykonaniu wybitnych artystów.

W tym roku już po raz czternasty w Gdańsku, będziemy mieli okazję oczami wyobraźni przenieść się w wiek XVIII. Bowiem muzyka Mozarta, jak chyba żadna inna, nie tylko ukazuje nam świat lepszy szlachetniejszy i piękniejszy, ale także doskonale łączy harmonię dźwięków z urokiem niezwykłego miejsca Gdańska. Gdańskie święto muzyki Mozarta to zawsze duża dawka muzyki klasycznej, jazzu i folku. 7 festiwalowych dni, około 200 artystów, 13 koncertów, tradycyjnie w pięknej scenerii Parku Oliwskiego, Katedry Oliwskiej i Domu Uphagena. XIV Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana potrwa od 18 do 24 sierpnia 2019 roku. Głównym organizatorem Festiwalu jest Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis.

W Starogardzie Gdańskim „Mozartiana Flesz 2019” odbędzie się po raz drugi, wstęp wolny.

22.08.2019 r. (czwartek), godz. 19:00 – Leszek Kułakowski Jazz Orchestra /scena plenerowa w Parku Nowe Oblicze przy SCK/

Leszek Kułakowski Jazz Orchestra powstała w 2006 r. z inicjatywy kompozytora, założyciela i szefa orkiestry. Orkiestra w podstawowej obsadzie posiada 5 saksofonów, 4 trąbki, 4 puzony, gitarę, fortepian, kontrabas i perkusję, co predestynuje do grania klasyki jazzu. LKJO prezentuje głównie kompozycje lidera, nie stroni też od prezentacji klasyki swingu, bebopu, muzyki latyno-amerykańskiej takich twórców jak Count Basie, Stan Kenton, Glenn Miller, Duke Ellington, T. Dorsey, Ch. Parker, M. Davis. W repertuarze LKJO znajdują się kompozycje najwybitniejszych współczesnych aranżerów jak Sammy Nestico, Roger Holmes, Jerry Nowak.
LKJO koncertowała na wielu festiwalach muzyki jazzowej. W najbliższych sezonach Leszek Kułakowski ze swoją Jazz Orchestrą da kilkanaście koncertów w najważniejszych ośrodkach Polski, a także w Austrii, Niemczech, Rosji, Belgii.

Leszek Kułakowski, kompozytor, pianista jazzowy zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”, teoretyk muzyki, profesor zwyczajny doktor habilitowany, założyciel kierunku Jazz i muzyka estradowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego Komeda Jazz Festival (24 edycje) oraz Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Jest jednym z niewielu kompozytorów na świecie łączącym jazz z muzyka klasyczną (tzw. third stream). Skomponował ponad 150 utworów na różne obsady jazzowe . W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem (Aleatomodalblues), serializmem(Seriablueslizm) , polimodalizmem, politonalnością (Gonitwa nr 7). Współpracował z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował w najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy Zachodniej i USA. Wydał 20 monograficznych albumów, laureat wielu nagród i wyróżnień : 3-krotny laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej, nagrody specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za „wybitny wkład w rozwój polskiej kultury”, odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Patronat na Międzynarodowym Festiwalem Mozartowskim „Mozartiana Flesz 2019” sprawują: Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

/SCK/

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana Flesz 2019" - Leszek Kułakowski Jazz Orchestra

WIS


tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl