Kino Letnie w 75. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego – film „Kanał

Wczytuję mapę...

Data/Czas
01.08.2019
21:00 - 23:00

Lokalizacja
Park Nowe Oblicze przy SCK

Wstęp
Bezpłatny

Strona www
https://www.facebook.com/events/353887085268211/


#StarogardzkaKultura zaprasza na seans w ramach Kina Letniego w dniu 75. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. #KrólewskieMiastoStarogardGdański pamięta o bohaterach tego wydarzenia. Wspólnie spotkajmy się i poznajmy historię ludzi z filmu Andrzeja Wajdy pt. „Kanał”.

Miejsce to nasz przepiękny #ParkNoweOblicze.

Film ” Kanał” Andrzeja Wajdy.
Tragiczne dzieje powstania warszawskiego, w którym straciło życie niemal 200 tysięcy mieszkańców miasta, w zdecydowanej większości ludności cywilnej, domagały się nie tylko opartego na faktach surowego rozrachunku historycznego, ale także ich odzwierciedlenia i oceny w sztuce.
Dzieło Wajdy składa się niejako z dwóch części: pierwszej, reportażowej w stylu, i drugiej – apokaliptycznej relacji z wędrówek przez kanały. Scenariusz oparty na osobistych doświadczeniach Stawińskiego, dowódcy powstańczego oddziału łączności, relacjonuje tragiczny koniec żołnierzy przedstawionej jednostki.
Koniec września 1944 r. (dokładnie film dzieje się podczas dwóch dni, najprawdopodobniej 26-27 września; data 26 września pada z ust”Kuli” podczas spisywania danych „Koraba”, jednak w jednej ze scen porucznik „Gustaw” mówi, że „to 56 dzień powstania”, co wskazywałoby na datę 25 września), powstanie ma wkrótce upaść. Walczący na Mokotowie zdziesiątkowany oddział porucznika „Zadry” (w momencie rozpoczęcia filmu liczy 43 żołnierzy), po nieudanej próbie przebicia się przez otaczające go wojska niemieckie, podejmuje jedyną możliwą w tej sytuacji decyzję: schodzi do kanałów, aby tą drogą przedrzeć się do Śródmieścia, gdzie jeszcze bronią się powstańcy. W krętych, podziemnych korytarzach pełnych ekskrementów, gdzie u każdego włazu czuwają Niemcy rzucając do wnętrza granaty, czterdziestoosobowy oddział rozpada się na trzy grupy. Zasadniczą grupę prowadzi „Zadra” ze „Smukłym” i szefem kompanii „Kulą”. Jest przekonany, że idzie za nim cały oddział, w czym utwierdza go „Kula”, tchórz, który boi się, że porucznik zawróci w poszukiwaniu rozproszonych ludzi. Rannego „Koraba” prowadzi zakochana w nim łączniczka „Stokrotka”. W trzeciej grupie idzie podporucznik „Mądry”, zakochana w nim „Halinka” i muzyk o pseudonimie „Ogromny”. „Stokrotka” i „Korab” giną z wyczerpania u kraty, którą Niemcy zamknęli wylot z kolektora nad Wisłą. „Halinka” popełnia samobójstwo, gdy „Mądry” wyznaje jej prawdę o żonie i dzieciach, a on sam wychodzi na powierzchnię wprost na niemiecki patrol. Kompozytor Michał, postradawszy zmysły, zabłąkuje się w plątaninie kanałów. Przy próbie sforsowania zaminowanego włazu ginie „Smukły”. Dowódca i szef kompanii osiągają cel, ale gdy wychodzi na jaw oszustwo „Kuli”, „Zadra”, zastrzeliwszy podoficera, wraca do podziemi po swoich żołnierzy, nie wiedząc, że podzielili los „Mądrego”.

Zwiastun filmu:
https://www.filmweb.pl/video/Na+skr%C3%B3ty/Kana%C5%82-31959

Kino Letnie w 75. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego - film "Kanał

WIS


tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl