Czas dobrego słowa. Wieczór z poezją – Mieczysław Soroka-Korczyc

Wczytuję mapę...

Data/Czas
20.03.2019
17:00

Lokalizacja
Miejska Biblioteka Publiczna

Wstęp

Strona www


Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Bernarda Sychty oraz Starogardzkie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki mają zaszczyt zaprosić na wieczór z poezją Mieczysława Soroka-Korczyc. Przy kawie i muzyce z autorem rozmawiał będzie Wojciech Czarnecki. Wybrane wiersze przeczyta aktor Janusz Jędrzejczyk. Spotkanie odbędzie się przy oprawie muzycznej Zespołu „Czarownice i Ropuchy”.

Mieczysław Soroka-Korczyc
Urodzony w Elblągu, ale od najmłodszych lat mieszka na Kociewiu. Zawodowo zajmuje się zagadnieniami związanymi z komputerowymi systemami bezpieczeństwa ruchu w transporcie. Amatorsko maluje techniką olejną i akwarelą, przeważnie krajobrazy oraz fotografuje. Ceni m.in. muzykę Kitaro i poezję Cohena, gra na gitarze. Historyk, podróżnik z zamiłowania. Szachista – instruktor i nauczyciel, uczestnik licznych turniejów szachowych. Miłośnik literatury, którą nie tylko czyta, ale także tworzy. Autor artykułów, felietonów, opowiadań і wierszy. Zarówno obrazy, jak і utwory literackie często zawierają aksjologiczne refleksje związane z cyklami przyrody, przemijaniem, postawami etycznymi, uwikłaniem w historię oraz ogromne spektrum relacji międzyludzkich.
W 2017 roku za swój pierwszy tom poezji „Jasność przedświtu”, otrzymał wyróżnienie na Kociewskich Targach Wydawniczych w Starogardzie Gdańskim. Pasjonat twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Posiada Jego i o Nim samym unikatowy zbiór wydawnictw poezji, analiz literackich i biograficznych.
Autor jest członkiem Starogardzkiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki oraz Koła Literatów w Tczewie.

Słów kilka o zbiorze wierszy Mieczysława Soroka-Korczyc wypowiedziała prof. Jowita Kęcińska- Kaczmarek: „…Jakich barw użyć, by powstał obraz? – pyta poeta.
Jakich słów użyć, by powstał obraz poetycki? – pytamy podczas lektury Jasności Przedświtu?
SŁÓW, bo to właśnie one stanowią istotę tego niezwykłego zbioru wierszy… Bo nie można go nazwać tomikiem, jak zwykle bywa przy utworach lirycznych. Zbiór jest bogaty. Nie tylko w ilość zawartych w nim utworów. Bogaty w uczucia, emocje, refleksje, przemyślenia…
Słowo stanowi istotę tego, co tam odnajdujemy. Jest słowo zaklęte i wybrane, jest wypowiedziane i zapisane, jest bolesne i z ognia zrodzone, jest nawet takie, które nie mówi…
Świadomy swego niezwykłego trudu poeta układa z tych słów wypowiedź tak znajomą, bliską nam nutą dzwoniącą, romantyczną, Mickiewiczowsko-Słowacko… Norwidowską…”.

Spotkanie odbędzie się 20 marca 2019 r. (środa), o godz. 17.00 w Czytelni Popularnonaukowej (II piętro) Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Bernarda Sychty – ul. Paderewskiego 1, Starogard Gdański

Czas dobrego słowa. Wieczór z poezją - Mieczysław Soroka-Korczyc

Wydział Informacji Społecznej


tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl