Podsumowanie stanu bezpieczeństwa na drogach podczas tegorocznych wakacji

Policjanci podsumowali stan bezpieczeństwa na terenie powiatu starogardzkiego w okresie wakacyjnym. W lipcu i sierpniu br. funkcjonariusze pracowali na miejscu 28 wypadków drogowych i 152 kolizji. Prowadzone cyklicznie działania „TRZEŹWOŚĆ” sprawiły, że mniej osób siada za kierownicą pod wpływem alkoholu.

Podczas wakacji nad bezpiecznym wypoczynkiem w powiecie starogardzkim czuwało wielu policjantów. Byli to między innymi funkcjonariusze drogówki, dzielnicowi, kryminalni i policjanci patrolujący ulice oraz funkcjonariusze pełniący służbę w 5 posterunkach policji.

Kontrolowali autokary, zabezpieczali różnego rodzaju imprezy masowe i festyny. Spotykali się także z wypoczywającą młodzieżą oraz patrolowali liczne w powiecie starogardzkim ośrodki wczasowe. Wszystko p oto by zadbać o bezpieczeństwo wypoczywających.

W radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych, z miernikami prędkości oraz alkomatami, kontrolowali to, co działo się na drogach oraz akwenach wodnych. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracali na przekroczenia dozwolonych prędkości oraz wykonywanie niebezpiecznych manewrów na drogach. Mundurowi sprawdzali również sposób przewożenia dzieci, egzekwowali obowiązek używania pasów bezpieczeństwa oraz kontrolowali stan techniczny pojazdów.

W lipcu i sierpniu br. starogardzcy mundurowi pracowali na miejscu 28 wypadków  drogowych, w których zginęły 2 osoby, a 35 zostało rannych. Ponadto w okresie wakacyjnym policjanci wyjeżdżali do 152 kolizji drogowych.

Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych, podobnie jak w latach ubiegłych była nadmierna prędkość, a w następnej kolejności nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości od jadącego w tym samym kierunku pojazdu.

W porównaniu do 2015 roku, w tegoroczne wakacje policjanci odnotowali mniej wypadków drogowych, zmalała również liczba osób zabitych i rannych. W bieżącym roku policjanci interweniowali częściej w przypadku kolizji drogowych. Funkcjonariusze odnotowali w tej kategorii wzrost o 24 zdarzenia więcej niż miało to miejsce rok wcześniej.

Prowadzone przez cały rok działania „TRZEŹWOŚĆ” sprawiły, że w czasie minionych wakacji zmalała liczba osób, które zdecydowały się na kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Spadła także liczba utonięć z 3 w 2015 roku do 2 w czasie tegorocznych wakacji.

info: http://www.starogardgdanski.policja.gov.pl/

Anna Więckiewicz

Wydział Informacji Społecznej anna.wieckiewicz@um.starogard.pl