Triathlon Energy po raz drugi w Starogardzie

Po zeszłorocznym sukcesie Triathlon Energy zacieśnia przyjaźń ze Starogardem Gdańskim. Po raz drugi zaprasza do stolicy Kociewia w weekend 17-18 czerwca . W tym roku będzie też drugim przystankiem na mapie polskiego TRI, pomiędzy zawodami w Gniewinie a Lidzbarku Welskim.

– Wracamy do Starogardu z sentymentem – mówi jeden z organizatorów Adam Greczyło – Tu wszystko się zaczęło. Udanie zadebiutowaliśmy na mapie polskiego TRI. Dlatego Starogardu nie mogło zabraknąć podczas tegorocznej edycji zawodów.

       wystartuje znad jeziora w Borzechowie

Triathlon powrócił do stolicy Kociewia po 30 latach. W tym roku Starogard Gdański jest drugim z pięciu przystanków TRI w Polsce. Podobnie jak w ubiegłym roku zwody obejmą dwie strefy zmian. Zmieni się jednak lokalizacja strefy T1, a w związku z tym również przebieg trasy rowerowej. Zawody rozpoczną się nad jeziorem w Borzechowie. Stamtąd zaraz po pływaniu zawodnicy przesiądą się na rowery i ruszą do Starogardu. Do pokonania będą mieli zależnie od wybranego dystansu 1900, 950 lub 475 metrów wpław i odpowiednio 90, 45 lub 25 kilometra na rowerach. Miejscówka strefy T2 się nie zmieni – będzie to parking przed stadionem miejskim im. Kazimierza Deyny. Tu zawodnicy zostawią swoje rowery, aby dokończyć start biegiem na odcinkach: 21,1km, 10,5km lub 5,25km. Uczestnicy będą mieli możliwość startować na trzech dystansach, które są pochodnymi pełnego dystansu IronMan (3,8 km pływania, 180 km roweru i 42,2 km biegu) – rywalizacja będzie się toczyła odpowiednio na 1/2, 1/4 lub 1/8 pełnego dystansu. Meta znajdować się będzie na stadionie, podobnie jak strefa EXPO.
.

Rafał Butny wystartuje ze sparaliżowana Paulinką u boku

Rafał Butny ze swoją chrześnicą Pauliną

Z pewnością i w tym roku duch naszego mistrza Kazimierza Deyny będzie dopingował wszystkich zawodników, którzy wczesnym rankiem 18 czerwca staną do rywalizacji w trzech dyscyplinach: pływaniu , bieganiu i jeździe na rowerze. Ze swojego krzesełka na trybunie będzie się „przyglądał” finiszującym zawodnikom, tak jak „przygląda” się od wielu lat innym sportowym wydarzeniom w mieście.

Doping nie tyle Kazika co wszystkich mieszkańców Miasta przyda się szczególnie Rafałowi Butnemu z Gdyni, który podejmie się nie lada wyczynu. Wystartuje w najkrótszym dystansie ze sparaliżowaną dziewczynką u boku. W ten sposób postara się dostarczyć Paulinie niezapomnianych emocji i pomóc w zbiórce pieniędzy na jej leczenie. A także by podziękować ludziom, którzy byli blisko, gdy sam zmagał się z żałobą po śmierci żony.

– Dla mnie sport to sposób na życie. Daje świetną odskocznię od codzienności i sprawia, że staję się po prostu lepszym człowiekiem – mówi Rafał Butny.

Starogard sportem stoi

O tym jak trudną dyscypliną sportu jest triathlon, przekonaliśmy się w ubiegłym roku, również jeśli chodzi o jego organizację i logistykę. To, że impreza po raz drugi odbędzie się w Starogardzie, potwierdza tylko fakt, że Starogard sprawdził się jako gospodarz TRI.

– Cieszę się, że nasza przyjaźń z triathlonistami nie skończyła się na jednej imprezie, że w tym roku po raz drugi będziemy świadkami wielkiej determinacji, poświęcenia i odwagi – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. – Nie bez powodu mówi się, że Starogard sportem stoi. Przypomnę tylko, że niedawno gościliśmy w Starogardzie młodą polską kadrę piłkarską U16 w turnieju UEFA Development. W tym roku świętujemy „Rok Kazimierza Deyny”. Przy okazji 21 maja zapraszam  wszystkich na urodzinowe party „Deyna 70 z Lotosem i Energą”. Nasi koszykarze walczą o play offy. Mamy więc czym się chwalić. Tu przecież rodzą się gwiazdy! W ubiegłym roku dołączyła do nich Oktawia Nowacka brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w pięcioboju. Może w tym roku kolejną niespodzianką będzie mieszkaniec Starogardu, który zwycięży tegoroczną edycję TRI. Tego życzę wszystkim startującym! Wierzę, że kibice nie zawiodą i podobnie jak w ubiegłym roku, z entuzjazmem będą dopingować swoich faworytów.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support